ניצול ציני ושיטתי

שנתיים מאסר ליו"ר צעירי חב"ד; קיבל במרמה 3.5 מ' ש'

העונש הוטל במסגרת הסדר טיעון, שבו הודה יוסף יצחק אהרונוב שבמשך שנים לקח לעצמו כספי תרומות

הרב יוסף אהרונוב, יו''ר צעירי חב''ד. צילום: צעירי חב''ד, ויקיפדיההרב יוסף אהרונוב, יו''ר צעירי חב''ד. צילום: צעירי חב''ד, ויקיפדיה

בית המשפט המחוזי בתל אביב הטיל היום עונש של שנתיים מאסר על יו"ר אגודת צעירי חב"ד, יוסף יצחק אהרונוב. השופט ירון לוי גזר את עונשו של אהרונוב, שהודה במסגרת הסדר טיעון כי קיבל במרמה 3.5 מיליון שקל מכספי תרומות שנועדו לאגודה. לוי אישר את הסדר הטיעון, שם נקנס אהרונוב ב-1.5 מיליון שקל.

השופט לוי ציין כי אהרונוב "ניצל באופן ציני ושיטתי, משך שנים, את רצונם הטוב של תורמים" והעביר מיליוני שקלים מתרומות לחשבון הבנק הפרטי שלו.

בין 1999 ל-2007 הורה אהרונוב למנהל החשבונות של האגודה לנהל את רישומי האגודה באופן כוזב. הוא אמר לו שלא לרשום את מלוא התרומות שקיבלה האגודה מתורמים בחו"ל, לרשום בחסר את הוצאות השכר של חלק מעובדיה, לרשום חלק מהשכר על שמות אנשים שמעולם לא עבדו בעמותה ולרשום הוצאות כוזבות כמסווה לתשלום שכר של עובדים בעמותה.

אהרונוב הודה כי ניצל את שליטתו במערכת הכספים של צעירי חב"ד כדי לקבל במרמה 3.5 מיליון שקל מכספי התרומות

אהרונוב גרם לרישום כוזב במסמכיה של האגודה והסתיר פעילות ענפה שהתנהלה בחשבונות סמויים

שגויסו בארצות הברית לצורך שיקומם בישראל של ילדים מנפגעי אסון צ'רנוביל באוקראינה.

לפי סעיף אישום אחר, מדווח News1, אהרונוב גרם לרישום כוזב במסמכיה של האגודה והסתיר פעילות ענפה שהתנהלה בחשבונות סמויים. בשנת 2004 הוסתרו תרומות מחו"ל בסך 5 מיליון שקל. שנה לאחר מכן לא נרשמו בספרי האגודה תרומות בסך 2.5 מיליון שקל.

בהוראתו של אהרונוב, במשך שמונה שנים לא נרשמו בספרי האגודה הוצאות שכר בסך 6 מיליון שקל. למרות כל אלה, האגודה קיבלה אישור ניהול תקין של רשם העמותות. האישור גם אפשר לה לקבל ממשרד החינוך תמיכות בסך 17 מיליון שקל בין 1999 ל-2004.

בנוסף משך אהרונוב שכר של 2.4 מיליון שקל מהאגודה בין 1999 ל-2005, בלי לדווח עליו לרשויות המס. אהרונוב דיווח במרמה לרשם העמותות שהוא אינו מקבל שכר מהאגודה.

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?