הלחמה מלאכותית

הרב נבון: אין לפחד מתחרות עם טקסי נישואין אזרחיים

בסטטוס בפייסבוק מסביר הרב כי הטקסים היהודיים המסורתיים הם בעלי משמעות גדולה בהרבה מטקסים חילוניים וכי רוב תושבי ישראל מעדיפים את האופציה הדתית

הרב חיים נבון. צילום: Jonathan U, wikipediaהרב חיים נבון. צילום: Jonathan U, wikipedia

הרב חיים נבון תוקף את ההתנגדות הנחרצת שמגלים חלק מאנשי הציונות הדתית לנישואים אזרחיים ולטקסים אזרחיים. בסטטוס שפרסם בפייסבוק מתייחס הרב נבון, רבה של קהילת השמשוני במודיעין, להלווייתה של שרת החינוך לשעבר, שולמית אלוני, שבחרה להיקבר בטקס דתי.

"אינני יודע למה בחרה שולמית אלוני להיקבר בהלוויה דתית. אך באופן כללי, אני חושב ששומרי מצוות רבים אינם מבינים את עוצמתם של הטקסים היהודיים המסורתיים. לכן הם חוששים מתחרות, ונלחמים בעוז בנישואים אזרחיים, למשל", כותב הרב.

באתר "כיפה" נכתב כי לדעת הרב נבון, "חתונה יהודית דתית היא אירוע הרבה יותר משמעותי מאשר המקבילה האזרחית,

שומרי מצוות רבים אינם מבינים את עוצמתם של הטקסים היהודיים המסורתיים

וכן גם לגבי הלוויה, להבדיל. אני חושב שאם תהיה אפשרות לבחור, הרוב הגדול יעדיף את האופציה הדתית".

לדבריו, טקסים אזרחיים הם ברוב המקרים "הלחמה מלאכותית של טקסים נוצריים עם גינונים הוליוודיים, בתוספת הצהרות של תקינות פוליטית. אי אפשר להשוות אותם לעוצמה של הטקס המסורתי, שהוא יחידה אורגנית בת אלפי שנים, שמלווה בדמעותיהם של מאות דורות".

נבון מסכם באמירה שראה בעבר נוסח עברי של ה״קדיש״, שנוסח על ידי אחת התנועות ליהדות מתקדמת. "הנוסח היה מובן, תקין פוליטית ועכשווי – ונראה כאילו נכתב בידי אפליקציה של גוגל. אין לנו מה לפחד מתחרות".

לידיעה באתר "כיפה"איך תוכל לפעול?