תו החניה הנכסף

מקורבי רב הכותל ברשימת הזכאים לחניה ברחבה

במגרש חניה קטן ליד רחבת הכותל זכאים לחנות רבנים, דיינים, שרים וחברי כנסת. לרבים מהם קשרים עם הרב רבינוביץ'

רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ'. צילום: Shmuelxq, wikipediaרב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ'. צילום: Shmuelxq, wikipedia

שר השיכון וחבר הכנסת לשעבר, אריאל אטיאס מש"ס, חברו לסיעה משולם נהרי וח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה הם בין חברי הכנסת הזכאים לחנות ברחבת חניה קטנה שממוקמת ממש בסמוך לרחבת הכותל המערבי. רב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ', השתתף בטקס פדיון הנכד של אטיאס. אטיאס השתתף בחתונת בתו של הרב. אייכלר, מציינים בחדשות 10, הוא יד ימינו של הרב רבינוביץ' במאבק בנשות הכותל. חברת הכנסת הרביעית ברשימה היא ציפי חוטובלי מהליכוד.

בכתבה ששודרה בחדשות 10 נחשפה רשימת הזכאים לחנות במגרש החניה הסמוך לכותל המערבי. במגרש יש 30 מקומות חניה בלבד. רוב המבקרים בכותל – שמספרם מגיע למיליונים בשנה – נאלצים לחנות מחוץ לחומות העיר העתיקה וללכת ברגל או להגיע למקום בתחבורה ציבורית. הרשימה פורסמה בעקבות פנייה של התנועה לחופש המידע לקרן למורשת הכותל, שפועלת מטעם משרד ראש הממשלה – הבעלים של רחבת הכותל המערבי.

הרשימה, שמפרטת את שמותיהם של הזכאים לחניה קבועה במגרש שליד רחבת הכותל בשנים 2010 עד 2013, הועברה רק לאחר חצי שנה של בקשות חוזרות ונשנות. ברשימה נכללים מעט יותר מ-400 שמות. רשימת הזכאים לחניה כוללת את אנשי מועצת עיריית ירושלים, רבני ערים ושכונות חרדים וגם עובדים בכירים במשרד ראש הממשלה, בעבר ובהווה. אחד מהם הוא ראש הסגל לשעבר, נתן אשל. גם מחליפו של אשל, ניר שפר, שנחשב חבר אישי של רב הכותל, זכאי לתו חניה במקום. חשב כספים במשרד ראש הממשלה, מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט, ומנהל מינהל מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, זכאים גם הם לחנות במגרש שליד הכותל.

ברשימה יש שבעה ראשי ערים, חמישה מהם חרדים. השניים הנוספים הם יוסי ברודני מגבעת שמואל, מתומכיו של ראש הממשלה

ברשימת הזכאים לחניה יש שבעה ראשי ערים, חמישה מהם חרדים

בנימין נתניהו בבחירות האחרונות, וראש עיריית רמת גן לשעבר, צבי בר, שנגדו הוגש כתב אישום באשמת שוחד.

רוב הנמנים על רשימת הזכאים לתו חניה ליד הכותל הם חרדים. כל דיין בבית דין רבני זכאי לתו, גם אם הוא גר הרחק מירושלים. גם כמה מרבני הערים והשכונות זכאים לחנות ליד הכותל. למשל, רבני שכונות בחולון ובחיפה ורב העיר צפת, שמואל אליהו. גם אחיו של חבר הכנסת אריה דרעי, יהודה דרעי, רב העיר באר שבע, שהשתתף בחתונת בתו של הרב רבינוביץ'. ברשימה נמצאים גם המחזירים בתשובה אמנון יצחק והרבנית לאה קוק מטבריה ורבנים שאינם חיים בישראל, כמו רב העיר ז'נבה ורב חי בארצות הברית.

לחדשות 10 הוצגו קריטריונים המזכים אדם במקום חניה ליד רחבת הכותל. ביניהם סמיכות המגורים או מקום העבודה לכותל המערבי. בהתאם לכך, הרשימה כוללת 14 מתושבי הרובע המוסלמי בעיר העתיקה בירושלים. איש מהם אינו ערבי.

מהקרן למורשת הכותל ומרב הכותל נמסר בתגובה: "הזכאות לקבלת תו חניה ברחבת הכותל ניתנת על ידי ועדה משותפת לקרן ולמשטרה. הקריטריונים לזכאות נוגעים לסוגיות שונות הנובעות ממעמדם הציבורי של הפונים ושיקולים הנוגעים לצנעת הפרט. באשר לחברי כנסת ושרים, קיבלו רק מי שפנו. עובדי משרד ראש הממשלה קיבלו תו חניה רק בעת כהונתם ובתוקף תפקידו של משרד ראש הממשלה, הממונה על רחבת הכותל המערבי והר הבית... לגבי תושבי הרובע המוסלמי, זכאים רק מי שהמשטרה ממליצה לנכון משיקוליה. נושא האישורים מטופל על ידי הקרן ולא על ידי רב הכותל".

מהמשטרה נמסר כי נפסלים רק מי שהיו להם עבירות ביטחוניות.

לכתבה בחדשות 10איך תוכל לפעול?