הבלוג של אורי רגב

לוחמים בטנקי מצוות

הנה הנה משיח בא? לא לשירות האזרחי בבקשה

חב"ד היא חסידות מיסיונרית ואנטי-ציונית. אין מקום להכיר בשליחיה בעולם כאנשי שירות אזרחי

חייל מניח תפילין עם איש חב''ד, במבצע ''עופרת יצוקה'' ברצועת עזה. צילום'' מ. אלפסי, ויקיפדיהחייל מניח תפילין עם איש חב''ד, במבצע ''עופרת יצוקה'' ברצועת עזה. צילום: מ. אלפסי, ויקיפדיה

יש סיפורים שאתה קורא וקצת קשה לך להאמין שהם נכונים. כזה הוא הסיפור על החלטת ועדת שקד מיום שני, להכיר במאה שליחים של חב"ד ישראל לבתי חב"ד ברחבי העולם כאנשי שירות אזרחי, שמהווה תחליף לשירות צבאי.

איך לא חשבו על זה קודם? בדרך הזאת אפשר היה לפתור מזמן את בעיית השוויון בנטל ולחסוך לחברה הישראלית כל כך הרבה מאבקים מיותרים. אפשר להכיר באנשי משמרת הצניעות החרדית כלוחמי חי"ר. את ארגוני ההחזרה בתשובה נגדיר כחיל חינוך. את הברסלבים בצמתים נסווג כמ"ם צדי"קים. בשיטה הזו ייחשבו כל בחורי החרדים כמשרתים שירות צבאי או אזרחי, ובא שוויון לנטל ושקטה מדינת ישראל.

לחב"ד זכויות לא מעטות, ושליחיה פועלים ברחבי העולם במסירות ומתוך הקרבה עצמית. בזכות הפעילות הזאת הם מגייסים תרומות עתק ותמיכה רחבה, אך אין בכל אלה כדי להפוך את סניפי חב"ד בעולם או את "טנקי המצוות" שלה ליעד לגיטימי לשירות אזרחי.

לאנשי חב"ד יש דימוי של חרדים ידידותיים לחילונים ולציונות. אין דבר רחוק יותר מהמציאות. חב"ד היא חסידות מיסיונרית, שאינה מסתירה כלל את כוונות ההחזרה בתשובה שלה. בתי חב"ד לוקחים חלק מרכזי בפעילות זו, והישראלים שמגיעים אליהם במסעותיהם בעולם הם פוטנציאל להחזרה בתשובה. בצד עזרה למטיילים, הוגדר יעדם של בתי חב"ד על ידי הרבי מלובביץ' "בית שמגדלים בו תורה, תפילה, וגמילות-חסדים". חשוב לזכור: החזרה בתשובה אינה פעולה נייטרלית. זו פעולה שמוציאה יחידים ומשפחות שלמות ממסלול של חינוך עם השכלה כללית, צבא ועבודה.

אם בעבר רבים מחסידי חב"ד שירתו בצבא, היום גם בחסידות זו תופעת ההשתמטות בעזרת הלימודים בישיבה מקיפה ורחבה. רק לפני כמה חודשים פרסמו ראשי ישיבות חב"ד קול קורא, ובו חזרו והדגישו את הוראתו של הרבי מלובביץ' בעניין השירות בצבא: "היננו באים בזאת... לפרסם את דעתו הקדושה והברורה של כ"ק אדמו"ר נשיא דורנו וזה לשונו הקדוש: 'במענה למכתבו, השואל האם מחויב בן ישיבה באה"ק להתגייס שם לצבא... הרי ידוע וגם מפורסם פס"ד הברור של רבני ישראל ... אשר בני ישיבות

יש לקוות שוועדת שקד תתעשת ותבטל את ההחלטה, לפני שהיא תהפוך לכתם בספר החוקים של מדינת ישראל

אין לגייסם ולא יצאו בצבא, ולימודם תורתנו הקדושה בהתמדה ושקידה מגין ומציל על ארצנו הקדושה ת"ו'".

חב"ד מתערבת שוב ושוב בפוליטיקה הישראלית. כך עשתה בבחירות 1988, כשהחדירה למערכת הבחירות את קללת הקמיעות. כך עשתה ב-1996, כשהובילה את קמפיין "נתניהו. זה טוב ליהודים". זאת, מתוך עמדה משיחית שלא רק להחזיר שטחים אסור, אלא אפילו לשאת ולתת עליהם אסור.

חב"ד היא חסידות אנטי-ציונית, אשר במובנים רבים קרובה לעמדותיה של חסידות סאטמר הקנאית. הסיבה שרבים מתקשים להאמין בכך נובעת מן המסירות חסרת הפשרות שמגלה חב"ד לשליטה יהודית בכל שטחי ארץ ישראל. את האנומליה הזאת חשפה עמותת חדו"ש בהרחבה בדו"ח על "האידאולוגיה האנטי ציונית של חב"ד". בדו"ח אפשר לקרוא על מחיקת יום העצמאות מלוח השנה, על הגדרת מדינת ישראל על ידי הרבי מלובביץ' "פשע", "גלות מר, חושך כפול מכופל" ועוד.

את היחס העוין הזה למדינה המחיש היטב המאבק שניהלו רבני חב"ד נגד הדלקת משואה בשם החסידות על ידי סבו של מוישי הולצברג, ניצול הפיגוע בבית חב"ד במומבאי. בסופו של דבר הכריז הסב, הרב שמעון רוזנברג, שהוא מדליק את המשואה ל..."תפארת מדינת ארץ ישראל".

ח"כ עופר שלח מיש עתיד הודיע שיבקש רביזיה על ההצבעה בנושא ההכרה בשליחי חב"ד כאנשי שירות אזרחי. יש לקוות שוועדת שקד תתעשת ותבטל את ההחלטה לפני שהיא תהפוך לכתם בספר החוקים של מדינת ישראל. אם לא, יש לקוות שהמליאה תעשה זאת, ולא תסתכן בפסילת עוד חוק בלתי חוקתי שלה בבג"ץ. א

בל מעל לכל חשוב מאוד לנפץ את המיתוס כאילו חב"ד הם חרדים ציונים ואוהבי המדינה. חב"ד היא חסידות מיסיונרית ואנטי ציונית וכך צריך להתייחס אליה. מי שמחזיק באמונות דומות לשלה – יכול וראוי שיתמוך בה. אך ודאי שאין להפוך את בתי חב"ד לסניפים של השירות האזרחי. לא זו תהיה "תפארת מדינת ישראל".

המאמר פורסם לראשונה ב"גלובס", 1.1.2014איך תוכל לפעול?