צניעות מתחת לחופש

עבר החוק האוסר על רבנים לגבות כסף על חופות

הצעת החוק שיזמה ח"כ שולי מועלם אושרה בקריאה שנייה ושלישית

04/11/2014 17:22

תגיות: חופה ·  תשלום ·  ח"כ שולי מועלם ·  ח"כ נסים זאב ·  השר לשירותי דת

חופה, צילום: TheYoYoMan, flickrחופה (צילום אילוסטרציה). צילום: TheYoYoMan, flickr

החוק האוסר על רבנים עובדי ציבור לגבות תשלום על עריכת חופות אושר אתמול בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. בקריאה השלישית תמכו 29 ח"כים בהצעת החוק ושלושה התנגדו.

יוזמת החוק, ח"כ שולי מועלם-רפאלי מהבית היהודי, אמרה לאתר "מעריב": "החוק הזה הוא לא בשביל מי שקרוב לרבנים, אלא למען ציבור חילוני שרוצה להינשא כדת משה וישראל. ככל שאתם תתמכו ברבנים שלוקחים כסף, נמצא את עצמנו עם פחות נישואים הלכתיים. הזוגות כבר משלמים אגרה, אין שום סיבה לקחת מהם עוד כסף. כדאי שתהיה לכם טיפת צניעות וענווה כלפי תלמידי חכמים אחרים שיש במדינת ישראל, גם אם הם לא מרן".

החוק שאושר קובע כי רב שקיבל תמורה או טובת הנאה אחרת בעד עריכת טקס נישואים בניגוד להוראות, יהיה אשם בעבירת

ח"כ מועלם: הזוגות כבר משלמים אגרה, אין שום סיבה לקחת מהם עוד כסף

משמעת לפי הדין המשמעתי החל עליו. באתר חרדים 10 נכתב עוד, כי רב לא יהיה רשאי לקבל כל תמורה בעד עריכת חופה, אלא לאחר שקיבל היתר לעבודה פרטית, השלים את מכסת טקסי הנישואים שנקבעה לו ומילא את הוראות השר לשירותי דת הנוגעות לרישום של טקסי הנישואים.

נקבע גם שהמידע בדבר זכויותיהם של בני זוג שנרשמו לנישואים, לרבות הזכות לערוך טקס נישואים ללא תמורה, יוצג במקום בולט במשרדי הרישום לנישואים.

ח"כ נסים זאב מש"ס אמר על הצעת החוק: "המגמה שעומדת מאחורי החוק זה לומר 'תראו, הרבנים לוקחים כסף'. יש כאן מערכת של הכפשה. רבנים לא גובים ולא דורשים כסף".

לידיעה ב"מעריב"

לידיעה בחרדים 10איך תוכל לפעול?