מחלוקת חוק הגיור

מחלוקת בבית היהודי אם לעמוד על חוק הגיור

חלק מרבני הציונות הדתית תומכים בחוק הגיור, אחרים מתנגדים וקוראים לציונות לשתף פעולה עם הרבנות הראשית

ח''כ אילת שקד מהבית היהודי ויו''ר המפלגה נפתלי בנט. 27.05.2013 צילום: יונתן סינדל פלאש 90ח''כ אילת שקד ויו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הרב דוד סתיו, יו"ר ארגון רבני צהר, עורר סערה בציבור הדתי-הלאומי לאחר שבראיון לאתר "כיפה" אמר כי לבית היהודי "אסור להיכנס לממשלה שתקבור את חוק הגיור". סתיו התייחס לטענות שהמפלגות החרדיות מבקשות לקבור את חוק הגיור.

החוק הוא למעשה החלטת ממשלה, שקבעה שיוקמו בתי דין נוספים לגיור בראשות רבני ערים. צעד זה נועד לאפשר בתי דין שינקטו גישה מקילה יותר לדרישה שהמתגיירים יקיימו מצוות. ההחלטה טרם יושמה, בגלל תרגילי השהיה שביצעה הרבנות הראשית.

הרב ישראל רוזן כתב השבוע לחברי סיעת הבית היהודי כי יש להרפות מהמאבק להשארת חוק הגיור על כנו. הוא טען שריבוי גיורים יתאפשר רק בשיתוף פעולה עם הרבנות הראשית. הרב רוזן הזכיר כי החוק הוא פרי יוזמתו של ח"כ לשעבר אלעזר שטרן, המסומן כלוחם ברבנות הראשית ובממסד הדתי. "לצערי, גם רבני 'צהר' (שאני משתייך אליהם וחבר במועצת 'צהר'), נתפסים בחוגים

הרב שלמה ריסקין: הבית היהודי צריך להיות הבית לכל היהודים, ולא רק לחרדים ולחרד"לים

מסוימים כמרימי דגלים נגד הממסד הרבני הרשמי, וגם אם הטענות צודקות – הדרך תיכשל!" כתב רוזן.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי יצא נגד הרב סתיו. "מי שנכנע לדרישות החרדים, רוצה לבטל את החלטת הממשלה, מי שדורש כרגע להפקיע את משרד הדתות מהידיים שלנו ולהחזיר אותו לשליטה חרדית מסואבת... זה הליכוד וראש הממשלה", אמר סמוטריץ'.

הרב שלמה ריסקין, רב היישוב אפרת, אמר כי "הבית היהודי צריך להיות הבית לכל היהודים, ולא רק לחרדים ולחרד"לים, שאינם לוקחים אחריות לכלל ישראל בעניין חוק הגיור". הוא קרא לחברי הבית היהודי לשאת את דגל הגיור במשא ומתן הקואליציוני.

לפי אתר "כיפה", במשא ומתן עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מתעקש יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, שחוק הגיור לא יבוטל.

לידיעה באתר "כיפה"איך תוכל לפעול?