העיקר – לא להזיק

חדו"ש: מאחלים לרבנים החדשים בירושלים שבתקופתם יבוטל התפקיד

אחרי יותר מעשר שנים שבהן לא היו בירושלים רבני עיר, נבחרו הרב שלמה עמאר והרב אריה שטרן, שנתמכו על ידי הבית היהודי וראש העיר ניר ברקת

22/10/2014 18:43

תגיות: ירושלים ·  רב העיר ·  בחירות ·  שלמה עמאר ·  אריה שטרן ·  ניר ברקת ·  נפתלי בנט ·  חדו"ש ·  הרב אורי רגב

הרבנים הראשיים לירושלים, אריה שטרן ושלמה עמאר, לאחר ההודעה על בחירתם. 21102014 צילום: יונתן סינדל, פלאש 90הרבנים הראשיים לירושלים, אריה שטרן ושלמה עמאר, לאחר ההודעה על בחירתם. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הרב שלמה עמאר הוא הרב הראשי הספרדי של ירושלים והרב אריה שטרן הוא הרב האשכנזי של העיר. השניים נבחרו אתמול בערב על ידי גוף בוחר, המורכב מ-48 נציגי העירייה, השר לשירותי דת ובתי הכנסת. באתר וואלה נכתב כי הרב שטרן נתמך על ידי הציונות הדתית – מפלגת הבית היהודי, השר לשירותי דת נפתלי בנט, סגנו אלי בן דהן וכן ראש עיריית ירושלים ניר ברקת. השלושה תמכו גם ברב עמאר, במסגרת דיל שבו סוכם כי שטרן ייבחר תמורת עמאר. עמאר ושטרן נבחרו לאחר יותר מעשר שנים שבהן לא היו בירושלים רבני עיר.

בתגובה לבחירה ברבנים הראשיים לירושלים מסרה עמותת חדו"ש: "כבר הרבה זמן לא נאבקו אנשים רבים כל כך בעוצמה ובמניפולציות רבות כל כך על תפקיד מיותר כל כך".

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "לאור עמדותיהם השמרניות של הרבנים החדשים ולאור העובדה שהם מייצגים כפייה דתית, קשה לצפות מהם שיועילו משהו בתפקידם. חמורה במיוחד בחירתו של הרב עמאר, שהתבטא בעבר בחריפות נגד מדינת ישראל, שלטון החוק והזרמים המתקדמים ביהדות. לא נותר אלא לאחל לרבנים החדשים שלא יזיקו ולא ישניאו עוד יותר את היהדות על תושבי העיר. מי ייתן ובתקופתם תתרחב ההבנה לכך שאין צורך לישראל ולירושלים ב'רבנים מטעם', וכי אופיה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית מצדיק לאהוב את הרבנות אך לבטל את מוסד הרבנות הראשית. יש לאפשר לכל עדה, תנועה וזרם ביהדות לחגוג את פניה המגוונים של היהדות, בלי התערבות מלמעלה של המדינה".

הרב עמאר זכה ב-28 קולות וגבר על רב העיר צפת, שמואל אליהו, שגרף 18 קולות. בצד האשכנזי תמכו ברב שטרן 27 חברים, ו-20 חברים תמכו ברב משה חיים לאו. הרב חיים אמסלם קיבל שני קולות בלבד.

המרוץ לרבנות בירושלים הביא תפנית מסוימת בסכסוך המתמשך בין ש"ס והרב עמאר. לראשונה מאז פטירתו של הרב עובדיה יוסף שוחח יו"ר ש"ס, אריה דרעי, עם הרב עמאר. השיחה התקיימה בתיווכו של ברקת והיא נמשכה שניות מעטות. מקורבים לרב עמאר סירבו לומר אם יש בעצם קיום השיחה כדי להוכיח שהסכסוך הסתיים.

הרב רגב: לא נותר אלא לאחל לרבנים החדשים שלא ישניאו עוד יותר את היהדות על תושבי העיר

"אני מברך את הרבנים שטרן ועמאר על בחירתם לתפקיד הרם של רבני העיר ירושלים", אמר ברקת. "בכוונתי לעבוד עם הרבנים במשותף, בראש ובראשונה כדי להעמיק את האחדות בירושלים ולבנות גשרים בין המגזרים בעיר, שאליה נשואות עיני כל העולם. הרבנים שטרן ועמאר משקפים באישיותם דרך של קירוב לבבות, מתינות ופתיחות כלפי כלל הציבורים ואני בטוח כי ימשיכו בדרכם ובמנהיגותם המאחדת בתפקידים כרבני העיר".

מהבית היהודי נמסר בתגובה: "ירושלים בידיים ציוניות. הבית היהודי מברך את הרבנים הראשיים לירושלים, הרב אריה שטרן והרב שלמה עמאר, עם היבחרם. זהו ניצחון חשוב לאוהבי עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל בבחינת תחל שנה וברכותיה".

"היום הזה הוא יום גדול", אמר הרב עמאר. הוא הודה לבן דהן ולראש המטה של בנט, טל גן צבי. הוא הודה גם לרב חיים דרוקמן ולנשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס, הרב שלום כהן. הרב שטרן אמר כי בכוונתו לפעול כדי "להוסיף דברים שבקדושה" וכי יש לו תוכניות רבות "שעיקרן לא רק חיזוק הכשרות אלא גם קירוב הלבבות. נפעל להוסיף קדושה ואחדות לירושלים".

שר הדתות בנט, אמר: "אנחנו מביאים בשורה גדולה לעיר שהרבה מאוד שנים היתה בלי רבנות ועכשיו רבנות ציונית ושמחה גדולה והרבה אהבה בירושלים".

וואלה מציין כי יו"ר ש"ס דרעי אמר כי הוא "מברך את הרבנים הנכבדים הראשון לציון הרב שלמה משה עמאר והרב אריה שטרן על בחירתם לכהן בתפקיד הרם, שיזכו להוביל את העיר ביד רמה ולקדש שם שמים". לעומתו, ח"כ אלי ישי בירך רק את הרב עמאר ואמר כי הוא "פיאר בכהונתו כרב הראשי לישראל וימשיך בכהונתו לכבודה של ירושלים וכבוד מוסד הרבנות".

בידיעה ב-ynet נכתב כי נשיא המדינה לשעבר, שמעון פרס, התקשר לברך את ידידו הרב שלמה עמאר, ואמר כי הוא סמוך ובטוח כי "תנווט את בירתנו בדרכך הנבונה, ותמשיך את צביונה המיוחד".

בארגון רבני צהר – שהרב שטרן נמנה על חבריו – אומרים כי בחירתו "היתה הכרחית לעיר הטרוגנית, גדולה ומלאה בקונפליקטים דתיים כמו ירושלים". הם הוסיפו כי הם "בטוחים שהרב אריה שטרן יידע לנווט בין כל הזרמים הדתיים שיש בירושלים, שכן כבר בעבר הוכיח כי ידיו פתוחות לקבל – ובעיקר להקשיב – לאחר".

לידיעה בוואלה

לתגובות על הבחירות בוואלה

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?