טיוטת חוק ההסדרים:

תוכנית לקצץ תקציבי ישיבות שלא מכינות תלמידים לבגרות

האוצר מציע להגדיל תקציבים של מוסדות חינוך חרדיים שיגדילו את היקף לימודי הליב"ה

מגיש הטלוויזיה יאיר לפיד. 22.12.10 צילום: מרים אלסטר, פלאש 90שר האוצר, יאיר לפיד. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מטיוטת הצעת חוק ההסדרים שגיבש משרד האוצר עולה, כי בכוונתו להפחית במחצית את תקציבן של ישיבות חרדיות שתלמידיהן אינם ניגשים לבחינות בגרות. מצד שני, יוגדל התקציב של מוסדות חרדיים שיגדילו את היקף לימודי הליב"ה. נ

ציגי האוצר עדיין לא דנו בעניין זה עם שר החינוך, הרב שי פירון, התומך בחיוב לימודי ליב"ה בבתי הספר החרדיים. לא ברור אם פירון יעדיף לפעול על פי מתווה האוצר או על פי תוכנית אחרת.

ב"TheMarker" מציינים כי ישיבות חרדיות מקבלות תקציבים מכוח חוק מוסדות תרבותיים ייחודיים, שהתקבל בכנסת במחטף ובלחץ הסיעות החרדיות ב-2008. החוק מאפשר לתמוך תקציבית בישיבות שלא מלמדות את מקצועות הליב"ה ותלמידיהן אינם ניגשים לבגרות. בתי הספר החרדיים מחויבים בתוכנית לימודי ליב"ה בהיקף מצומצם מזה של בתי הספר הממלכתיים. הישיבות החרדיות הקטנות פטורות מלימודי ליב"ה ולמרות זאת זוכות לתקצוב ציבורי.

לפיד: אם הטבות בדיור ניתנות בהתאם לוותק שנות נישואים ומספר ילדים... אז מכרנו את האינטרסים של האדם העובד

כזכור, בנאומו בכנסת התעמת שר האוצר, יאיר לפיד, עם החרדים בסוגיית לימודי הליב"ה, תקצוב הישיבות ועוד. ב-ynet נכתב כי יממה לאחר מכן, בנאום שנשא בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי, אמר לפיד: “אם הטבות בדיור ניתנות בהתאם לוותק שנות נישואים ומספר ילדים ומפלות לרעה את האוכלוסייה שמשרתת בצבא ועובדת, אז מכרנו את האינטרסים של האדם העובד ואנחנו הולכים לשנות את זה".

טיוטת חוק ההסדרים כוללת גם הצעות שנועדו להגביר את שיעורי ההשתתפות בכוח העבודה בעיקר בקרב גברים חרדים. ההצעה הראשונה היא סבסוד מעונות יום, כדי לעודד תעסוקה של שני בני הזוג. ההצעה השנייה היא מתן הנחה בארנונה בכפוף למבחן הכנסה.

חוק ההסדרים כולל גם הצעה לבטל תקנה שמחייבת רשויות מקומיות לתקצב בתי ספר פרטיים שבתחומן. הסעיף נועד לחזק את החינוך הציבורי ולהפחית את התקציבים הניתנים לבתי ספר פרטיים, בהם גם בתי ספר חרדיים. לפי האוצר, ביטול התקנה ימריץ מעבר למוסדות חינוך ציבוריים.

לידיעה ב"TheMarker"

 לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?