פגיעה בליבת חופש הדת

חדו"ש: לחוק המקוואות אין מקום במדינה דמוקרטית

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כתב בחוות דעת כי חוק המקוואות אינו חוקתי וכי לא יוכל להגן עליו בבג"ץ משום שהוא פוגע בכבוד האדם ובזכות לשוויון

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. צילום: Masa Israel Journey, Flickrהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. צילום: Masa Israel Journey, Flickr

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, קבע כי חוק המקוואות שיזם חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה אינו חוקתי. בחוות דעת שפרסם אתמול כתב מנדלבליט כי התרת הטבילה במקוואות ציבוריים בדרך הלכתית מסוימת בלבד "פוגעת בליבת הזכות לחופש הדת, עד כדי פגיעה בכבוד האדם המעוגן בחוק היסוד ובזכות לשוויון".

היועץ המשפטי כתב גם כי לא יוכל להגן בבג"ץ על הצעת החוק – שאושרה בכנסת בקריאה טרומית בשבוע שעבר. מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "חוק המקוואות הוא חלק מהתופעה הייחודית לישראל, של מיעוט עריץ הכופה שוב ושוב את עמדותיו הלא דמוקרטיות והבלתי שוויוניות על הרוב. מדובר בחוק מפלה בצורה קיצונית, שמקומו לא יכירנו במדינה דמוקרטית. טוב שהיועץ המשפטי מבהיר את הדברים למפלגות החרדיות".

רגב ציין ש"בג"ץ קבע בפסק דין המקוואות ששיטת המשפט בישראל אוסרת על רשות שלטונית אחת [הרבנות הראשית] להורות לרשות שלטונית אחרת [המועצות הדתיות] להפלות בין המשתמשים בשירותיהן. בתגובה הכריזו המפלגות הדתיות מלחמה על בג"ץ, במטרה לסרס אותו ולאיין את החלטתו". לדבריו, "האחראית למצב הבלתי נסבל הזה, שבו חוק המקוואות מקודם, היא מפלגת השלטון, הליכוד, שמאפשרת לש"ס וליהדות התורה לרמוס את הדמוקרטיה ושלטון החוק. אבל אם כולנו והבית היהודי

יו״ר מרצ, זהבה גלאון, דרשה מיו״ר הכנסת להקפיא את הליך החקיקה של חוק המקוואות

יתמכו בחוק המקוואות, הן יהיו אחראיות לא פחות".

בעקבות חוות הדעת של מנדלבליט פנתה יו״ר מרצ, זהבה גלאון, ליו״ר הכנסת בדרישה להקפיא את הליך החקיקה של חוק המקוואות. "מעריב" מציין כי הצעת החוק של גפני היא ניסיון לעקוף החלטה של בג"ץ, המתירה לאפשר טבילה במקוואות ציבוריים גם למתגיירים במסגרת גיור שאינו ממלכתי. הצעת החוק נועדה להביא לכך שהטבילה במקוואות תהיה רק על פי ההלכה.

ח"כ רחל עזריה מכולנו, שהיתה בין המתנגדות להצעת החוק, אמרה: "חוק המקוואות פוגע באופן חמור בציבור הטובלות. לפיכך התחייבנו בכולנו שהחוק לא יעבור כלשונו ושנמנע כל פגיעה אפשרית בציבור הטובלות הדתיות והמסורתיות. אני מברכת על חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה שמחזקת את עמדתנו".

לפי אתר "כיפה", עזריה אמרה בשבוע שעבר כי החוק חזר לוועדת שרים לחקיקה. לדבריה, החוק לא יעבור להצבעה בקריאה ראשונה לפני שתתקיים הסכמה קואליציונית בין הסיעות על תנאי טבילה נוחים ומתאימים לנשים.

עו"ד יזהר הס, מנכ''ל התנועה המסורתית, אמר: " חוק המקוואות לא רק לא חוקתי, אלא גם חוק אנטי יהודי ואנטי ציוני. זה חוק שאם היה מתקבל, היה סותם את הגולל על היותה של מדינת ישראל הבית הלאומי של הבית היהודי".

לידיעה ב"מעריב"

לידיעה ב"כיפה"איך תוכל לפעול?