צינור מימון נוסף

פרשת הצהרונים: קניית קולות במקום צדק חברתי

מנכ"ל חדו"ש, יו"ר ישראל ביתנו ויו"ר קדימה תוקפים את החלטת הממשלה לסבסד יום לימודים ארוך בגנים חרדיים

צביעה בגן ילדים במבשרת ציון. צילום:  OrÃ, flickrצביעה בגן ילדים במבשרת ציון (צילום אילוסטרציה). צילום: OrÃ, flickr

"מה שהחל כמאבק צודק של מעמד הביניים להתמודדות עם עיוותים חברתיים וכלכליים, הפך בידיה של קואליציית הליכוד-ש"ס-יהדות התורה לצינור מימון נוסף של המגזר החרדי", אומר מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב. לדבריו, "כך יתווספו סכמי עתק, שרק יעזרו להנהגה החרדית להעמיק את חינוך הדור הבא שלו נגד אושיות המדינה, ערכי הדמוקרטיה ועקרון השוויון בנשיאה בנטל. לא צדק חברתי, לא עידוד מעמד הביניים, לא עידוד היציאה לעבודה וצמצום פערים חברתיים יושגו פה, אלא מדובר במקרה נוסף של קניית קולות לצורך תחזוקת הקואליציה".

 רגב מתייחס להחלטת הממשלה להחיל את הסבסוד של יום לימודים ארוך בגני ילדים בעיקר על משפחות שבהן שני ההורים אינם עובדים, כלומר על המגזר החרדי (ראו ידיעה באתר חדו"ש). עמרי מניב כותב ב-nrg, כי יו"ר ישראל ביתנו, השר אביגדור ליברמן, דורש להחזיר את קריטריון התעסוקה לשיקולים אם לסבסד יום לימודים ארוך לילדים. כלומר, הוא דורש לסבסד לימודים לילדים ששני הוריהם עובדים."כמעט כל היישובים הנכללים

מופז: הממשלה מתגמלת את המיעוט המתבדל והמתבטל על פני הרוב התורם, המשרת, היצרני ומשלם המסים

בהחלטה על הסבסוד הם או חרדיים או ערביים", אומר ליברמן. "תושבים בערי פריפריה כמו בית שאן, דימונה, חצור הגלילית או ערד אינם זכאים".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ שאול מופז, תקף בחריפות את הממשלה: "מדובר בממשלה שלא מפספסת הזדמנות לפספס הזדמנות, שמוכיחה בכל פעם מחדש שהיא משרתת את הסקטורים על פני הרוב, מתגמלת את המיעוט המתבדל והמתבטל על פני הרוב התורם, המשרת, היצרני ומשלם המסים".

14 יישובים בלבד במגזר היהודי, רובם חרדיים (בני ברק, מודיעין עילית, בית"ר עילית, עמנואל ואלעד), ייהנו מיום לימודים ארוך חינם לילדים בגיל 3 עד 9. שאר היישובים שייהנו מהתוכנית הם מהמגזרים הערבי, הבדואי והדרוזי. יישובים במגזר היהודי הכללי ייכנסו רק בשנים הבאות לתוכנית וגם אז בסבסוד חלקי בלבד.

יו"ר הוועדה לזכויות הילד, ח"כ אורלי לוי אבקסיס, אמרה כי "אין שום בשורה לציבור האנשים העובדים, בטח לא בפריפריה".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?