הבלוג של אורי רגב

אייכלר חוזר

הח"כ שרואה בישראל אויב

ישראל אייכלר, שחזר לכנסת, תוקף את המדינה ואת מוסדותיה בלשון חריפה ובוטה. זה הזמן להקים ממשלה שלא תהיה תלויה בו ובחבריו

ישיבת סיעת יהדות התורה, 7.11.2011. מימין: משה גפני, יעקב ליצמן, מנחם אליעזר מוזס, ישראל אייכלר, אורי מקלב. צילום: יח''צישיבת סיעת יהדות התורה, 7.11.2011. מימין: משה גפני, יעקב ליצמן, מנחם אליעזר מוזס, ישראל אייכלר, אורי מקלב. צילום: יח''צ

מי קורא למדינת ישראל "מדינת אויב", "משטר רשע ועושק", "אסון לאומי היסטורי" ו"גטו עברי"? לא מדובר באיסמעיל הנייה, איש החמאס, ולא במחמוד אחמדינג'אד, שליט איראן. זהו חבר הכנסת החדש/ישן ישראל אייכלר מיהדות התורה. את בג"ץ הוא מכנה "מעוז השלטון החילוני המושחת", "כנסיית המשפט ... המנחילה לעם חוקי סדום ועמורה". את הציבור החילוני הוא מתאר כ"דור של אנשים שנראים כבהמות אדם ומתנהגים כחיות דו רגליות". בחילה תקפה אותו כאשר ביקר האפיפיור בישראל. את הנשיא שמעון פרס, שקיבל את פני האפיפיור, תקף באומרו: "חשכת הגלות בקעה מגרונו של נשיא היודענשטאט".

בקרוב בוודאי נשמע אותו מטיף מעל בימת הכנסת לאהבת ישראל ומוחה על הביקורת הגוברת כלפי הציבור החרדי. הניסיון מלמד שהוא יעשה זאת תוך גינוי השפה החריפה שבה נשמעת לעתים ביקורת זו ותיאורה כ"הסתה בסגנון נאצי" ו"עלילת דם נגד החרדים". כל ההתבטאויות האלה ועוד רבות אחרות, מקוממות לא פחות, מופיעות בדו"ח מיוחד של עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון על "הח"כ שרואה בישראל אויב". את הדו"ח אנו מפרסמים לרגל שובו של אייכלר לכנסת. טוב שאנו חיים בדמוקרטיה מודרנית, המכבדת את עקרון חופש הביטוי ומאמינה בחשיבותו של שוק דעות פתוח. רק בדמוקרטיה כזאת יכול אדם כאייכלר להביע ברבים את עמדותיו הכל כך קיצוניות נגד המדינה והדמוקרטיה.

אבל לא מדובר רק בסובלנות לדעות קיצוניות ופוגעניות, אלא בהרבה יותר מזה. במקביל מנצלים אייכלר וחבריו לסיעה את הדמוקרטיה הזאת ואת כוחם הפוליטי כדי לגרום לכך שמשלמי המסים יממנו מערכת חינוך עם אותה השקפת עולם אנטי-ציונית ואנטי-דמוקרטית. הם דורשים ומקבלים עוד ועוד תקציבים לטיפוח החינוך ברוח ערכי העוינות למדינה היהודית והדמוקרטית.

יש להגן על זכותו של אייכלר לנבל את פיו בדברו על בתי המשפט, נשיא המדינה, חוקי המדינה ומערכת החינוך, אך בה בעת הגיע הזמן להראות לו ולחבריו את דלת הקואליציה

הם מסרבים לחשוף את ילדיהם לתוכנית הליבה ולשלוח את ילדיהם לצבא יחד עם שאר "בהמות האדם".

צריך אולי להודות לאייכלר על שכניסתו לכנסת חושפת לעין השמש את מה שהשותפות הקואליציוניות וגם יהדות התורה עצמה בדרך כלל מתאמצות להסתיר – את יחסה העוין של יהדות התורה למדינה ולשלטון שבו היא שותפה. הסיבה להדחקה היא אותה סיבה שבשלה נכנעת הקואליציה שוב ושוב לגחמות ולסחטנות של יהדות התורה – ציניות שלטונית הרואה בקניית קולות החרדים רע הכרחי. האמת צריכה להיאמר: הגישה האופורטוניסטית הזאת אינה מאפיינת אך ורק את הקואליציה הנוכחית, אלא היתה מנת חלקן של רוב ממשלות ישראל מאז המהפך ב-1977.

אלא שעלויות קניית השלטון וההסכמים הקואליציוניים והנזקים שהם גורמים למדינה ולחברה הולכים וגדלים. זאת, הן מכיוון שהציבור החרדי הולך וגדל והן משום שהתיאבון של אייכלר ושותפיו אינו יודע גבול. אישים כמו הרמטכ"ל גבי אשכנזי ונגיד בנק ישראל סטנלי פישר מתריעים שוב ושוב על הסכנה לעתיד הכלכלה וביטחון המדינה, אם תימשך השתמטות החרדים מחינוך הכולל תוכנית ליבה, מחובת השירות ומשוק העבודה. אבל במקום לערוך שינויים אמיתיים, הקואליציה מנהיגה רפורמות של אחיזת עיניים.

במקביל הולכות ומקצינות עמדות ההנהגה החרדית. מאבקי הצניעות הגיעו לשיאים הזויים, שאיש לא העלה על דעתו בעבר, כמו קווי ההפרדה או מדרכות נפרדות ומשמרות צניעות בכותל. אם בעבר נלחמה המפלגה החרדית בגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים, עכשיו היא נלחמת גם בגיורי הרבנות הראשית והרבנות הצבאית. בכל מאבק היא תעדיף את ההקצנה הדתית על פני

ראש הממשלה, בנימין נתניהו נפגש בלשכתו עם חיילים שעומדים לפני גיור בצהל. 15.12.2010 . צילום: עמוס בן גרשום, לשכת העתונות הממשלתית באמצעות פלאש 90ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם חיילים שעומדים לפני גיור בצה"ל. 15.12.2010 . צילום: עמוס בן גרשום, לשכת העיתונות הממשלתית, באמצעות פלאש 90

אינטרס הלאום. היא תדרוש להזיז חדר מיון בקו העימות כדי לא להזיז עצמות מתים. היא תעדיף פילוג בעם על פני גיור החיילים.

הגיע הזמן להביט למציאות בעיניים ולהבין מי הם השותפים לשלטון. מדובר במפלגה שעושה הכל כדי לקעקע את שלטון החוק וסמכות בתי המשפט ורואה בחוקי המדינה חוקי רשע וסדום ועמורה. מדובר במפלגה שמנסה לסכל כל פיקוח על החינוך שלה, אבל אינה מפסיקה לחמוס את הקופה הציבורית למען החינוך ההרסני הזה. מדובר במפלגה שמסבכת את המדינה במאבקים עם רוב העם היהודי בשל גישתה הקיצונית לשאלת "מיהו יהודי" ושמונעת מיותר מ-300 אלף איש מבני עמנו כל אפשרות להתחתן פה.

אין ספק, יש להגן על זכותו של אייכלר לנבל את פיו בדברו על בתי המשפט, נשיא המדינה, ראשי הזרמים ביהדות וראשי הדתות האחרות, חוקי המדינה ומערכת החינוך, ועוד ועוד ועוד. אך בה בעת הגיע הזמן להראות לו ולחבריו את דלת הקואליציה. הגיע הזמן להקים קואליציה חדשה, שכל חברותיה דואגות למדינה ולא עוינות אותה ולא תהיה תלויה בקולותיהם של אייכלר וחבריו.

רק ממשלה אזרחית כזאת תוכל ליישם את השינויים הדרושים להבטחת עתיד החברה הישראלית: להנהיג פלורליזם של נישואים וגיור, להפסיק את המימון לחינוך ללא ליבה, לעודד יציאת אברכים לעבודה ולהגביל את המימון לישיבות, להנהיג חובת שירות ולהבטיח את עתיד המשק והצבא. רק ממשלה כזאת תוכל לממש את הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ושוויון. כניסתו של אייכלר לכנסת צריכה להיות צלצול אזעקה לכולנו, המזכיר לנו עד כמה הדבר דחוף וחיוני.

לדו"ח המלא על התבטאויותיו של אייכלראיך תוכל לפעול?