לא תגנוב מהממשלה

מנהיג דגל התורה: אסור לגנוב מהמדינה

הרב אהרן לייב שטיינמן קובע כי אין לקבל כספים מהמדינה ואסור להשתמט מתשלום מסים ומהעלמת מס. רבני בית הלל בירכו את הרב שטיינמן על הוראה זו

הרב אהרון לייב שטיינמן ממנהיגי דגל התורה. צילום: יוסי שחף, פלאש 90 רוחבהרב אהרן לייב שטיינמן, מנהיג דגל התורה. צילום: יוסי שחף, פלאש 90

"אין היתר כלל לגנוב מהממשלה", אומר הרב אהרן לייב שטיינמן, מנהיג דגל התורה ואחד הרבנים המשפיעים בחברה החרדית.

שטיינמן אמר את הדברים בתגובה לטענה כאילו מותר לגנוב מהממשלה, מכיוון שהיא גובה מסים שלא כדין. לדבריו, גם אם הממשלה גובה מסים שלא כדין, גניבה ממנה נחשבת "גונב מן הגנב, והרי גם גונב מן הגנב עובר בלא תגנוב".

nrg מציין כי הדברים פורסמו ב"פרי חיים", מנשר שבועי המביא מאמרותיו של שטיינמן. במנשר סופר על אדם שקיבל כסף מהממשלה ושטיינמן הורה לו להחזיר את הכסף. הפסיקה פורסמה בתקשורת החרדית, משום שעמדה זאת אינה מקובלת בציבור החרדי. "תפיסת עולם רווחת בקרב חוגים נרחבים בציבור החרדי שלפיה 'מותר' להשתמט מתשלום מסים וארנונה, גם באמצעות דיווחים שאינם אמת", נכתב באתר "בחדרי חרדים".

שטיינמן: גם אם הממשלה גובה מסים שלא כדין, גניבה ממנה נחשבת גונב מן הגנב, והרי גם גונב מן הגנב עובר בלא תגנוב

ארגון רבני בית הלל בירך את הרב שטיינמן על הוראתו זו. "אנו מבקשים לחזק את פסיקת כבודו בנוגע לתשלום מסים והעלמת מס כתוצאה מקבלת תשלום בדרך לא חוקית המכונה כ'עבודה בשחור'", כתבו אנשי בית הלל.

מכתב הברכה נכתב לאחר שארגון רבני בית הלל, הממוקם בצד הליברלי של הציונות הדתית, פרסם נייר עמדה הלכתי שבו נטען כי תשלום מסים הוא זכות ולא חובה – כפי שרואים אותה רבים בציבור הדתי. "מסים הם הכלי המרכזי שבאמצעותו מממנת המדינה את הקופה שלה. כספי המסים מאפשרים למדינה לספק לנתיניה טובין ושירותים ציבוריים אחרים שהיא אמונה על אספקתם. מכיוון שכך, קיומה של המדינה תלוי ביכולתה לגבות מסים", נכתב בנייר העמדה.

לידיעה על דברי שטיינמן ב-nrg

לידיעה על תגובת רבני בית הלל ב-nrgאיך תוכל לפעול?