שאלות על חדו"ש

יש לכם שאלות נוספות על חדו"ש או עמדותיה ואין כאן תשובה? שלחו לנו ונשמח להשיב. אם השאלה והתשובה יראו לנו בעלות עניין ציבורי, גם נעלה אותן לערוץ השאלות הנוספות.
למשלוח שאלה

חדו"ש מגלה יחס חיובי ביותר ליהדות. אנחנו מאמינים אמונה עמוקה שאין דבר שיועיל יותר ליהדות מחופש דת ומשחרור היהדות מכבלי הפוליטיקה והכפייה הדתית. איננו רואים בחרדים מייצגים בלעדיים של היהדות אלא גרסה אחת בלבד שלה. יש נוסחאות רבות ליהדות, כולל אלה של הרפורמים, הקונסרבטיבים והחילונים. הן לגיטימיות לא פחות, ואנחנו לא ניתן לאף אחד לשלול את זכותנו להיות יהודים בדרכנו.

חדו"ש אינה מזדהה עם זרם פוליטי כלשהו (וגם לא עם זרם דתי). היא מאמינה שדרוש שילוב כוחות של כל זרמי הציונות, ימין, מרכז ושמאל, דתיים, מסורתיים וחילונים כדי לאפשר את המהפכה הדרושה בתחומי חופש הדת והשוויון בנטל. עתידה של הציונות נמצא בסכנה. לכן כל ציוני הוא שותף חיוני למאבק. לחדו"ש תומכים מכל גווני המערכת הפוליטית והיא שמחה לשתף פעולה עם כל מי שפועל למען חופש הדת והשוויון בנטל.

עד הקמת חדו"ש לא היה שום ארגון שעסק בכל נושאי חופש הדת והשוויון. יש כמה ארגונים נוספים שעושים פעילות חשובה ורבה. חלקם מייצגים זרם באוכלוסיה כמו המרכז לפלורליזם יהודי של התנועה ליהדות מתקדמת. חלקם עוסקים רק בבעיות מסויימות כמו הפורום לשוויון בנטל שנאבק לשוויון בשירות הצבאי. חדו"ש מאמינה ששורש כל הבעיות בנושאי דת ומדינה הוא הברית הבלתי קדושה בין דת לפוליטיקה. לכן יש להאבק בכולן במשותף ולטפל בשורש הבעיה. היא חברה בשורה ארוכה של קואליציות של ארגונים שמשתפים פעולה למטרות אלו.

לגמרי לא. הרב עו"ד אורי רגב ואיש העסקים סטנלי גולד הקימו את חדו"ש במטרה ליצור ארגון שידבר בשם עמדותיו של הרוב הגדול של הציבור בישראל, חילונים, מסורתיים ודתיים וגם רפורמים וקונסרבטיבים. אין כל קשר ארגוני או קשר של מימון בין חדו"ש לתנועה הרפורמית. חדו"ש שמחה לשתף פעולה במאבקיה עם התנועה הרפורמית, כפי שהיא משתפת פעולה עם ארגונים רבים הפועלים למען חופש דת ושוויון בנטל. בין ארגונים אלה: נאמני תורה ועבודה וירושלמים האורתודוכסיים, התנועה המסורתית (הקונסרבטיבית) וארגון חופש החילוני. בין תומכיה המוצהרים של חדו"ש מספר אישים דתיים אורתודוכסיים בולטים.

חדו"ש מבקשת להביא לישראל חופש דת ושוויון בנטל. היא עושה זאת, תוך הקפדה רבה על ניסוחיה, התבטאויותיה ואמינותה. בפעולות הארגון אין דבר מן השנאה. יודגש, הסיבה העיקרית לכך שאנחנו מתרחקים מן השנאה אינה טקטית, אלא העובדה שאנחנו פשוט לא שונאים את החרדים או כל ציבור אחר. אנחנו מבקשים שהחרדים ייקחו חלק בחובותיהם לחברה: עבודה, צבא, מיסים ולימודי יסוד. בעינינו זו דרישה לגמרי בסיסית ולגיטימית.

אכן פעילותה של חדו"ש ובין היתר המידע הרב שהיא מפרסמת, נחשבים כאחד הגורמים העיקריים לכך שנושאי הדת והמדינה שבו ועלו על סדר היום הציבורי. חדו"ש גאה בכך. כל המומחים מסכימים שאם החרדים לא ישתלבו בכלכלה ובשירות צבאי, הן הכלכלה והן החוסן הלאומי בסכנה. מאבק ציבורי לעיתים קרובות מלווה גם ברגשות עזים. רגשות אלה נעדרים מפעולות חדו"ש. אנחנו נגד שנאה לא רק בגלל שהיא מזיקה למאבק. אנחנו נגד שנאה גם מפני שבסופו של דבר נצטרך לחיות ביחד.

כמובן, האתר שלנו וקבוצת הפייסבוק שלנו פתוחים לציבור. אם יש פרסום שלנו שסותר את הדברים, הגולשים מוזמנים להסב את תשומת ליבנו.

איך תוכל לפעול?