חובת המדינה לילדיה

אנא, הכריחו את ילדי ללמוד ליבה

מאות אלפי ילדים בישראל לא לומדים מקצועות בסיסיים, שיאפשרו להם בבגרותם להשתלב במקומות עבודה ולפרנס את עצמם, כותבת אפרת רוזן בבלוג "אנוסה". היא קוראת לממשלה לחוקק חוק שיחייב מוסדות חינוך להכשיר תלמידים לעתיד

תלמידי בית ספר חרדי בביתר עילית משחקים על גג המוסד 22.03.10. צילום: נתי שוחט, פלאש 90תלמידי בית ספר חרדי בביתר עילית משחקים על גג המוסד (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

כל אמא שואלת את ילדיה מה למדו היום בבית הספר ומחכה לשמוע אילו תרגילים היו בשיעור חשבון, אם באנגלית הכירו מלים חדשות ומה היה בשיעור פיזיקה, כימיה או אזרחות. אני לא שואלת את בני מה הוא למד היום, כותבת אפרת רוזן בבלוג "אנוסה", מפני שהתשובה ידועה. "בני למד היום גמרא, משנה, חומש ובין לבין מעט חשבון".

התלמידים בבתי הספר הממלכתיים לומדים מקצועות שיכינו אותם לחיים, דברים בסיסיים שילדים צריכים ללמוד כדי להשתלב מאוחר יותר במקומות תעסוקה ולהיות חיוניים לחברה. לעומתם יש במדינה מאות אלפי ילדים, שאף אחד לא מתעקש איתם על לימודים בסיסיים. הם לא יידעו חשבון ואנגלית ובטח שלא פיזיקה וכימיה.

"אני מתבוננת בבני שלומד כל היום תלמוד וגמרא ויודעת שבעוד 12 שנה הוא ייצא אל החיים בלי שום יכולת לפרנס את עצמו ואת משפחתו. בגיל 30, עם שלושה ילדים ובלי שקל בכיסו, הוא יבחר ברע במיעוטו כדי לקיים את משפחתו", כותבת רוזן, אם חרדית לשלושה ילדים.

אני מתבוננת בבני שלומד כל היום תלמוד וגמרא ויודעת שבעוד 12 שנה הוא ייצא אל החיים בלי שום יכולת לפרנס את עצמו

לדבריה, בכל פעם שעולה בחדשות תוכניתו של שר החינוך החדש, שי פירון, להשית לימודי ליבה על כלל מוסדות הלימוד בארץ, היא מקווה שיחוקקו חוק גורף, ללא קשר למידת תקצובו של המוסד, שחובה להכשיר את הילדים לעתיד, שהם יקבלו את הכלים שיבטיחו להם אפשרות למצוא לעצמם מקום שבו יוכלו להצליח ולפרנס את עצמו.

יצורים חסרי הגנה לומדים במוסדות החרדיים – ואין לנו רשות למנוע מהם את מה שהם מוכרחים לדעת כדי להתקיים באופן נורמלי. "מאות אלפי ילדים, על לא עוול בכפם וללא הבנה בהשלכות של החלטות הוריהם, נאלצים לצאת אל החיים בלי שום כלי שיעזור להם. וכמו שיש חובה לחסן את ילדיך כדי להבטיח את עתידם הבריאותי... כך צריך להיות חוק שמבטיח את יכולתו של הילד הקטן לעמוד בדרישות החיים", מבקשת רוזן.

לפוסט המלאאיך תוכל לפעול?