חיילות בכיסוי ראש

למרות התנגדות הרבנים, מספר הבנות הדתיות בצבא עולה

יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים אומרת כי בניגוד לדברי הרבנים, השירות הצבאי לא מקשה על נשים לשמור על אורח חיים דתי

חיילות בקורס צבאי. צילום: Peter van der Sluijs, wikimediaחיילות בקורס צבאי. צילום: Peter van der Sluijs, wikimedia

מספר בוגרות החינוך הדתי שבוחרות להתגייס לצבא עולה באופן משמעותי בכל שנה. על כך מצביעים נתונים שנמצאים בידי יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים, תת אלוף רחל טבת-ויזל. "הקפיצות הן במאות, והן משמעותיות גם מבחינת אחוזים וגם בשל ההשפעה שיש לגיוסים האלו בתוך הצבא", אומרת טבת-ויזל בראיון למגזין "נשים". "בקריה ניתן כיום לראות יותר ויותר בנות עם כיסוי ראש ולכן גם למתגייסות החדשות יותר קל".

על פי נתוני אגף כוח אדם בצבא, ב-2011 התגייסו כ-1,000 בוגרות החינוך הדתי, שנה לאחר מכן כ-1,500 וב-2013 היו כ-1,800 מתגייסות מקרב בוגרות החינוך הדתי. טבת-ויזל, אשה דתייה, אומרת בראיון שבניגוד לטענות הרבנים, השירות הצבאי לא מקשה על שמירה על אורח חיים דתי. "בסקר שערכה עמותת 'אלומה' שפועלת לשירות משמעותי, מאות בוגרות צבא דתיות נשאלו אם הצבא השפיע על אורח חייהן", היא אומרת. "86% מהן השיבו שהצבא לא שינה את מידת דתיותן או שהן אף התחזקו בצבא ואני לא מתפלאת. הצבא מאפשר לבת דתייה להישאר כזאת".

על פסק ההלכה שהוציאו לאחרונה הרבנים הראשיים, הקובע שאסור לבנות לשרת בצה"ל, היא אומרת: "לדעתי, אמירות הרבנים

חיילות דתיות נפגעות מאמירות שקובעות שהן הולכות להתקלקל, כי הן מיטב הנוער

פוגעות בבנות המשרתות. היתה לי שיחה עם קצינה דתייה, שאמרה לי שהיא מרגישה ששלושת הטיעונים נגד שירות של נשים בצה"ל – שרוב הבנות עושות שירות לא משמעותי, שהן נפגעות כנשים דתיות בצבא ושאינן יכולות לשמור על אורח חייהן הדתי – מנותקים מהעובדות בשטח. נפגשתי גם עם קבוצת חיילות דתיות שמתכוונת לפנות לרבנים בנושא הזה. הן אמרו לי: 'כאשר יענונו – כן נרבה וכן נפרוץ'. הן רוצות להוכיח שההפך הוא הנכון. פוגעות בהן אמירות שקובעות שהן הולכות להתקלקל, כי הן מיטב הנוער והאמירות הללו רק יוצרות אנטגוניזם".

לפי כתבה ב-nrg, יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים מוסיפה שבצבא יש עניין רב בגיוס נשים דתיות איכותיות. "הצבא משבץ אותן בתפקידי מודיעין, שם נתוני הסף גבוהים מאוד. בחיל המודיעין משרתות כיום מאות חיילות דתיות. בנוסף, כמעט בכל מחזור של קורס טיס אפשר למצוא בת דתייה ויש כמובן בנות בתפקידי חינוך והדרכה, בתפקידי חקר בחיל האוויר ואלקטרוניקה ומאבחנות פסיכוטכניות ומש"קיות ת"ש. מדובר בתפקידים שדורשים מיומנויות ויכולות גבוהות מאוד".

לכתבה ב-nrgאיך תוכל לפעול?