בית חרושת לג'ובים

האשמות על מינויים פוליטיים בוועדת הפנים מאששות ממצאי חדו"ש בעניין המועצות הדתיות

בבדיקה של חדו"ש נמצא כי הוקמו רק 14% מהמועצות הדתיות – מצב המאפשר לשר הדתות למנות למעלה מ-200 מינויים פוליטיים

31/10/2014 07:16

תגיות: ועדת הפנים ·  מועצות דתיות ·  המשרד לשירותי דת ·  נפתלי בנט ·  אלי בן דהן ·  הבית היהודי ·  חדו"ש

הרב אלי בן דהן, הבית היהודי 06012013. צילום יונתן סינדל פלאש 90.jpgסגן שר הדתות, הרב אלי בן דהן מהבית היהודי. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

האשמות קשות על מינויים פוליטיים ומושחתים של הבית היהודי במועצות דתיות עלו בישיבה של ועדת הפנים בכנסת אתמול. בדיון השתתף סגן שר הדתות, הרב אלי בן דהן מהבית היהודי. יו"ר הוועדה, ח"כ מירי רגב מהליכוד, אמרה, "אין דין ואין דיין למרות בן דהן. לא יהיו פה מינויים פוליטיים. לא תמנו 200 מאיש מהבית היהודי". ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה אמר לבן דהן: "ממנים אנשים רק עם זהות פוליטית ברורה. בית חרושת לג'ובים. אתם עושים מה שש"ס לא חלמו לעשות. אתם מושחתים, אבל מקצוענים". בן דהן אמר בתגובה: "אין מינוי פוליטי אחד שעשיתי. לא הראו מינוי אחד כזה בכל הישיבה".

הטענות שעלו בוועדה מאשרות ממצאים שפרסמה עמותת חדו"ש בראשית השבוע. המשרד לשירותי דת סיים את הקמתן של 19 מועצות דתיות בלבד מתוך 132, כלומר, 14% בלבד, בתום המועד החוקי להרכבת המועצות. 86% מהמועצות הדתיות טרם הורכבו מחדש (בן דהן אמר בישיבה שמונו 28 מועצות. אבל ברשומות פורסמו הרכביהן של 19 מועצות בלבד). מצב זה מאפשר לשר לענייני דתות, נפתלי בנט, ולסגנו בן דהן, שניהם מהבית היהודי, למנות ביותר ממאה מועצות כמאתיים ממונים, במקום הרכבים נבחרים. הניסיון מלמד שלעתים קרובות מדובר במינויים פוליטיים.

ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה: 'ממנים אנשים רק עם זהות פוליטית ברורה. בית חרושת לג'ובים'

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "המחדל החמור בהרכבת המועצות הדתיות מהווה הוכחה נוספת עד כמה מדובר בגופים מיותרים שיש לבטל אותם ולשלבם במועצות המקומיות". לדבריו, "כמו הרבנות הממלכתית, גם המועצות הדתיות מנציחות כפייה דתית ומתאפיינות לעתים קרובות במינהל לא תקין. במקרים רבים הן אף מרבות שנאה ליהדות ומהוות מסחטת כספים לצורכי מינוי מקורבים פוליטיים".

"אין כל הצדקה לכך ששירותי הדת לא יסופקו על ידי הרשות המקומית כמו כל שירות עירוני אחר", הוסיף רגב. "הסיבה היחידה לקיום הנפרד של המועצה הדתית היא הצורך במינויים וכיבודים פוליטיים לעסקנים אורתודוקסים ובטובות הנאה למפלגות הדתיות. יש לבטל את המפגע הזה ויפה שעה אחת קודם".

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, אמר עם זאת בישיבה שבן דהן עמד בהתחייבות שנתן לחדו"ש למנות לפחות אשה אחת לכל מועצה דתית. ב-19 המועצות שמונו חברות 25 נשים, שהן 18% מהחברים – פי שלושה מאשר בקדנציה הקודמת. אילן הדגיש, עם זאת, ש"המבחן האמיתי של המשרד יהיה מינוי נשים ליושבות ראש וממונות".

ראו ידיעה באתר חדו"ש

ראו ידיעה ב"ג'רוזלם פוסט"

ראו ידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?