סודות ושקרים

החינוך החרדי – לא מה שחשבתם

האם החרדים מעניקים לילדיהם חינוך יהודי אמיתי, שואל יצחק טסלר

תלמידי בית ספר חרדי בביתר עילית משחקים על גג המוסד 22.03.10. צילום: נתי שוחט, פלאש 90תלמידי בית ספר חרדי בביתר עילית על גג המוסד. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בעקבות גל הרציחות בסוף השבוע האחרון – בנצרת נרצח בחור בן 19, בבאר שבע נדקר למוות גדי ויכמן לאחר שביקש מצעירים לשמור על השקט בשעה מאוחרת ובקטטה אלימה בערוער נרצח גבר בן 27 – נשמעו במגזר החרדי קולות שהיללו את רמת החינוך שניתן לבני הנוער החרדים.

הרב הספרדי הראשי, שלמה עמאר, הסביר כי הסיבות לגל הרציחות הן המתירנות והפריצות, מנהל התוכניות ברדיו "קול ברמה" טען כי מהחינוך החרדי לא יוצאים רוצחים וחבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה, שאמר בדיון בכנסת: "תלמדו מאיתנו איך מחנכים. יש אלימות, רוצחים ילדים ואצלכם כל הזמן חוק טל. נמאסתם".

יצחק טסלר מביא את הדברים במאמר ב-ynet, אבל קובע: הגיע הזמן לפוצץ את בועת השקר של החינוך החרדי. האם החרדים של היום באמת מעניקים לילדיהם חינוך יהודי אמיתי, או שהחינוך במוסדות החרדיים מסלף באופן מכוון את המקורות, את פרקי אבות, את דבריהם של התנאים והאמוראים שעבדו למחייתם ואת מעשיהם של החשמונאים ולוחמי בר כוכבא, שהקפידו

על איזה חינוך חרדי מדברים סניגוריו הנלהבים? על זה שמייצר מדי שנה מאות שבאבניקים שמטרידים נשים, משתמשים בסמים ואלכוהול ונוהגים באלימות?

על קלה כחמורה, ובחרו להילחם למען ישראל ולא רק "להמית את עצמם באוהלה של תורה", הוא שואל.

"על איזה חינוך חרדי מדברים סניגוריו הנלהבים? על זה שמייצר מדי שנה מאות שבאבניקים שמטרידים נשים, משתמשים בסמים ואלכוהול ונוהגים באלימות? על מוסדות החינוך החרדיים שבמשך שנים ארוכות הנהיגו ענישה גופנית על בסיס קבוע? ... או שאולי הם מתכוונים להלל את מערכת החינוך הליטאית, שמשפילה ספרדים, חוזרים בשאלה וגם סתם תלמידים שלהוריהם אין קשרים במקומות הנכונים", כותב טסלר.

הוא פונה לאנשי ציבור חרדים ומבקש: בשעה שהציבור מזועזע והמום, נסו לא לדחוף אצבע לעין הציבורית, "ואולי אפילו פעם אחת בחיים לא תשאלו את עצמכם מה המדינה עושה למענכם, אלא מה אתם יכולים לעשות כדי לא לגרום למדינה ותושביה כאב ראש והתקפת עצבים".

למאמר המלא ב-ynetאיך תוכל לפעול?