חדו"ש מפרסמת נתונים

מספר בחורי הישיבות שהצטרפו למעגל ההשתמטות בשנה שעברה - 8,500

מספר תלמידי הישיבות שמקבלים דחיית שירות גדל מאז קום המדינה בקרוב ל-15,000%. המספר מוערך כרגע ב-58 אלף תלמידים. נבלם הגידול המהיר במספר החרדים המתגייסים. מנכ"ל חדו"ש הרב אורי רגב: "הציבור יעניש בקלפי כל ניסיון להאריך את חוק טל באופן שימשיך את האפליה בין דם לדם"

מסע האלונקות של הפורום לשוויון בנטל. צילום: הפורום לשוויון בנטלמסע האלונקות של הפורום לשוויון בנטל. צילום: הפורום לשוויון בנטל

לדף הנתונים

מספר תלמידי הישיבות והאברכים בהסדר דחיית השירות מוערך בכ-58 אלף, זאת, למרות הפטור ההמוני שהעניקה הממשלה לפני שנה לאברכים בני 28 ומעלה. כך עולה מקובץ נתונים שמפרסם סמנכ"ל המחקר של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון שחר אילן לקראת הכנס בנושא "חוק טל-שנת ההכרעה" שיערך היום בכנסת. את הכנס מארגנים ח"כ אבי דיכטר והפורום לשוויון בנטל.

נתון מדהים נוסף: מאז קום המדינה גדל מספר תלמידי הישיבות שבהסדר בקרוב ל-15 אלף אחוז. מספר תושבי המדינה גדל בתקופה זו בכ-1,200% בלבד.

נבלם הגידול המהיר בשירות החרדים במספר המצטרפים החרדים לשירות צבאי ואזרחי. פחות מ-2,500 חרדים עשו ב-2011 שירות צבאי או אזרחי. זאת לעומת 2,020 ב-2010. זהו גידול מתון של 21% במספר המשרתים. גם בשנה שעברה נרשם גידול מתון של 17%. זאת לעומת גידול של יותר ממאה אחוז ב-2008 ו-2009. נתוני השירות החרדיים הנמוכים בולטים במיוחד לאור

נבלם הגידול המהיר בשירות החרדים במספר המצטרפים החרדים לשירות צבאי ואזרחי. פחות מ-2500 חרדים עשו ב-2011 שירות צבאי או אזרחי

העובדה שב-2011 הגיע מספר בני ה-18 החרדים שהצטרפו למעגל ההשתמטות מצבא ל-8,500.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ש"ספק אם יש נושא שההסכמה הציבורית סביבו רחבה כל כך כמו הדרישה להפסקת ההשתמטות ההמונית של בחורי הישיבות והחלת שירות שווה". רגב מזכיר לחברי הכנסת: "כל ניסיון להאריך את חוק טל המאפשר את האפליה בין דם לדם ללא שינוי ולמכור את עתיד ישראל, עתיד להיענש על ידי הבוחר בקלפי".

לדבריו, "יש לנצל את החודשים הקרובים כדי להחליט על השינויים הדרושים בחוק טל. העיקרון צריך להיות ברור: כולם מגיעים לבקו"ם וצה"ל מחליט מי הולך לצבא ומי עושה שירות אזרחי באורך זהה. אפשר עם זאת להעניק למכסה של תלמידי ישיבות מצטיינים פטור, כפי שמעניקים למצטיינים בתחומים אחרים. נגד תלמידי ישיבות חייבי שירות אשר יסרבו לשאת בנטל הלאומי יש לנקוט סנקציות כלכליות ואזרחיות מרתיעות, ולהפסיק כל תמיכה בלימודיהם".

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?