נערים משלו בה

פשרת הכותל קורסת

התגובות המתלהמות של הציבור החרדי להסכם הכותל עלולות להביא לעימות רחב ממדים, שיפגע ביהדות ארצות הברית ויביא לנסיגה של הממשלה מהפשרה, אומר סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן

תגובת התקשורת החרדית להסכם הכותל, שגררה את הציבור החרדי כולו לעמדות קיצוניות נגד הפשרה שהושגה – שלפיה תוקצה רחבת הכותל הדרומי באזור קשת רובינסון לתפילה של הזרם הרפורמי, הזרם הקונסרבטיבי ונשות הכותל – עלולה להביא לקריסת ההסכם.

כך אמר סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, בתוכנית "אולפן פתוח" בערוץ הכנסת. "אנחנו עלולים להגיע לעימות שהוא הרבה יותר גדול", הוסיף אילן. "כיוון שאנחנו עוסקים במקום כל כך רגיש, כיוון שאנחנו עוסקים ביהדות ארצות הברית – הרפורמים והקונסרבטיבים, שהחרדים אוהבים לדבר עליהם במונחים נוראיים – הם הנהגת יהדות ארצות הברית, הם הנכס האסטרטגי מספר אחת. לא רק זה, הם היו פה, הם חגגו את זה, הם היו שם (בכותל). זה מה שמנסים למכור להם – אנחנו אתכם, אנחנו לטובתכם.

"האם בנימין נתניהו ייסוג? אנחנו הולכים לשני דברים. א', אנחנו הולכים להחלטה של בג"ץ שתוביל לקרע גדול, כי בג"ץ יקבע שלנשות הכותל מגיעות שעות ברחבה עצמה. בגלל זה הגיעו לפשרה הזאת. ב', אנחנו הולכים לקרע עם יהדות ארצות הברית".

אילן הוסיף כי לנתניהו היתה התמיכה של יהדות התורה וש"ס, שחזרו בהן. "מה שנתניהו רוצה עכשיו זה להקים ועדה. אבל הוא לא יכול, כי כבר היתה ועדה. לכן מה הוא עשה? הקים חצי ועדה. הוא אמר לרבנות הראשית, תביאו לי מסמך".

הוא ציין כי ראש הממשלה פנה לרבנות הראשית מפני שהרבנים הראשיים וגם רב הכותל – שהיה בסוד הפשרה – הם שליחיהם של רבנים חרדים, ששולטים למעשה ברבנות הראשית.

embed icon


איך תוכל לפעול?