סקר חדו"ש:

רק 20% מהציבור היהודי חושבים שהדרישות להפרדה ולהדרת נשים נובעות מהקפדה על ההלכה

51% מייחסים אותן להקצנה דתית גוברת, 22% לחשש מהעולם החילוני ולרצון להסתגר ו-7% למניעים פוליטיים. חדו"ש העלתה השבוע ל-Youtube את סרטון המחאה "אף אחד לא יסלק אותי", בהשתתפות שישה סלבריטאים

פעילות ארגוני נשים יושבות בחלק הקידמי של אוטובוס הפרדה במבצע נסיעה בקווי הפרדה 30.09.09 צילום שירן דדוןפעילות ארגוני נשים יושבות בחלק הקידמי של אוטובוס הפרדה במבצע נסיעה בקווי הפרדה. צילום: שירן דדון, פלאש 90

רק 20% מהציבור היהודי מאמינים שההקצנה החרדית בתחום הדרת הנשים וההפרדה בן המינים נובעת מהקפדה על ההלכה. 80% מאמינים שהיא נובעת מסיבות אחרות בלתי ענייניות: 51% מייחסים אותה להקצנה דתית גוברת, 22% לחשש מהעולם החילוני ורצון להסתגר ו-7% למניעים פוליטיים. כך עולה מסקר שערך מכון סמית עבור עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון.

הסקר נערך באמצע נובמבר בקרב מדגם מייצג של 500 איש מקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת. 61% מהחילונים ו-65% מהעולים סבורים שהמניע המרכזי לדרישות ההפרדה ולהדרת נשים ממודעות הוא הקצנה דתית גוברת, אבל רק 5% מהחרדים סבורים כך. 82% מהחרדים סבורים שהדרישות נובעות מהקפדה על ההלכה. גם בקרב הציבור הדתי רק כשליש (35%) מייחסים את דרישות ההדרה להקפדה על ההלכה ו-65% לסיבות אחרות.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב אמר, ש"המשך התפשטות תופעת הדרת הנשים גם בעצם הימים האלה מעוררת דאגה עמוקה. זאת, במיוחד לנוכח אזלת היד של הרשויות והמגזר העסקי הבוחרים לא אחת להיכנע לה. הציבור מבין שמגיפת ההפרדה והדרת הנשים מהווה סטייה מהמסורת היהודית ומנוגדת לרוח היהדות". לדבריו, "אם לא נעצור את הדרת הנשים עכשיו, המציאות

מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: "הציבור מבין שמגיפת ההפרדה מנוגדת ליהדות"

הנוכחית עלולה לשמש רק הקדמה לתופעות גרועות בהרבה, לנסיגה של ממש במעמד האישה ולהידרדרות נוספת לעבר מדינות חשוכות".

רגב ציין ש"מדד הדת והמדינה של חדו"ש לשנת 2012 גילה ששני שלישים מהציבור תומכים בהפיכת הדרת הנשים לעבירה פלילית. הגיע הזמן שהממשלה תקום ותפעל. כדי שזה יקרה חייבים לשים את הנושא על סדר היום והציבור חייב להרים את קולו".

הסקר נערך לקראת יום זכויות האדם, שחל השבוע (10 בדצמבר). חדו"ש העלתה ל-Youtube את סרטון המחאה "אף אחד לא יסלק אותי" נגד הדרת נשים בקווי ההפרדה ובתחומים נוספים. בסרטון משתתפים: מלכת השירה בציבור עינת שרוף, כוכבת הילדים חני נחמיאס, השחקנים שמיל בן-ארי (הסדרות המיוחדת, מעורב ירושלמי), יוסי מרשק (הסדרות פלפלים צהובים, נויורק) והילה פלדמן (הסרטים למלא את החלל, וביום השלישי), ובמאית התיאטרון דליה שימקו.

השחקנים קוראים לצופים בסרטון לשלוח מייל לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ולקרוא לו "לפעול בצורה נמרצת ונחרצת נגד הדרת הנשים על כל ביטוייה, להביא לביטול התופעה המתועבת של קווי ההפרדה ולהתחייב לחוקק שיהפוך את הדרת הנשים לעבירה פלילית". לדף משלוח המיילים באתר חדו"ש.

ראו ידיעה באתר מגפון

 לידיעה באתר סיפתח

 לידיעה בבלוג מיניםאיך תוכל לפעול?