לא חוקתי, אבל מקודם

פשרה: הסוכנות תבנה 4 מקוואות לרפורמים וקונסרבטיבים

לפי הסכמות שגובשו בקואליציה, המקוואות לזרמים הפלורליסטיים ייבנו מחוץ למערך הציבורי. בד בבד יקודם חוק המקוואות שיזם ח"כ משה גפני, שנועד למנוע שימוש במקוואות לצורך גיור רפורמי וקונסרבטיבי

מקווה טהרה. צילום: דניאל ונטורה, ויקיפדיהמקווה נייד (צילום אילוסטרציה). צילום: דניאל ונטורה, ויקיפדיה

הסוכנות היהודית תבנה ארבעה מקוואות שייועדו לטבילה של מתגיירים רפורמים וקונסרבטיבים. כך נקבע בהבנות שגובשו בקואליציה, שנועדו לפתור את משבר המקוואות. הפשרה, לפי דיווח בחדשות 2, גובשה על ידי יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת דוד ביטן מהליכוד. לפי ההבנות, חוק המקוואות שיזם חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה יקודם והמקוואות לזרמים הפלורליסטיים ייבנו מחוץ למערך הציבורי.

"כיכר השבת" מציין כי לפני כמה חודשים ציטט "יתד נאמן" את גפני, שאמר כי בקידום החוק השקיע מאמצים רבים כדי למנוע היווצרות רושם כאילו יש בו ולו בדל של הכרה ברפורמים או בקונסרבטיבים. "לעולם ועד לא נכיר ברפורמים אשר פוגעים בתורה וביהדות. לכן היה חשוב לנו שיחל הליך החקיקה באופן מיידי, שכל העולם יידע שלא תהיה שום הכרה ברפורמים בשום תחום, צורה ונושא. לכן גם ביהדות התורה וגם בש"ס ראינו חשיבות עליונה בזה שהחוק יאושר באופן מיידי", אמר אז גפני.

לפי ידיעה ב"הארץ", יישומו של חוק המקוואות יידחה בתשעה חודשים ולאישור הכנסת יובא נוסח מרוכך של החוק, שיעלה בקנה אחד עם הנחיות בית המשפט העליון. ביטן אמר: ״אנחנו לא מתכוונים להעביר חוק עוקף בג״ץ, אלא למצוא פתרון לבעיה שבג״ץ העלה".

גפני יזם את חוק המקוואות, שנועד למנוע שימוש במקוואות לצורך גיור רפורמי או קונסרבטיבי, בפברואר השנה. הצעת החוק

גפני: היה חשוב לנו שיחל הליך החקיקה באופן מיידי, שכל העולם יידע שלא תהיה שום הכרה ברפורמים בשום תחום, צורה ונושא

קובעת שהמקוואות בישראל יפעלו בהתאם להנחיות הרבנות הראשית לישראל. היא הוגשה כדי לעקוף פסיקה של בית המשפט העליון, שקיבל ערעור שהגישו התנועה הקונסרבטיבית והתנועה ליהדות מתקדמת (התנועה הרפורמית) וחייב את המועצות הדתיות לאפשר לשתי התנועות לעשות שימוש במקוואות שברשותן לשם גיור. בהצעת החוק תמכו יהדות התורה, ש"ס והבית היהודי.

השופטים, נשיאת בית משפט העליון, מרים נאור, המשנה לנשיאה אליקים רובינשטיין והשופט סלים ג'ובראן, קבעו כי יש לאפשר למתגיירים מטעם שתי התנועות לטבול במקווה ציבורי בבאר שבע, "לרבות נוכחות בית-דין מטעמן במהלך הטבילה".

במרס, לאחר שהצעת החוק אושרה בכנסת בקריאה טרומית, פרסם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, חוות דעת שבה קבע כי חוק המקוואות אינו חוקתי. מנדלבליט כתב כי התרת הטבילה במקוואות ציבוריים בדרך הלכתית מסוימת בלבד "פוגעת בליבת הזכות לחופש הדת, עד כדי פגיעה בכבוד האדם המעוגן בחוק היסוד ובזכות לשוויון". בעקבות חוות הדעת של מנדלבליט פנתה יו״ר מרצ, זהבה גלאון, ליו״ר הכנסת בדרישה להקפיא את הליך החקיקה של חוק המקוואות.

לידיעה ב"כיכר השבת"

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?