סבסוד על חודו של קול

חדו"ש: תקציבי הדיור הפכו לקופה ב' של תקציבי הישיבות

ועדת הכספים אישרה העברה של 538 מיליון שקל מתקציב משרד השיכון לסבסוד ההנחות במכרזים לבניית דיור מוזל. למרות הוראת בג"ץ, לא נבדקו הקריטריונים המעניקים עדיפות לחרדים

עו''ד עינת הורוביץ מהמרכז הרפורמי לדת ומדינה (משמאל) ופעילת התעוררות מרב כהן בדיון בבג''ץ בנושא הקריטריונים לדירות ב''מחיר למשתכן''  28.11.2012עו''ד עינת הורוביץ מהמרכז הרפורמי לדת ומדינה (משמאל) ופעילת התעוררות מרב כהן בדיון בבג''ץ על הקריטריונים במכרזי ''מחיר למשתכן''

ועדת הכספים אישרה בחטף העברה של 538 מיליון שקל מתקציב משרד השיכון, המיועדים לסבסוד ההנחות במחירי הקרקעות שישווק מינהל מקרקעי ישראל במכרזים לבניית דיור מוזל. ב-ynet נכתב כי הקריטריונים לזכייה במכרזים נקבעו במשרד השיכון בהשראת השר אריאל אטיאס מש"ס. הקריטריונים מעניקים עדיפות למשתכנים חרדים ואינם כוללים, בין היתר, את מיצוי כושר ההשתכרות.

בג"ץ הורה למדינה לקיים דיון על הקריטריונים, אבל יו"ר ועדת הכספים, משה גפני מיהדות התורה, הצליח לגייס רוב מסיעות ש"ס והאיחוד הלאומי ולאשר את הקצבת המכרזים.

בעקבות אישור העברת הכספים לסבסוד ההנחות על קרקעות במכרזי מחיר למשתכן, למרות הוראת בג"ץ לדון מחדש בקריטריונים, אומר סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן: "משרד השיכון וועדת הכספים הפכו את תקציבי הדיור לפרה החולבת של האברכים ולקופה ב' של תקציב הישיבות. דומה שהציבור היחיד שהרוויח ממחאת האוהלים היה דווקא הציבור החרדי, שהחרים אותה. מאז, זהו הציבור היחיד שזוכה שוב ושוב לדיור בר השגה במחירים של 400 אלף ו-500 אלף שקל לדירה, בעלות של מיליארדים לקופת המדינה. את הדירות האלה מממן במיטב מסיו הציבור העובד, שבעצמו מתקשה להשיג דירה אפילו במחיר כפול. הגיע הזמן שמקבלי ההחלטות יבינו שהאפליה לא יכולה להמשך והדירות המוזלות חייבות להתחלק באופן שוויוני בין כל המגזרים". עמותת חדו"ש היא בין העותרים נגד הקריטריונים המפלים במכרזי מחיר למשתכן.

דובר משרד השיכון: הטענות בדבר העדיפות שניתנת בקריטריונים במכרזי מחיר למשתכן לטובת הציבור החרדי הן בגדר הסתה

ח"כ פאינה קירשנבאום מישראל ביתנו, שהיתה בין העותרים נגד הקריטריונים המפלים, פעלה לעיכוב העברת התקציב שביקש אטיאס. היא ביקשה לעכב את העברת התקציב בעקבות צו על תנאי שבג"ץ הוציא בשבוע שעבר נגד הממשלה, שאישרה ללא דיון את הקריטריונים למתן הנחות במחירי הקרקעות במכרזי מחיר למשתכן. בג"ץ קיבל את טענות העותרים והורה לממשלה לקיים את הדיון בתוך 90 יום. סיעות ש"ס ויהדות התורה ניצלו הפסקה בדיון והצליחו לגייס רוב של קול אחד לאישור ההקצבה. 

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, אמר: "התקציב לא אושר במחטף ולא בניסיון למחטף, אלא בהצבעה גלויה וברוב ברור". דובר משרד השיכון מסר: "הטענות בדבר העדיפות שניתנת בקריטריונים הנוכחיים במכרזי מחיר למשתכן לטובת הציבור החרדי הן בגדר הסתה... היחידים שמקבלים עדיפות במכרזים הם יוצאי הצבא... המכרזים הללו עולים בקנה אחד עם המדיניות המרכזית שמוביל השר אטיאס מאז כניסתו לתפקיד, שקרקעות המדינה נועדו לשרת את האזרחים ולא את הרווחים".

מתנועת "ישראל חופשית" נמסר בתגובה: "שוב הוכח כי לא משנה המציאות הפוליטית, בסופו של דבר הסיעות החרדיות זוכות לקבל את שהן רוצות ואילו הציבור החופשי נשכח מאחור. ראש הממשלה דואג לאינטרסים פוליטיים ושוכח ציבור שלם שנשאר להתמודד עם הקשיים הכלכליים, למרות היותו חלק ממעגל העבודה בישראל".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?