לימודים כמנהרה ממולכדת

אחרי החרד"קים: חוברות נגד ישיבות תיכוניות ואקדמיה חרדית

חוברת המופצת בריכוזי אוכלוסייה חרדיים מזהירה הורים מפני שליחה של בניהם לישיבות תיכוניות

ישיבת ברכת מרדכי בביתר עילית 24.08.09. צילום: נתי שוחט, פלאש 90ישיבת ברכת מרדכי בביתר עילית (צילום אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לכתבה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ביישובים חרדיים ובריכוזים חרדיים מופצת בימים האחרונים חוברת התוקפת את הישיבות החרדיות התיכוניות ומפני לימודים אקדמיים לחרדים. החוברת מופצת תחת הכותרת "נשיק(כ)ות שונא" (פרפראזה על הפסוק "נעתרות נשיקות שונא", משלי כ"ז, ו').

בשער החוברת מוצג דחפור הנושא ישיבה. מנסחי החוברת מבקשים למחות נגד ישיבות המציעות להורים חרדים לשלוח את בניהם לישיבות תיכוניות המשלבות לימודי תורה ולימודים כלליים. הם מוחים גם נגד יציאה של צעירים ללימודים אקדמיים. באתר "חרדים 10" מציינים כי מחברי החוברת פועלים בדומה ליוזמי המסע נגד החרד"קים (חיילים חרדים) ושומרים על אנונימיות.

המחברים מזהירים כי ישיבות חרדיות תיכוניות "אינם הצלה – אלא מנהרה ממולכדת". הם פונים להורים וכותבים, "ממשלת השמד ומשת"פיה, מאכרים ורשמים גורפי הון, אורבים לבנך

ממשלת השמד ומשת"פיה, מאכרים ורשמים גורפי הון, אורבים לבנך בכל פינה

בכל פינה ובכל מיני תחפושות". הם תוקפים ישירות את קרן ידידות טורונטו, המעניקה מלגות והכוונה תעסוקתית ואקדמית לאברכים המעוניינים לרכוש השכלה אקדמית.

תחת הכותרת "ידידות טרנטה" מסבירים מחברי החוברת: "זה מה שהם מוכרים לנו: אם הבן שלכם לא מוצא את עצמו במסגרת, אז תוציאו אותו מהמסגרת… אם קשה לו ללמוד, אז תעזרו לו להעיף את ספרי הקודש ותשלחו אותו ללמוד אזרחות, בגרויות ואקדמיה, המלאים בתוכן אפיקורסי".

בגלל השמירה על האנונימיות – הדרך היחידה ליצור קשר עם כותבי החוברת היא כתובת אימייל – קשה לדעת מי עומד מאחורי החוברת ומהם מקורות המימון שלה.

לידיעה ב"חרדים 10"איך תוכל לפעול?