בלוף הליבה

תוכנית הליבה לבנים חרדים – פיקציה

נתונים שפורסמו במסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מגלים שתוכנית הליבה ברוב מוסדות החינוך היסודי לבנים אינה כוללת אנגלית, או שהתלמידים לומדים שעתיים בשבוע במקצוע זה. גם דרישות המתמטיקה מינימליות

תלמידי בית ספר חרדי בביתר עילית משחקים על גג המוסד 22.03.10. צילום: נתי שוחט, פלאש 90תלמידי בית ספר חרדי בביתר עילית משחקים על גג המוסד (למצולמים אין קשר לכתבה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

נתונים שפורסמו במסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מגלים, שתוכנית הליבה ברוב מוסדות החינוך היסודי לבנים במגזר החרדי היא למעשה פיקציה. על פי המסמך, מוסדות הפטור ומוסדות החינוך המוכר שאינו רשמי, שבהם לומדים רוב הבנים החרדים בגילאי החינוך היסודי, כמעט שאינם נדרשים ללימודים כלליים כדי לקבל תקצוב מהמדינה.

למשל, מוסדות הפטור שבהם לומד חלק משמעותי מהבנים החרדים, אינם נדרשים כלל ללימודי אנגלית. מוסדות החינוך המוכר שאינו רשמי נדרשים ללמד שתי שעות אנגלית בשבוע. גם הדרישות ללימודי מתמטיקה מינימליות.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אומר בתגובה, "מתברר שתוכנית הליבה לבתי הספר החרדיים לבנים היא עבודה בעיניים, ישראבלוף. כמחצית התלמידים רובם המכריע בנים אין לומדים בעצם ליבה. במקום להתעמת עם הממסד החרדי על יישום תוכנית הליבה, כהבטחת שר החינוך, המשרד המציא בשביל המוסדות האלה ליבה ללא ליבה. במקום לחייב את המוסדות החרדים לבנים בלימודי אנגלית, מתמטיקה, מדעים ואזרחות, מחייבים אותם בלימודי תורה ועברית, שאותם הם לומדים ממילא. כך קונים שקט פוליטי במחיר שקר חינוכי, גורמים להרס המשק והחברה הישראליים וגוזרים על רבים מהתלמידים חיי עוני ומחסור".

רגב אמר עוד, "כגודל התקוות שהתעוררו עם הכרזותיו של שר החינוך על חשיבות תוכנית הליבה, כך גדולה האכזבה כשמתברר עכשיו שתוכנית הליבה לבנים במגזר החרדי רוקנה כמעט מכל תוכן. קשה להתייחס ברצינות למדיניות של סער, הקוראת להטיל קנסות על מוסדות שאינם מלמדים ליבה, כל עוד הדרישות כה מגוחכות. על סער להביא בחשבון שלא ירחק היום שבו תוקם

חדו"ש: מדובר בישראבלוף. קונים שקט פוליטי במחיר שקר חינוכי, גורמים להרס המשק והחברה הישראלית וגוזרים על רבים מהתלמידים חיי עוני ומחסור

ועדת חקירה לבדיקת האחריות של מערכת החינוך לפגיעה במשק הישראלי בשל שערוריית הליבה. אם הוא לא יתעשת ויעשה את הצעדים המתחייבים להנהגת תוכנית ליבה אמיתית, חלקו בהרס הנגרם יהיה גדול".

לפני שבועיים פרסם מרכז המחקר והמידע של הכנסת נייר על יישום תוכנית הליבה במגזר החרדי. לפי המסמך, תוכנית הליבה במוסדות הפטור החרדיים כלל אינה כוללת לימודי אנגלית. תלמידי מוסדות החינוך המוכר שאינו רשמי החרדיים לומדים אנגלית שעתיים בשבוע. המשמעות: חלק גדול מהבנים החרדים כלל אינם חייבים ללמוד אנגלית. סקר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה גילה, שרק ב-54% מבתי הספר החרדיים לומדים אנגלית. סביר להניח שרובם המכריע הם בתי ספר לבנות. תזכורת: נייר של משרד התמ"ת גילה שכ-80% מהגברים החרדים אינם יודעים אנגלית כלל או יודעים אנגלית עילגת.

לימודי הליבה אמורים להיות 75% מתוכנית הלימודים במוסדות הפטור. בפועל מוקדשים ללימודי הליבה בין 38% ל-40.6% ממשך הלימודים השבועי המחייב. תלמידי כיתות ד' עד ו' בבתי ספר חרדיים לבנים, בזרם המוכר שאינו רשמי, לומדים בסך הכל שש שעות שבועיות של מקצועות חול – לימודים כלליים שאינם עברית או מקצועות קודש. מעבר לכך, הם לומדים שעה חינוך גופני או אמנות ושעה חברה בשבוע. סך הלימודים הכלליים שאינם עברית או מקצועות קודש בכיתות ד' עד ו' במוסדות הפטור הוא ארבע שעות. גם במוסדות אלה התלמידים לומדים שעה חינוך גופני או אמנות ושעה חברה בשבוע.

ראו ידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?