ירייה ברגל

מתנת סוף השנה לישיבות

תקציב הישיבות גדל ב-85% והגיע ליותר ממיליארד שקל

התקציב שיקבלו הישיבות והכוללים בעבור תלמידים ואברכים בדצמבר 2015 יהיה גדול פי שמונה מהתקציב ששולם לתלמיד ביולי האחרון. ההקצבה לאברך כולל על דצמבר תהיה 3,517 שקלים, לעומת 432 שקלים ביולי. התשלום לישיבות ולכוללים הוגדל לאחרונה כמה פעמים. בסך הכל הוגדל תקציב הישיבות בכ-85% והיום הוא מגיע אל מעבר למיליארד שקלים.

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, הסביר בתוכנית "סוגרים חשבון" עם סיון קלינגבייל: "אם ביולי ההקצבה לכל אברך היתה 450 שקל בערך, בדצמבר ההקצבה היתה כ-3,200, כלומר פי שמונה. אם את שואלת מה פתאום, התשובה היא הגידול בתקציב הישיבות, שאנחנו לא כל כך מודעים לו. תקציב הישיבות גדל מ-565 מיליון למיליארד ו-43 מיליון, כמעט פי שניים. הגידול הזה היה רטרואקטיבי. אפילו על עניין הרטרואקטיביות הממשלה לא התווכחה. התוצאה של זה היא – התקציב אושר בנובמבר. בדצמבר היה צריך להחזיר מינואר 2015".

קלינגבייל העירה כי גם קצבאות הילדים גדלו רטרואקטיבית. אילן השיב: "ההבדל הגדול הוא שקצבאות הילדים בצורתן הנוכחית הן במידה רבה קצבה אוניברסלית. בעבר הן היו קצבאות מגזריות לחלוטין, אבל היום הן הרבה יותר שוויוניות ולכן חדו"ש לא ביקרה את הגידול בקצבאות הילדים, כי הקצבאות מיועדות לילדים שיש לכולם – בניגוד לעבר, אז הקצבאות עודדו משפחות מרובות ילדים. לעומת זאת, מה שעושה הממשלה בעניין תלמידי הישיבה זה פשוט לעודד הישארות אברכים בישיבה, לעודד את זה שהם לא ייכנסו לשוק העבודה. במלים אחרות, הממשלה יורה ברגל למאמץ הלאומי, שהיא משקיעה בו מאות מיליוני שקלים".

בתגובה לטענה כי מספר הגברים החרדים שיוצאים לעבודה גדל אמר אילן: "מגמת העלייה ביציאת גברים ונשים חרדים לעבודה התחילה ב-2003, עם גזירות נתניהו. מאז היא נשארת בגלל הלחץ. הדבר היחיד שקשור לחוק של יש עתיד הוא העובדה שהיתה ירידה בגיוס אחרי העברת החוק. אין לזה שום קשר ליציאה לעבודה. היציאה לעבודה כולה קורית מסיבה אחת פשוטה, כי המדינה אומרת 'אני לא מוכנה לממן יותר חיים של כל כך הרבה אנשים בלי עבודה'. מה שקורה עכשיו, כאשר מכפילים את קצבת האברך, כאשר מהחודש הבא חוזרת קצבת הבטחת ההכנסה הבלתי חוקית לאברכים, הוא שהממשלה אומרת לאברכים חרדים, תמשיכו לחיות בעוני מרוד בישיבה ואנחנו נממן את החיים האלה".

 

embed icon


איך תוכל לפעול?