שוויון בנטל

לבני מתחייבת, הדברים הראשונים שאעשה כרוה"מ: אין לימודי ליבה אין כסף; שירות חובה לכולם

אמרה את הדברים ביום ראשון בכנס 2021 של TheMarker. מנכ"ל חדו"ש הרב רגב מברך: "אם לבני תממש את הבטחותיה, תביא צדק חברתי אמיתי"

יו''ר האופוזיציה ח''כ ציפי לבני בכנס במרכז האוניברסיטאי באריאל. 30.12.2010. צילום: איציק אדרי, דוברות קדימה. Flickr.יו''ר האופוזיציה ח''כ ציפי לבני בכנס במרכז האוניברסיטאי באריאל. 30.12.2010. צילום: איציק אדרי, דוברות קדימה. Flickr.

יו"ר קדימה ציפי לבני אומרת ששניים משלושת הדברים הראשונים שתתקן כראש ממשלה יהיה שירות חובה, צבאי אזרחי או לאומי, והתניית תקצוב למוסדות חינוך הלימודים כלליים לימודי ליבה. לבני אמרה את הדברים בכנס 2021 של העיתון TheMarker שנערך אתמול (ראשון) במכללה האקדמית תל אביב יפו, תחילה בנאומה בכנס ואחר כך בראיון וידאו ל-TheMarker.

לדבריה, היא "מאמינה שרק אחרי הבחירות יבוא שינוי. אין שום סיכוי שבעולם שהממשלה הזו תעשה את השינוי הדרמטי הנדרש. יצטרכו להיות בחירות. לדבריה, התיקון לא יהיה רק תיקון של כסף" אלא גם "שוויון בנטל, גם שוויון בנטל הביטחוני גם שוויון בנטל החברתי. כל עוד התיקון הגדול הזה לא יעשה, זה יהיה רק מענה לסימפטומים". היא נשאלה: "נניח, נגמרות הבחירות ואת ראש הממשלה, איזה שלושה דברים עיקריים את עושה מחר בבוקר"? בתשובה ענתה: "שירות צבאי אזרחי או לאומי. צריך לזה גם כסף אבל זה שווה. ולימודי ליבה. אין לימודי ליבה – אין כסף... לימודי ליבה הם חובה לתקצוב מוסדות לימוד, אם אין ליבה לא יהיה כסף שיוזרם על ידי הממשלה". הנושא השלישי היה חינוך לגיל הרך.

לדבריה צריך לדאוג לרשת ביטחון חברתי למי שלא יכול לעבוד, כמו נכים וקשישים. אבל, ציינה, "יש כאן קבוצות שלא משתתפות בשוק העבודה. הן לא תורמות. אני בעד לעודד אותן לצאת לשוק העבודה. הן יצטרכו להשתלב". בנושא שירות החובה הסבירה: "כל אזרח צריך לתרום למדינה אם זה בשירות אזרחי, שירות צבאי, תרומה לקהילה. הם צריכים להיות חובה כדי ליצור שוויון והיטמעות". לבני ציינה ש"השנה הזו יכולה להיותה שנה, שבה 50% שיקבלו צו ראשון יקבלו פטור מיידי, ו-50% ילכו לשרת בצבא".

מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב ברך על דברי לבני בחום. בעניין תוכנית הליבה, רגב ציין ש"זו הפעם הראשונה שראש מפלגה גדולה מתייצבת מאחורי עיקרון זה שחיוני להצלת עתיד כלכלת ישראל". לדברי רגב, "זו

כל אזרח צריך לתרום למדינה אם זה בשירות אזרחי, שירות צבאי, תרומה לקהילה. הם צריכים להיות חובה כדי ליצור שוויון והיטמעות

הוכחה נוספת שיש להקים ממשלת חרום אזרחית שתבצע מהפכה אזרחית ותציל את עתיד מערכת החינוך ושוק העבודה. כל ילד שגדל ללא תוכנית ליבה יתקשה מאוד להשתלב בשוק העבודה". רגב ציין ש"מדו"ח חדו"ש על עמדות המועמדים לראשות העבודה בנושאי דת ומדינה עולה שארבעה מהם, כולל יחימוביץ' ומצנע, תומכים גם הם בהתניית תקצוב לחינוך בתוכנית ליבה". עם זאת הוא הזכיר, שהחוק שפוטר ישיבות קטנות (ישיבות לגילאי תיכון) מתוכנית ליבה עבר תחת קואליציה של קדימה, והעבודה והביע תקווה ששתי המפלגות ידעו בעתיד לתקן את טעותן.

רגב ברך גם על התחייבותה של לבני לשירות חובה. הוא ציין כי "הציבור הישראלי שבע הבטחות שווא של פוליטיקאים בנושא זה שהמפורסמת שבהן היא הבטחת 'הגיוס לכוווווווולם' של אהוד ברק. אם אכן תממש לבני את הבטחותיה היא עשויה להיות זו שתביא את השינוי האמיתי והצדק החברתי למדינת ישראל".

לבני גם הציעה לשנות את שיטת הממשל בישראל כדי למנוע מצב של סחטנות פוליטית. לדבריה, "כל שר הממשלה פועל לטובת סקטור מסוים, והמפלגה הגדולה במדינה עסוקה בלשלם לחלקים הקטנים במדינה כדי שיישארו בממשלה. זו שיטה שמעדיפה את הסקטורים ולא רואה את הציבור העובד, ממעמד הביניים, הציבור הציוני שרוצה לחיות כאן ושילדיו יקבלו חינוך לערכים והם יישארו כאן גם בתנאים הקשים ביותר".

במוצאי שבת אמרה לבני באולפן ערוץ 2 כי יש סיבה לעובדה שבהפגנות אין חרדים או מתנחלים. לטענתה, שני מגזרים אלה זוכים לכספים רבים מצד הממשלה ועל כן אין להם כל סיבה להגיע להפגנה. "המפגינים בערב באים ממגזר שלא זוכה להטבות מצד הממשלה ובאים ממצוקה אמיתית". לדברי לבני, "צריך לומר את האמת: יש כאן שני סקטורים שמקבלים מהממשלה ונתניהו בגלל לחץ פוליטי. הלחץ שלהם לא יהיה במוצאי שבת, הוא יהיה ביום ראשון. מספיק ששר אחד משלהם בא לנתניהו ומכופף להם את היד".

לידיעה ולראיון הוידאו ב-TheMarker

לידיעה בכיכר השבת

לידיעה בערוץ 7איך תוכל לפעול?