מלכודת בנגב

ח"כ אשר: כסיף זה עלבון לציבור החרדי

התוכנית להקמת עיר חרדית בנגב אושרה במוסדות התכנון, אבל היא מתקבלת בביקורת בציבור החרדי

חכ יעקב אשר (משמאל) עם שגריר ארה''ב, דן שפירו. צילום: U.S. Embassy Tel Aviv, flickrחכ יעקב אשר (משמאל) עם שגריר ארה''ב, דן שפירו. צילום:U.S. Embassy Tel Aviv, flickr

ועדת משנה של המועצה הארצית לתכנון ובנייה המליצה לאחרונה לאשר את התוכנית להקים את העיר החרדית כסיף באזור צומת ערד. אבל ההחלטה על הקמת העיר מתקבלת בביקורת בציבור החרדי.

"מי שמברך על ההחלטה להקים את העיר החרדית כסיף בנגב מעליב אותי", אומר חבר הכנסת יעקב אשר מיהדות התורה. "המהלך אינו הוכחה לדאגה של המדינה לציבור החרדי... לו היתה מצוקת הדיור של החרדים נוגעת ללבם של מקבלי ההחלטה, לא היו תוקעים אותם ביישוב חדש בסוף העולם. כסיף זה אפילו אחרי סוף העולם".

העיר אמורה להוות תחליף ליישוב חריש, שאיבד את צביונו החרדי. אמורות להיבנות בה כ-16 אלף יחידות דיור ואוכלוסייתה תמנה כ-100 אלף נפש. לפי ynet, העיר תשתרע על שטח של כ-6,400 דונם וייבנו בה דירות גדולות בבנייה רוויה וכן בתים צמודי קרקע. בעיר יהיו שטחי מסחר ותעסוקה המותאמים למגזר החרדי, יוקצו שטחים רבים למוסדות חינוך ודת ותהיה תשתית לתחבורה ציבורית.

מנכ"ל חדו"ש: העיר כסיף, אם תוקם ללא תכנון ריאלי ואחראי של מקומות תעסוקה, תהיה מלכודת עוני מהסוג הגרוע ביותר

במקום לבנות עיר חדשה, אשר סבור שיש להקים שכונות חרדיות בתוך ערים קיימות. בראיון ל"גלובס" הוא אומר שבמגזר החרדי מתחתנים 5,000 זוגות בשנה. כלומר, יש צורך ב-5,000 דירות נוספות בשנה. "יש מספיק בנייה חדשה בירושלים ובראש העין, אבל אין שם אפילו מיזם מגורים אחד שמתוכנן לחרדים", אומר אשר.

להקמת כסיף התנגד גם שר השיכון הקודם, אריאל אטיאס מש"ס. אטיאס, לפי ynet, הסביר כי היישוב מרוחק ממרכזי תעסוקה וטען כי עדיף לחפש פתרון למגזר החרדי במרכז הארץ.

מנימוקים דומים הביע מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, התנגדות חריפה לקידום התוכנית. "העיר כסיף, אם תוקם ללא תכנון ריאלי ואחראי של מקומות תעסוקה, תהיה מלכודת עוני מהסוג הגרוע ביותר ותחמיר עוד יותר את העוני והמצוקה המאפיינים את אוכלוסיית הנגב והאוכלוסייה החרדית", אמר רגב באוקטובר 2013.

הוא הוסיף: "אם לא תוצג תוכנית תעסוקה שתבטיח אפשרות פרנסה בכבוד, הקמת העיר היא ירייה ברגל במדיניות הממשלה לעודד יציאת חרדים לעבודה".

לידיעה ב"גלובס"

לידיעה ב-ynet

לידיעה באתר חדו"שאיך תוכל לפעול?