הרב אסר או התיר?

למרות האיסור של הרב אוירבך, תלמידיו מתייצבים בצבא

תלמידים בישיבות אחרות נעצרים מפני שלא התייצבו בלשכות הגיוס, אבל ישיבה בראשות הרב שמואל אוירבך מגישה בקשות לדיחוי גיוס

02/11/2014 09:32

תגיות: הרב שמואל אוירבך ·  גיוס לצה"ל ·  "מעלות התורה" ·  בקשות לדיחוי ·  "מדרש שמואל"

בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים 14.07.04. צילום פלאש  90בחורים חרדים בכניסה ללשכת הגיוס בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

בישיבת "מעלות התורה" בראשותו של הרב שמואל אוירבך, שקורא לתלמידי ישיבות שלא להתייצב בלשכות הגיוס גם במחיר מעצר, נוהגים לכאורה באופן הפוך מהוראותיו ומגישים בשם התלמידים בקשות לדחיית השירות הצבאי.

הרב אוירבך קרא בשנה האחרונה ואף לפני כן שלא לשתף פעולה עם שלטונות הצבא ולא להתייצב בלשכות הגיוס לצורך קבלת דיחויים. בשיחה שקיים לפני כשלושה חודשים עם תלמידי ישיבות הסביר הרב אוירבך כי אין להתייצב בלשכות הגיוס אפילו כדי לקבל פטור. "המטרה של הצבא היא שהכל יהיה רשמי תחתיהם... יום אחד הם יחליטו שבגלל מצב חירום או סיבה אחרת, משתנים דברים", אמר.

מקורות במחנהו של הרב אוירבך אמרו ל"כיכר השבת" שאין כל בעייתיות בכך ש"מעלות התורה" הוציאה בקשות לדיחוי

הרב אוירבך נואם מעל כל במה שלהתייצב בלשכת הגיוס על מנת לקבל פטור זה כמו גילוי עריות, אבל מאחורי הקלעים הוא שולח את התלמידים שלו להתייצב

לתלמידים. לטענתם, מדובר ב"קומבינה" שנועדה להסדיר את רישומיה של ישיבה אחרת, "מדרש שמואל", המסונפת לישיבות הרב אוירבך.

"הרב אוירבך הולך ונואם מעל כל במה שלהתייצב בלשכת הגיוס על מנת לקבל דיחוי או פטור זה כמו גילוי עריות וצריך למות כדי לא להתייצב, אבל מאחורי הקלעים הוא שולח את התלמידים שלו להתייצב", אמר מקור במערך מיטב – שממונה על הליכי המיון של צעירים המיועדים לגיוס לצה"ל.

מזכיר ישיבת "מעלות התורה", הרב דוד כהן, סירב להשיב לפניית "כיכר השבת".

מדובר צה"ל נמסר: "התייצבות תלמידי הישיבות מתבצעת על פי תכנון ובהתאם לחוק. צה"ל דן בבקשותיהם של המלש"בים בצורה פרטנית ובכפוף לעמידתם בתנאים שנקבעו בחוק".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?