בין הפטיש לסדן

הבנקים בודקים את קופות גמילות החסדים לחרדים

הבנק הבינלאומי ובנקים אחרים דורשים מגמ"חים המנהלים אצלם חשבונות להסדיר את מעמדם מול רשות המסים, מחשש שאם לא יעשו זאת יהיו הבנקים חשופים לחקירות בארה"ב המתייחסות להעלמת מס ולהלבנת הון

קופות צדקה ברחוב בבני ברק, Whistling in the Dark, flickrקופות צדקה ברחוב בבני ברק (צילום אילוסטרציה). צילום: Whistling in the Dark, flickr

הבנק הבינלאומי דורש מקופות גמילות חסדים (גמ"חים) שמחזיקות אצלו חשבונות להסדיר את מעמדן או לעזוב אותו. הסיבה לדרישה היא חשש מחקירות בארצות הברית, שעלולות להביא להאשמה כי הבנק מסייע להלבנת הון או להעלמת מס. "כלכליסט" מציין שעל פי ההערכות, גם הבנקים האחרים שלחו מכתבים דומים ללקוחותיהם.

משרד האוצר בישראל פרסם לאחרונה נייר עמדה, שמתייחס להוראות החוק האמריקאי שנועד להעמיק את גביית המסים בארה"ב על הכנסות מנכסים שמחוץ לגבולות ארה"ב (FACTA). לפי החוק האמריקאי ולפי ההגדרות בהסכם שבין המדינות, גמ"ח המקבל פיקדונות הוא מוסד פיננסי. עולה החשש שהנכסים הפיננסיים של אותו גמ"ח ישמשו לאחזקת כספים בלתי מדווחים.

הבנקים בישראל מבקשים למנוע כל אפשרות שיאשימו אותם בסיוע להלבנת הון או להעלמת מס, שעלולה לגרור קנסות של מאות מיליוני שקלים. הגמ"חים מקבלים תרומות לא רק מישראל, אלא גם מארה"ב, ולכן רשות המסים עוקבת אחריהם.

יש חשש שנכסים פיננסיים של גמ"חים ישמשו לאחזקת כספים בלתי מדווחים

במכתב שהבנק הבינלאומי ובנקים נוספים שלחו לאחרונה לבעלי חשבונות של גמ"חים המוחזקים אצלם, עולה הדרישה להסדיר את מעמדם החוקי מול רשות המסים עד אמצע יוני, אחרת "לא נוכל להמשיך ולנהל את החשבון".

בפועל נשלחו המכתבים לגמ"חים על ידי בנק פאג"י (פועלי אגודת ישראל), שבבעלות הבינלאומי. הבנק, שבמשך שנים משך לקוחות חרדים וגמ"חים, דורש מהם עתה להסדיר את מעמדם כדי למנוע מעצמו הסתבכות מול רשויות המס. הבנק דורש מכל גמ"ח להביא אישור כי הוא מוסד ציבורי כהגדרתו בפקודת מס הכנסה, או לחלופין את מספר הרישום כמוסד פיננסי ברשות המסים האמריקאית. הסיכוי שגמ"ח יוכל לקבל אישור מרשות המסים לכך שהוא מוסד פיננסי, כמו בנק או חברת ביטוח, אפסי.

מהבינלאומי נמסר כי ״הבנק פועל בהתאם לרגולציה בארץ ובעולם בכל הנוגע לפעילות של לקוחות״.

לידיעה ב"כלכליסט"איך תוכל לפעול?