600 אלף לא יכולים להתחתן

המונופול בנישואין משניא את היהדות

סקר שערך מכון סמית בהזמנת חדו"ש זמן קצר לאחר פשרת הכותל: 61% מהציבור תומכים בהכרה בנישואין רפורמיים וקונסרבטיביים

71% מהיהודים בישראל, כולל 59% ממצביעי הבית היהודי, סבורים שהשליטה של הרבנות הראשית ובתי הדין הרבניים בנישואין ובגירושין בישראל מרחיקה יהודים מהיהדות. רק 29% סבורים שהיא מקרבת אותם. 84% מהציבור היהודי בישראל סבורים שלכל אזרח בישראל צריכה להיות "הזכות להקים משפחה בארץ עם מי שהוא בוחר בדרך שבה יבחר ועל-פי אמונתו".

זמן קצר לאחר פשרת הכותל, 61% מהציבור היהודי בישראל, קרוב לשני שלישים, תומכים בכך שמדינת ישראל תאפשר לזוגות להתחתן בנישואין רפורמיים וקונסרבטיביים ותכיר בהם. כך עולה מסקר שביצע מכון סמית בהזמנת עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון לקראת ולנטיין דיי, חג האהבה הבינלאומי, שחל ביום ראשון, 14 בחודש. מדובר בסקר טלפוני שנערך ב-4 בחודש בקרב 500 איש, המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "ישראל אוהבת להציג את עצמה כדמוקרטיה מערבית מתקדמת, אבל בתחום הזכות להתחתן ולממש את האהבה היא מדינה נחשלת כחשוכות שבמדינות האיסלאם. היא הדמוקרטיה המערבית היחידה בעולם ששוללת מאזרחיה את חופש הנישואין".

רגב ציין ש"יותר מ-600 אלף אזרחים אינם יכולים להתחתן בישראל כלל ועוד מיליונים נדרשים להתחתן ולהתגרש בטקס המנוגד למצפונם ולאמונתם". לדבריו, "בניגוד לטענת הכזב כאילו המונופול של הרבנות מיועד לשמור על האופי היהודי של מדינת ישראל, הציבור מבהיר שהמונופול רק מרחיק אותו מיהדותו".

רגב ציין, ש"הסקר מוכיח שוב את הפער העצום בין רצון הציבור בחופש נישואין וגירושין לבין המערכת הפוליטית שמתעלמת ממנו ומאשרת את המשך המונופול העריץ של הרבנות. אין ספק, הרבנות הראשית ובתי הדין הרבניים הם מהאויבים הגדולים ביותר של היהדות בדורנו".

הסרטון הוכן בסיוע iRep

embed icon


איך תוכל לפעול?