כמה יהודים יש בעולם

9 מיליון זכאי שבות אינם יהודים על פי ההלכה

נתונים ממדד היהודים בעולם: בעולם יש כ-14 מיליון יהודים, אך מספר הזכאים לעלות לישראל מגיע ל-23 מיליון

03/11/2014 16:01

תגיות: חוק השבות ·  סרג'יו דלה פרגולה ·  עלייה ·  הרב דוד לאו ·  חוק הגיור ·  מדד היהודים בעולם

הרב הראשי, הרב דוד לאו. צילום: Yedidya lau, wikipediaהרב הראשי, הרב דוד לאו. צילום: Yedidya lau, wikipedia

בעולם כולו יש כ-14 מיליון יהודים, ומלבדם יש כ-9 מיליון הזכאים לעלות לישראל לפי חוק השבות, אבל אינם נחשבים יהודים על פי ההלכה. כך עולה ממדד היהודים בעולם – ריכוז נתונים שהוצג בכנס בנושא הגיור המתקיים במכון ון ליר בירושלים. את הנתונים ריכז פרופ' סרג'יו דלה פרגולה מהמכון ליהדות בת זמננו באוניברסיטה העברית.

בתחילת שנת 2014 היו בעולם כ-14,212,800 יהודים, לפי ההגדרה ההלכתית (גידול של 0.66% בהשוואה ל-2013). כשמביאים בחשבון גם את אלה שנולדו לאב יהודי, ואינם נחשבים יהודים בעצמם, המספר מגיע ל-17,236,850. כשמצרפים אליהם בנים או בנות שהם דור שלישי ליהודי או יהודייה (ולכן חוק השבות חל עליהם), מספר היהודים מגיע ל-22,921,500.

בעקבות פרסום הנתונים אמר הרב הראשי, דוד לאו, ל-ynet: "חייבים לשנות בדחיפות את חוק השבות, כך שיכלול רק מי שהוא יהודי על פי ההלכה. ישראל יכולה להחליט שהיא מדינת סעד של העולם השלישי, אבל כל עוד לא החליטה כך – היא צריכה

הרב הראשי, דוד לאו: חייבים לשנות בדחיפות את חוק השבות, כך שיכלול רק מי שהוא יהודי על פי ההלכה

להפסיק להעלות לכאן לא-יהודים. אין שום עניין להביא הנה בעיה ואחר כך לחפש פתרונות, כמו שקורה עכשיו עם חוק הגיור".

בכינוס יעלה לדיון גם מספרם העצום של המצטרפים לעם היהודי שלא באמצעות גיור דתי. חוקרים מעריכים כי מאות אלפים ברחבי העולם מזהים את עצמם כיהודים, בלי שימירו את דתם באופן פורמלי.

"מדובר במפנה דרמטי בתולדות העם היהודי", אמר ד"ר נתנאל פישר ממכון ון ליר ומהחוג למדע המדינה באוניברסיטה הפתוחה. "במשך אלפי שנים, לאנשים שאינם יהודים לא היה כל עניין להצטרף לעם היהודי. והנה, משלהי המאה ה-20 המגמה השתנתה". לדבריו, עלייתם לישראל של מאות אלפים מיוצאי חבר המדינות שאינם יהודים על פי ההלכה, בתחילת שנות ה-90, היא מסימני התופעה.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?