סכנת קרע

נתניהו למנהיגי יהדות ארה"ב: אני מחויב להסדר הכותל

ראשי התנועה הרפורמית הקונסרבטיבית הזהירו בפגישה עם ראש הממשלה, כי נסיגה מהסדר הכותל תגרום נזק הרסני ביחסים עם יהדות התפוצות

תפילה ברחבת הכותל האלטרנטיבית הקרויה עזרת ישראל 17.07.2014 צילום: גרשון אלינסון פלאש 90תפילה ברחבת הכותל האלטרנטיבית, שלפי ההסדר תשמש לתפילה של הקהילות הלא אורתודוקסיות. צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

ראשי הקהילות הלא-אורתודוקסיות בארצות הברית ובישראל נפגשו אתמול עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו. לאחר הפגישה הם אמרו כי נתניהו שב והבטיח כי הוא מחויב להסדר הפשרה בכותל המערבי.

הפגישה התקיימה חמישה חודשים בדיוק לאחר שהממשלה אישרה את ההסדר בכותל וביום שבו פקע המועד האחרון שקצב בג"ץ למדינה להגיש את תגובתה לעתירה בנושא. המדינה ביקשה אתמול ארכה נוספת מבג"ץ, משום שהממשלה נקלעה למבוי סתום בסוגיה בגלל התנגדותן של המפלגות החרדיות להסדר הפשרה.

ממשרד ראש הממשלה נמסר אחרי הפגישה, כי נתניהו "הדגיש את מחויבותו למציאת פתרון בנושא הסדרי התפילה בכותל והבהיר לראשי התנועות את הקושי הרב ביישום החלטת הממשלה..." לפני כחודשיים מינה את מנהל לשכתו, דוד שרן, לנסות ולגבש הסכמות שיאפשרו את יישום החלטת הממשלה.

"הארץ" מדווח כי בפגישה עם נתניהו השתתפו נשיאת כנסת הרבנים של התנועה הקונסרבטיבית, הרבה ג'ולי שונפלד, ונשיא התנועה הרפורמית, הרב ריק ג'ייקובס. ג'ייקובס אמר בפגישה כי נסיגה מהסדר הכותל פירושה "נזק הרסני" ליחסי ישראל עם הקהילות היהודיות בארה"ב ובחו"ל בכלל. בפגישה השתתפו גם ראשי התנועה הרפורמית והתנועה הקונסרבטיבית בישראל, יו"ר הסוכנות

משרד ראש הממשלה: נדרש פרק זמן נוסף לגיבוש ההסכמות

נתן שרנסקי, יו"ר נשות הכותל ענת הופמן ונציגי הפדרציות היהודיות בארה"ב.

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית בישראל, אמר לאחר הפגישה כי נתניהו השווה את ההסדר בכותל למתווה הגז – שתי תוכניות שנתקלו בהתנגדות לאחר שכבר התקבלו כהחלטות ממשלה. נתניהו אמר כי 95% ממתווה הגז אושרו וכי הוא מצפה שגם מתווה הכותל ייושם במידה דומה.

קריב הוסיף: "יישום מלא של מתווה הכותל הוא מקרה מבחן לעיקרון הציוני שישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, על כל חוגיו וקהילותיו. אנו מברכים את ראש הממשלה שחזר על התחייבויותיו לקידום המתווה, אך כפי שהובהר בפגישה הציפייה שלנו היא להתקדמות בשבועות הקרובים".

עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית בישראל, אמר: "ברור לכולם כי אם מתווה הכותל קורס מדובר על פגיעה אסטרטגית בביטחון מדינת ישראל... אין שיעור לגודלו של המשבר עם יהודי התפוצות אם לא יימצא פתרון מהיר ומכובד למשבר הזה... אין לי ספק שראש ממשלת ישראל, שמאמין במתווה הפשרה בכותל, שמבין היטב שמדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה קרע עם יהודי התפוצות, יידע להביא את המשבר לסיום".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?