רוב לתפילת נשים בכותל

סקר חדו"ש: 62% מהציבור תומכים בקיום מנייני נשים ובקריאה בספר תורה בעזרת הנשים בכותל המערבי

בג"ץ הורה למדינה לנמק בתוך חודש מדוע לא יינתן לנשים להתפלל כדרכן בכותל. בסקר שערך מכון סמית לעמותת חדו"ש נמצא כי 62% מהציבור תומכים בקיום מנייני נשים ובקריאה בספר תורה בעזרת הנשים בכותל. בין החילונים 86% תומכים ובין המסורתיים 61%. חדו"ש: "צעד נוסף במאבק הנמשך על זכותן של נשים לחופש התפילה והפולחן ברחבת הכותל"

נשות הכותל מתפללות לראשונה בעזרת הנשים עם ספר תורה שהועבר להן מעזרת הגברים. 30042015 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90נשות הכותל מתפללות בעזרת הנשים בכותל המערבי עם ספר תורה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בג"ץ הוציא היום צו על תנאי, המורה למדינה לנמק בתוך חודש מדוע לא יינתן לנשים להתפלל כדרכן ברחבת הכותל המסורתית. בסקר של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון נמצא כי 62% מהציבור היהודי בישראל תומכים במתן אפשרות למנייני נשים דתיות המעוניינות בכך לקרוא בספר תורה בעזרת הנשים בכותל המערבי. בין החילונים 86% תומכים ובין המסורתיים 61%, אבל בין הדתיים 81% מתנגדים ובין החרדים 95%.

כך עולה מסקר שערך מכון סמית לעמותת חדו"ש בדצמבר 2016. מדובר בסקר טלפוני, שבוצע בקרב מדגם מייצג של 500 איש מתוך האוכלוסייה היהודית הבוגרת.

הרב עו"ד אורי רגב, מנכ"ל חדו"ש, אמר בתגובה: "הוצאת הצו על תנאי על ידי בית המשפט היא צעד נוסף במאבק הנמשך על

הרב רגב: הרוב המכריע של הציבור היהודי בישראל תומך בזכותן של נשים לקרוא בתורה בעזרת הנשים בכותל ודוחה את עמדת הרבנות והמדינה המסרבות לאפשר להן לעשות זאת

זכותן של נשים לחופש התפילה והפולחן ברחבת הכותל. אין לדעת כמובן מה יפסוק בג"ץ, אבל מה שברור הוא שהרוב המכריע של הציבור היהודי בישראל תומך בזכותן של נשים לקרוא בתורה בעזרת הנשים בכותל ודוחה את עמדת הרבנות והמדינה המסרבות לאפשר להן לעשות זאת. הציבור גם דוחה מכל וכל את יוזמת החקיקה של סיעת ש"ס, אשר מנסה לכפות סדרי תפילה אורתודוקסיים מפלים תוך שימוש בכוח הסחיטה הפוליטי שיש לה בקואליציה הנוכחית".

נוסח שאלת הסקר היה: "האם את/ה תומך/ת או מתנגד/ת לאפשר למנייני נשים דתיות המעוניינות בכך לקרוא בספר תורה בעזרת הנשים בכותל המערבי?"

62% הביעו תמיכה, מתוכם 34% מאוד תומכים ו-28% די תומכים. 38% הביעו התנגדות, מתוכם 24% מאוד מתנגדים ו-14% די מתנגדים.

תמיכה בקיום מניינים וקריאה בספר התורה בעזרת הנשים בכותל המערביתמיכה בקיום מניינים וקריאה בספר התורה בעזרת הנשים בכותל המערבי

בין התומכים נמצאים גם רוב מצביעי מפלגות הקואליציה: 53% ממצביעי הליכוד, 70% ממצביעי כולנו ו-88% ממצביעי ישראל ביתנו. בין התומכים אף 43% ממצביעי הבית היהודי. 86% ממצביעי ש"ס ו-100% ממצביעי יהדות התורה מתנגדים. התמיכה בקרב מצביעי מפלגות האופוזיציה: 87% ממצביעי יש עתיד, 85% ממצביעי המחנה הציוני ו-100% ממצביעי מרצ.

נתוני הסקר הנוכחי תואמים סקרים קודמים שערכה חדו"ש בנושא. למשל, על פי נתוני מדד הדת והמדינה השנתי של חדו"ש, שהתפרסם בערב ראש השנה, 66% מהציבור היהודי תומכים בפשרת הכותל שמייעדת לזרם הרפורמי ולזרם הקונסרבטיבי וכן לנשות הכותל רחבת כותל בניהולם באזור קשת רובינסון, לתפילה מעורבת ולמנייני נשים. 64% מהמשיבים, קרוב לשני שלישים, סבורים שצריך להיות בישראל מעמד שווה לשלושת הזרמים הגדולים ביהדות – האורתודוקסי, הקונסרבטיבי והרפורמי.

בג"ץ פסק אתמול כי מעתה לא ייערכו חיפושים על נשים בכניסתן לאזור הכותל המערבי. "הארץ" מדווח שבחודשים האחרונים נשים שהשתתפו בתפילות שארגנו נשות הכותל התבקשו לעמוד בצד בזמן הבדיקות הביטחוניות ואולצו לפשוט את מעיליהן. בכמה מקרים הן אף פשטו את חולצותיהן העליונות כדי לבדוק אם הן מבריחות ספרי תורה בניגוד לכללים שנקבעו במתחם הכותל.

החיפושים החריגים נערכו בהוראת רב הכותל, שמואל רבינוביץ. בתגובה לעתירה שדרשה לאפשר לנשים להביא ספרי תורה למתחם הורו השופטים אליקים רובינשטיין, יורם דנציגר ועוזי פוגלמן למדינה להסביר בתוך 30 יום מדוע היא מונעת מנשים את הקריאה בספר התורה בעזרת הנשים בכותל. "באחריות הרב הממונה על הכותל למנוע חיפושים על הנשים העותרות ודומותיהן מעבר לבדיקה הביטחונית הרגילה לכל באי הכותל", כתבו השופטים.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?