שוויון בנטל או הונאה עצמית

חדו"ש: "דו"ח ועדת פרי הוא החמצה היסטורית; אם ייושם הוא יהווה בכייה לדורות"

הוועדה לשוויון בנטל הגישה טיוטה לרפורמה בגיוס, שתידון בממשלה ביום ראשון. המטה לשוויון בנטל: "במקום להתחיל ולגייס חרדים, כפי שדרש בג"ץ באופן מיידי, מדובר על שירות ערטילאי בעוד שלוש שנים"

מסע האלונקות של הפורום לשוויון בנטל. צילום: הפורום לשוויון בנטלמסע האלונקות של הפורום לשוויון בנטל. צילום: הפורום לשוויון בנטל

ועדת השרים לשוויון בנטל, בראשות השר יעקב פרי, הגישה היום למזכירות הממשלה טיוטה חדשה של הצעה לרפורמה בגיוס. התוכנית אמורה לעלות להצבעה בישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון. הטיוטה שהוגשה באה להחליף את חוק טל, שפקע בעקבות החלטת בג"ץ באוגוסט האחרון.

על פי המתווה שהגישה הוועדה, גיל דחיית הגיוס האחרון לחרדים יהיה 21 במקום 26. אחרי גיל זה לאי-התייצבות על פי חוק שירות ביטחון יהיו השלכות פליליות. לפי ידיעה ב-News1, שר הביטחון יקבע מי מתלמידי הישיבות יהיו זכאים לפטור "מתמידים", בהתאם לרשימה שיגיש ועד ראשי הישיבות.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אומר כי "דו"ח ועדת פרי הוא החמצה היסטורית. אם ייושם הוא יהווה בכייה לדורות. זה לא שוויון בנטל, אלא תרגיל בהונאה עצמית". רגב מוסיף: "במקום מכסות גיוס מחייבות, קובעים יעדים לא מחייבים ומציעים פטור מלא ל-28 אלף אברכים ואת חובת השירות דוחים בארבע שנים, אולי לקדנציה הבאה, כך שיש סיכוי גדול שלא תקרה כלל. לא ברור למה החרדים מפגינים נגד ועדת פרי. ראוי היה שיפגינו בעדה".

רגב אומר גם: "עם זאת, ראוי לציין לשבח את המלצות הוועדה להגביר את הפיקוח על תלמידי הישיבות, שעשויות לגרום לכך

ח"כ ישראל אייכלר: יש רק תשובה אחת לטענה על חוסר שוויון בנטל – ביטול גיוס החובה ותשלום שכר הוגן לחיילים

שלראשונה מי שלא לומד באמת ישרת".

מטה המאבק לשוויון בנטל מדגיש כי הטיוטה היא החמצה היסטורית. "החרדים יכולים לחייך לעצמם חיוך רחב - הם שיחקו אותה", אומרים במטה. "במקום להתחיל ולגייס חרדים, כפי שדרש בג"ץ באופן מיידי, מדובר על שירות ערטילאי בעוד שלוש שנים – כאשר כבר תהיה ממשלה אחרת והחוק יהפוך לאות מתה".

חבר הכנסת שאול מופז מקדימה תומך בתוכנית. "מתווה ועדת פרי דומה מאוד למתווה השוויון בנטל שאנחנו הצענו", אומר מופז ל-nrg. "זהו מתווה טוב. אני שמח מאוד שהיה לי חלק נכבד בהעלאת הנושא הזה על סדר היום". מופז ציין כי התוכנית שלו ושל חבר הכנסת לשעבר יוחנן פלסנר היתה הבסיס למשא ומתן הקואליציוני שבסופו קמה הממשלה הנוכחית.

חבר הכנסת ישראל אייכלר מיהדות התורה אומר כי יש רק תשובה אחת לטענה על חוסר שוויון בנטל – ביטול גיוס החובה ותשלום שכר הוגן לחיילים, כמו בצבא קבע.

לידיעה ב-nrg

 לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?