בדיקת חדו"ש

הורכבו רק 19 מועצות דתיות

המשרד לשירותי דת הרכיב בתום המועד החוקי 14% מהמועצות הדתיות * המצב מאפשר יותר מ-200 מינויים פוליטיים * גידול של פי שלושה בשיעור הנשים במועצות

27/10/2014 17:52

תגיות: מועצות דתיות ·  המשרד לשירותי דת ·  נפתלי בנט ·  אלי בן דהן ·  הבית היהודי ·  נשים ·  חדו"ש

יו''ר הבית היהודי נפתלי בנט בויכוח ציבורי באוניברסיטה העברית בהר הצופים. 08.01.2013. צילום: מרים אלסטר פלאש 90.jpgהשר לשירותי דת, נפתלי בנט, בוויכוח ציבורי באוניברסיטה העברית. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

המשרד לשירותי דת סיים את הקמתן של 19 מועצות דתיות מתוך 132, כלומר 14% בלבד, בתום המועד החוקי להרכבת המועצות. 86% מהמועצות הדתיות טרם הורכבו מחדש. הדבר מאפשר לשר לענייני דתות, נפתלי בנט, ולסגנו, הרב אלי בן דהן, שניהם מהבית היהודי, למנות ביותר ממאה מועצות כ-200 ממונים במקום הרכבים נבחרים. הניסיון מלמד שלעתים קרובות מדובר במינויים פוליטיים. כך מגלה מעקב עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון אחר הרכבי המועצות הדתיות, שביצע הסמנכ"ל למחקר והסברה של העמותה שחר אילן.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה: "המחדל החמור בהרכבת המועצות הדתיות מהווה הוכחה נוספת עד כמה מדובר בגופים מיותרים שיש לבטל אותם ולשלבם במועצות המקומיות". לדבריו, "כמו הרבנות הממלכתית, גם המועצות הדתיות מנציחות כפייה דתית ומתאפיינות לעתים קרובות במינהל לא תקין. במקרים רבים הן אף מרבות שנאה ליהדות ומהוות מסחטת כספים לצורכי מינוי מקורבים פוליטיים".

"אין כל הצדקה לכך ששירותי הדת לא יסופקו על ידי הרשות המקומית, כמו כל שירות עירוני אחר", אמר רגב. "הסיבה היחידה לקיום הנפרד של המועצה הדתית היא הצורך במינויים ובכיבודים פוליטיים לעסקנים אורתודוקסים ובטובות הנאה למפלגות הדתיות. יש לבטל את המפגע הזה, ויפה שעה אחת קודם".

חוק שירותי הדת היהודיים קובע כי "השר יחדש את הרכבה של כל מועצה... עד תום שנה מיום בחירת המועצה של הרשות המקומית". הבחירות לרשויות המקומיות נערכו ב-22 באוקטובר 2013. כלומר, השנה העומדת לרשות השר להרכבת המועצות הדתיות הסתיימה ביום רביעי שעבר. עד למועד זה פורסמו ברשומות רק 19 הרכבים של מועצות דתיות וב-113 נכשל משרד הדתות בהרכת המועצה. לא הורכבו מועצות בירושלים, חיפה, באר שבע, אשדוד, מודיעין, בני ברק ועוד. על פי חוק שירותי הדת, בכל מועצה דתית שלא מונתה עד למועד זה יכול השר למנות שני ממונים, אחד בשכר והשני לא (ראו הרכבי המועצות הדתיות בספר הרשומות).

לכאורה משמעות הדבר היא שלרשות השר בנט עומדים בזכות הכישלון 226 מינויים, שהוא יכול להשתמש ברבים מהם לצרכים פוליטיים. בפועל, בחלק מהמועצות האזוריות נערכו הבחירות רק בדצמבר ולכן יש עוד חודשיים להשלמת המועצה הדתית בהן. כרגע עומדים לרשות הבית היהודי קצת יותר ממאתיים מינויים.

איך נוצר הצורך בממונים במקום הרכבים נבחרים למועצות הדתיות? הליך המינוי של הרכבי המועצות הדתיות הוא אחד ההליכים המסובכים ביותר בפוליטיקה הישראלית, אם לא המסובך מכולם. המועצה המקומית ממנה 45% מחברי ההרכב, השר לשירותי דת 45% והרבנים המקומיים – 10%. לכל אחד מהגורמים זכות וטו על החלטת השני. במקרה של אי הסכמה אמורה להכריע ועדת שרים. בנוסף, הרכב המועצה הדתית אמור לשקף את הרכב המועצה המקומית. זו הסיבה לכך שהרכבת מועצות דתיות רבות אינה מסתיימת כלל. לעתים מטרפדים גורמים חרדיים את הרכבת המועצות, כדי למנוע שילוב חברים רפורמים וקונסרבטיבים.

ב-2004 העביר הליכוד שינוי לחוק שירותי הדת, שקבע שאם מועצה דתית לא הורכבה בתום שנה לבחירות לרשויות המקומיות רשאי השר למנות שני ממונים לנהל אותה, אחד מהם בכיר ובשכר והשני ללא שכר. זה היה בתקופה שבה ח"כ עמרי שרון, בנו של ראש הממשלה אז אריאל שרון, שלט בפועל ביד רמה בשירותי הדת. דו"ח מבקר המדינה מ-2007 קבע ש-20 מ-52 הממונים

חדו"ש: מחדל הרכבת המועצות הדתיות – עוד הוכחה לצורך הדחוף לבטלן

שכיהנו בתקופת ממשלת שרון היו חברי הליכוד. עם חזרת ש"ס לשלוט בשירותי הדת התמנו גם פעילים ממפלגה זו לממונים. ביקורת בנושא זה נמתחת על השר לשירותי דת לשעבר יעקב מרגי מש"ס אפילו בערך "מועצה דתית" בוויקיפדיה.

מסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת מ-2012 גילה כי מתוך 132 מועצות דתיות, ב-73 היו הרכבים מכהנים, ב-45 מועצות כיהנו במקום ההרכבים שני ממונים, בעשר מועצות כיהנו מורשי חתימה זמניים ובארבע מועצות ועדות קרואות. לעומת זאת, לרשות הבית היהודי עומדת כרגע האפשרות למנות ממונים ביותר ממאה מועצות.

שיעור הנשים במועצות הדתיות גדל פי 3

שיעור הנשים המכהנות במועצות הדתיות גדל בשנה האחרונה פי שלושה לעומת הקדנציה הקודמת של המועצות. כך מגלה מעקב עמותת חדו"ש. אם במועצות הדתיות היוצאות היוו הנשים 6% בלבד מהחברים, ב-19 המועצות החדשות שכבר מונו הן מהוות 18%. עם זאת, ברוב המועצות שמונו יש רק אשה אחת ורק בארבע מועצות יש יותר (טבלה של מינוי הנשים למועצות הדתיות - בהמשך).

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, בירך על הגידול המשמעותי במספר הנשים החברות במועצות הדתיות. לדבריו, "18% זה רחוק מלהספיק אבל זו הפעם הראשונה שמינוי נשים למועצות דתיות הפך ממקרה חריג לנורמה". רגב קרא לבן דהן "לפעול לכך שבכל מועצה דתית יהיוה לפחות שתי נשים וכן למינוי של יושבות ראש וסגניות יו"ר". עם זאת, לדברי רגב המבחן האמיתי של בן דהן יהיו במינוי ממונות על מועצות דתיות. הוא ציין שבעקבות פניית חדו"ש הורה היועץ המשפטי לממשלה להעניק העדפה מתקנת לנשים במינוי לממונות על מועצות דתיות. "אנחנו מקווים שהמשרד לשירותי דת יחסוך לנו את הצורך לאכוף הוראה זו באמצעות בג"ץ", אמר רגב.

אף על פי שחלפו יותר מ-25 שנים מאז פסק דין שקדיאל, שבו קבע בג"ץ שאין להפלות נשים במינוי למועצות דתיות, רק 29 נשים כיהנו בסוף הקדנציה הקודמת ב-72 הרכבי מועצות דתיות. כך עולה ממסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת. במועצות אלה היו 499 חברים, כך שמדובר בכ-6% בלבד.

ב-22 באוקטובר בשנה שעברה נערכו הבחירות לרשויות המקומיות. חוק שירותי הדת מחייב לחדש את הרכבי המועצות הדתיות בתוך שנה, כלומר עד יום רביעי האחרון. בפועל מונו (פורסמו ברשומות) עד יום רביעי האחרון 19 מועצות דתיות חדשות בלבד, שהן 14% בלבד מהמועצות הדתיות. ב-19 המועצות הדתיות החדשות מכהנים 139 חברים, שמתוכם 25 נשים, כלומר, 18%.

חדו"ש מקיימת זה כמה שנים מעקב אחר מספר הנשים החברות במועצות הדתיות. לאחר הבחירות לרשויות המקומיות פנתה חדו"ש לסגן השר לשירותי דת, הרב אלי בן דהן, ודרשה ממנו להקפיד על מינוי נשים למועצות דתיות בהיקף ראוי. בן דהן התחייב במכתב לחדו"ש שיפעל למינוי אשה אחת לפחות בכל מועצה דתית, הרבה פחות מהרצוי, אבל שיפור גדול לעומת המצב הנוכחי.

בן דהן עמד בהתחייבותו למנות לפחות אשה אחת בכל מועצה דתית. אבל רק במועצה אחת רעננה שיעור הנשים קרוב לחצי (ארבע נשים מתשעה חברים) ורק בשלוש מועצות נוספות (כפר סבא, שדות נגב וגליל תחתון) מונו שתי נשים. בכל שאר המועצות (כולל ערים בעלות אופי חילוני מובהק, כמו תל אביב, הרצליה וראשון לציון) מונתה אשה אחת בלבד.

הרכבי מועצות דתיות מאז הבחירות לרשויות המקומיות

יישוב

תאריך פרסום

מספר חברים

מספר נשים

שמות הנשים

גבעת שמואל

19.08.14

7

1

גילה שוורץ

גני תקווה

19.08.14

7

1

אביטל אריכא

ראשון לציון

19.08.14

9

1

מיכל קלדרון

אזור

27.07.14

7

1

רונית טורג'מן

טירת הכרמל

27.07.14

7

1

מימי אמזלג

עמק הירדן כנרות

22.06.14

7

1

חיה ענבר שפיצר

תל אביב יפו

1.06.14

11

1

סימה רוקח אוחיון

ראש פינה

1.06.14

5

1

רות מייסטר

רעננה

22.05.14

9

4

אושרה קורן, יהודית קצין, דבורה צירינג, בת שבע כהן

מועצה אזורית מרחבים

24.04.14

7

1

תמר אלחדד

יהוד-מונסון

2.03.14

7

1

הגר דוויג'י

כפר פינס-מנשה

17.02.14

7

1

שלומית צימרינג

שדות נגב

15.01.14

5

2

רות אלדר, עפרה חדד

מועצה אזורית מעלה יוסף

31.12.14

5

1

בתיה ברנס

מועצה אזורית גליל תחתון

17.09.14

7

2

סיגל רוח, דורית אלבז

אור יהודה

22.10.14

7

1

ענבל מטמון

הרצליה

22.10.14

9

1

יואלית ביגר

כפר סבא

22.10.14

9

2

גילה ווגל, גלית אורן מורן

מעלות

22.10.14

7

1

שלומית ולך

19 מועצות

 

139 חברים

25 נשים

 איך תוכל לפעול?