מי יבחר את הרב

בג"ץ: לשנות ההרכב המפלה של הגוף הבוחר רבני ערים

בהחלטת ביניים מתבקשת המדינה למסור לבג"ץ את עמדתה בעניין הרכב הוועדה הבוחרת בתוך 60 יום

חרדי בבית המשפט העליון בדיון בנושא ההפרדה העדתית בבית יעקב עמנואל 29.04.10 צילום: אביר סולטאן, פלאש 90חרדי בבית המשפט העליון (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטאן, פלאש 90

בית הדין הגבוה לצדק הורה למדינה לבחון את האפשרות לשנות את הרכב הוועדה לבחירת רבני ערים, באופן שיינתן בה משקל רב יותר לציבור הכללי. ההוראה ניתנה בהחלטת ביניים בעתירה שהגישה עמותת נאמני תורה ועבודה, המתייחסת להרכב הוועדות הממנות רבני ערים. המדינה מתבקשת למסור לבג"ץ את עמדתה בעניין זה בתוך 60 יום.

בהחלטה כתב השופט אליקים רובינשטיין: "לא ייתכן חולק שהמנגנון הקבוע בתקנות משקף גישה הנותנת יתר משקל (50%) לציבור באי בתי הכנסת בבחירת רב העיר... זאת בנוסף למועצה הדתית, שברובה הגדול אם לא כולה על פי רוב באה מציבור זה".

בעתירת נאמני תורה ועבודה נטען כי ההליך הקבוע לבחירת רבני ערים אינו דמוקרטי, אינו חופשי ואינו הוגן. נוצר מצב שהאסיפה הבוחרת מורכבת ברובה ממקורבים לשר הדתות ובנוסף אין בה ייצוג של ממש לציבור שאינו דתי. נציגיהם של תושבי העיר, חברי מועצת העיר, הם רבע בלבד מחברי האסיפה הבוחרת את רב העיר. לנציגי המועצה הדתית יש השפעה זהה לזו של

תושבי העיר החילוניים והמסורתיים מושפעים מזהותו של רב העיר לא פחות מהחרדים והדתיים שפוקדים את בתי הכנסת

נציגי מועצת העיר. 50% מהאסיפה הבוחרת הם נציגי בתי הכנסת. לפיכך, נציגי הציבור הדתי הם 75% מהגוף הבוחר.

פגם נוסף בהרכב הנוכחי של הגוף הבוחר את רב העיר הוא הייצוג החסר שניתן בו לנשים. מכיוון שלנשים אין ייצוג נאות בקרב נציגי המועצות הדתיות ובקרב נציגי בתי הכנסת, 75% מהמקומות באסיפה הבוחרת חסומים בפועל בפני הנשים.

נאמני תורה ועבודה טענו, באמצעות עורך הדין אסף בנמלך, כי תושבי העיר החילוניים והמסורתיים מושפעים מזהותו של רב העיר לא פחות מבני העיר החרדים והדתיים שפוקדים את בתי הכנסת. תושבי העיר החילוניים מתחתנים על פי ההלכה, מתגרשים על פי ההלכה, נעזרים בתעודת כשרות אם ברצונם לאכול אוכל כשר ונקברים על פי ההלכה.

בכל הנקודות המפגש הללו עם ההלכה היהודית, רב העיר קובע את איכות השירות שיקבלו. לכן מבקשת העמותה לשנות את הרכב האסיפה הבוחרת. בג"ץ הורה למדינה להציג את עמדתה בעניין בתוך 60 יום.איך תוכל לפעול?