בדיקות באישור גדולי הדור

נחשף בכנסת: תוחלת החיים של נשים חרדיות נמוכה מאוד

בדיון בוועדה לקידום מעמד האשה הוצגו חסמים שפוגעים בבריאות של נשים חרדיות, כמו מודעות נמוכה שמביאה לתמותה גבוהה ממחלות כסרטן השד

יו''ר הועדה למעמד האישה של הכנסת עליזה לביא מיש עתיד בישיבת הועדה 09.09.2013 צילום: פלאש 90יו''ר הועדה למעמד האשה בכנסת, עליזה לביא מיש עתיד, בישיבת הוועדה. צילום: פלאש 90

נשים חרדיות סובלות מהזנחה רבת שנים בתחום הבריאות, אמרה יו"ר הוועדה לקידום מעמד האשה ח"כ עליזה לביא, בדיון בכנסת. לדבריה, מצבן הבריאותי של החרדיות נחות לעומת כלל הנשים וקיימים חסמים המונעים מהן גישה לטיפול ופוגעים במודעותן לבעיות בריאותיות – אך אין התייחסות לחסמים אלה. הדברים נאמרו בדיון על בריאות של נשים חרדיות, שהתקיים בשבוע שעבר בוועדה למעמד האשה.

דוגמה להזנחה בריאותית ולחוסר מודעות הביאה יוזמת הדיון, רחלי איבנבוים. מנכ"לית עמותת מאיר פנים. "לפני חמש שנים מלאו לאמא של בעלי 50 ובעלי הציע לה לבדוק את המעי הגס", סיפרה איבנבוים. "חמי הלך לאדמו"ר להתייעץ, והוא אמר לו ש'לא צריך לחפש'. חמותי היקרה כבר שלוש שנים לא אתנו. היא נפטרה מסרטן המעי הגס. יש 400,000 נשים חרדיות ואין לנו נתונים השוואתיים על מצבן הבריאותי. את הנתונים אני מצפה לקבל ממשרד הבריאות".

חנה קהת, מייסדת ארגון קולך, אמרה כי לפני 14 שנים שוחחה עם הסטטיסטיקאי של משרד הבריאות, שאמר לה שבקרב חרדיות יש 30% תמותת יתר של מסרטן השד ושתוחלת החיים של חרדיות היא הנמוכה ביותר בישראל.

בסקר שנערך באמצעות משרד ראש הממשלה נמצא קשר הדוק בין מספר ילדים וגיל הלידות לבעיות בריאות קשות

"מאז אנו עוסקות בנושא, אבל אין מספיק נתונים ואין תקציב", אמרה קהת. "ב-2009 פורסמו שני מחקרים, שלנו ושל בית הספר לבריאות הציבור, שמוכיחים קשר חד משמעי בין ולדנות של מעל ארבעה ילדים לרמת הבריאות של האשה, שיורדת בתלילות. עשינו סקר דרך משרד ראש הממשלה ומצאנו קשר הדוק בין מספר ילדים וגיל הלידות לבעיות בריאות קשות".

שרה סמיאטיצקי, מייסדת ארגון בשבילך, אמרה כי שיעורי התמותה הגבוהים של נשים חרדיות מסרטן השד קשורים לחוסר מודעות לצורך בגילוי מוקדם של המחלה ולצורך לקבל הסכמה של רבנים בכירים לבדיקה.

"במגזר החרדי חייבים לקבל הסכמה של גדולי הדור. אמרו לי 'אל תפתחי פה לשטן', 'אם אלך לחפש אמצא'. הלכתי לגדולי הדור ותוך שבועיים קיבלתי הסכמות ודחפו אותי לפתוח את העמותה שעוסקת בעידוד גילוי מוקדם", אמרה סמיאטיצקי. "מאז ההיענות לממוגרפיה עלתה ב33%".

אתר חרדים 10 מדווח כי לאחר הדיון פנתה לביא לשרת הבריאות, יעל גרמן, וביקשה ממנה להתגייס לשיפור המצב. גרמן התחייבה להירתם למשימה בהקדם.

לידיעה בחרדים 10איך תוכל לפעול?