הבלוג של אורי רגב

נישואין ללא גאווה

העולם מתקדם, ישראל נסוגה

העובדה שיותר ויותר מדינות בעולם מאפשרות מיסוד זוגיות לבני אותו מין רק ממחישה כמה ישראל מפגרת בתחום חופש הנישואין

נישואים לסביים, צילום: SFBart, flickrנישואים לסביים (צילום אילוסטרציה). צילום: SFBart, flickr

במבט עולמי, בדיקת אירועי השנה החולפת בתחום ההכרה בזוגיות של בני אותו מין מעודדת. 42 מדינות, שהן 22% ממדינות העולם, כבר מאפשרות מיסוד זוגיות של בני אותו מין. בין המדינות שהנהיגו בשנה החולפת רישום זוגיות ללהט"בים, יש שלוש מדינות ים תיכוניות: איטליה, יוון וקפריסין.

אבל השוואת התקדמות זו למצב בישראל מדכדכת. ישראל לא רק מפגרת שנות אור אחרי העולם הדמוקרטי המערבי בתחום חופש הנישואין. היא מפגרת גם אחרי דמוקרטיות שמרניות ואפילו חלק מהעולם השלישי והפער הולך וגדל. יוון ואיטליה הן שתי מדינות שבהן מעמד הדת מזכיר מאוד את מעמדה בישראל. בשתיהן שוכנים מרכזים של דתות גדולות, שהיו רוצות להכתיב את אורח חייה של האוכלוסייה. למרות זאת הבינו שם את ההכרח לאפשר לזוגות בני אותו מין לבטא את אהבתם ולמסד את הקשר ביניהם.

גם בקפריסין הנהיגו רישום זוגיות לזוגות להט"בים. אם וכאשר הם יאשרו נישואין מלאים להומואים ולסביות, אפשר לצפות לנהירה של זוגות ישראליים להתחתן שם, כמו שעושים כבר היום אלפי זוגות הטרוסקסואליים. זאת, במקום שמדינת ישראל תאפשר לכל אזרחיה להתחתן בגאווה בארצם. את המידע ריכז אתר מפת חופש הנישואין בעולם של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון לקראת היום הבינלאומי נגד הומופוביה שחל אתמול.

החוק בישראל מאפשר רק נישואין וגירושין על פי הדין הדתי, ואנחנו הדמוקרטיה המערבית היחידה בעולם שעושה זאת. על פי הערכות חדו"ש, כתוצאה מכך 666 אלף איש אינם יכולים להתחתן כלל בישראל, מתוכם 284 אלף להט"בים. נשיא בית המשפט

החוק בישראל מאפשר רק נישואין וגירושין על פי הדין הדתי, ואנחנו הדמוקרטיה המערבית היחידה בעולם שעושה זאת

העליון לשעבר, אהרן ברק, כתב בעניין זה כי חוקי הנישואין בישראל פוגעים בזכויות האזרח, בכבוד האדם, בחופש הדת ובעקרון השוויון. בולטת במיוחד הצביעות שבהחלטת המדינה להקצות 11 מיליון שקלים לקידום תיירות גאה לישראל, בבחינת: בואו לבלות בעיר תל אביב שבה גייז יכולים לבלות בגדול, אבל לא להתחתן.

המצב הזה מנוגד לחלוטין לרצון הציבור. מחקר דעת הקהל מדד הדת והמדינה 2015 של חדו"ש גילה, ש-64% מהיהודים בישראל בעד הכרה בנישואין אזרחיים או ברית זוגיות לבני אותו מין. אחוז זהה תומכים בהכרה בכל סוגי הנישואין בישראל לבני זוג הטרוסקסואליים, כולל נישואין אזרחיים ונישואין של כל הזרמים ביהדות. כלומר שני שליש מהציבור הישראלי רוצים חופש נישואין. אבל ממשלות ישראל לדורותיהן נכנעות למפלגות החרדיות והדתיות ושוללות את חירות הנישואין מבוחריהן.

הפתרון ברור: יש להעביר בישראל חוק נישואים אזרחיים לכל המעוניין, שיאפשר בין היתר נישואין לבני אותו מין, לחסרי דת ולמי שהרבנות הופכת לפסולי חיתון. ממשלת נתניהו-לפיד, ששלטה עד 2015, פספסה את ההזדמנות ההיסטורית שניתנה לה להנהיג בישראל חופש נישואין וגירושין. יש לקוות שלא ירחק היום שבו תהיה לישראל שוב ממשלה אזרחית, כפי שרוצה רוב הציבור, ושהיא לא תחמיץ את ההזדמנות לחולל את השינוי הכל כך נחוץ.

הטור התפרסם לראשונה באתר "ישראל היום"איך תוכל לפעול?