ליבה-בלוף

נדחה יישום תוכנית הליבה בחינוך החרדי לבנים

משרד החינוך החליט לדחות את יישום התוכנית עד אחרי הבחירות הבאות. חדו"ש: משמעות ההחלטה – המשך החינוך לבורות במגזר החרדי

03/11/2014 16:17

תגיות: משרד החינוך ·  תוכנית הליבה ·  בתי ספר לבנים ·  חוק ההסדרים ·  משרד האוצר ·  חדו"ש ·  יש עתיד ·  שי פירון

ישיבת ברכת מרדכי בביתר עילית 24.08.09. צילום: נתי שוחט, פלאש 90ישיבת ברכת מרדכי בביתר עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הממשלה ומשרד החינוך חוזרים בהם מההחלטה לאכוף לימודי ליבה בבתי הספר החרדיים לבנים. בחוק ההסדרים החדש נקבע כי חובת מוסדות הלימוד החרדיים ללמד לימודי ליבה מלאים תידחה לשנת 2018, כלומר, עד אחרי הבחירות הבאות. על הדחייה דיווח ערוץ 2. לפי החלטה שהתקבלה במאי 2013, בתי הספר החרדיים היו אמורים ללמד בשנת הלימודים הנוכחית אנגלית, חשבון ומדעים בהיקף של תשע שעות בשבוע. מספר השעות השבועיות המוקדשות למקצועת אלה היה אמור לעלות בהדרגה ל-11 עד שנת תשע״ז.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "קשה לתאר את הנזק שתגרום הנסיגה מיישום תוכנית הליבה בחינוך החרדי לבנים לעתידה של ישראל ולכלכלתה". רגב ציין ש"ההחלטה לאכוף את לימודי הליבה בחינוך החרדי ולהפחית את תקציבם של מוסדות חרדים שלא ילמדו אנגלית ומתמטיקה היא כנראה ההחלטה החשובה ביותר שיש עתיד העבירה מאז כניסתה לממשלה. כבר השנה היה משרד החינוך אמור להפחית את תקציבם של עשרות ואולי מאות מוסדות שמשתמטים מלימודים כלליים ומהכנת תלמידים לשוק העבודה".

"במקום זה", הוסיף רגב, "דוחה המשרד את היישום לממשלה הבאה, כפי שעשתה יש עתיד גם בעניין חוק השוויון בנטל. מדובר בליבה-בלוף. המשמעות של הדחייה, אשר נעשתה בהסתר מסיבות ברורות, ברורה: ביטול בפועל של יישום חובת לימודי הליבה, המשך החינוך לבורות במגזר החרדי, פגיעה קשה בכלכלת המדינה ופגיעה אנושה נוספת באמון הציבור במערכת הפוליטית".

משרד החינוך: מוסדות חרדיים שלא יעמדו ביעדי הביניים, תקציבם יקוזז באופן מיידי בשיעור של 65%

הדחייה של החלת לימודי הליבה מעוגנת בחוק ההסדרים, שבו נקבע כי תבוטל הטבלה המפרטת את החלתם לפי שנים. בחוק נקבע גם ששר החינוך יקבע טבלה אחרת במקומה.

לפי ידיעה ב"הארץ", מקורות בחינוך העצמאי אמרו כי המחלוקת בין לשכת שר החינוך למשרד האוצר נוגעת לסנקציות שיש להטיל על מוסדות חרדיים שלא ילמדו ליבה. המחלוקת אינה בשאלה אם לדרוש מהמוסדות החרדיים את הנחלת לימודי הליבה או לא.

בחודשים האחרונים הועלו הצעות שונות לגריעת סכומי כסף מוגבלים מהתקציב השנתי של כל מוסד כזה, עד רמה של בין 10% ל-20%, אם לא יעמוד במחויבותו ללמד את התלמידים לימודי יסוד ולימודי בסיס. משרד האוצר דרש דרישות מרחיקות לכת, עד כדי אימוץ של כל תוכניות הליבה בתוך שנים אחדות בכל המוסדות החרדיים. בסביבתו של שר החינוך, שי פירון, טענו כי "הועלו סנקציות בלתי מעשיות, שהיו דוחפות את מוסדות הפטור לידי החרדים הקנאים".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "במסגרת התקציב לשנה הבאה, הממשלה חייבה מוסדות חרדיים ללמד ליבה, תוך עמידתם בתוכנית עבודה הדרגתית ומוגדרת... מוסדות שלא יעמדו ביעדי הביניים, תקציבם יקוזז באופן מיידי בשיעור של 65%. כמו כן, אם בתוך שלוש שנים המוסדות החרדיים לא יעמדו ביעדי התוכנית הכוללת – רישיונם ותקציבם יישללו לחלוטין".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?