הציבור תומך, הממשלה מתעלמת

מדד הדת והמדינה 2014: עלייה בתמיכה בנישואין אזרחיים, בתחבורה ציבורית בשבת ובמסחר בשבת

את מחקר דעת הקהל המסורתי שמפרסמת חדו"ש בשיתוף עם Ynet עורך מכון רפי סמית. בנושאי השוויון בנטל ומבצע צוק איתן מגלה המדד: 3 מכל 4 לא חרדים מתנגדים לטיעון כי לימוד התורה הוא ששומר על הביטחון; 61% סבורים שחוק הגיוס לא יביא לגיוס משמעותי של תלמידי ישיבות. מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: "הפער בין עמדות הציבור למדיניות הממשלה בלתי נסבל"

22/09/2014 23:39

תגיות: מדד הדת והמדינה ·  חדו"ש ·  מכון סמית ·  שבת ·  שיוויון בנטל ·  צוק איתן

חייל מניח תפילין עם איש חב''ד, במבצע ''עופרת יצוקה'' ברצועת עזה. צילום'' מ. אלפסי, ויקיפדיהחייל מניח תפילין עם איש חב''ד, במבצע ''עופרת יצוקה'' ברצועת עזה. 3 מכל 4 חרדים מתנגדים לטענה שלימוד התורה שומר על הביטחון. צילום: מ. אלפסי, ויקיפדיה

לדו"ח מדד הדת והמדינה 2014

עלייה משמעותית נרשמה השנה בתמיכה בנושאי חופש הדת השונים. 70% מהציבור היהודי בעד הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, 72% מהציבור היהודי תומכים בהפעלת מרכזי קניות מחוץ לערים ו-66% תומכים בהכרה בנישואין מכל הסוגים. כך עולה ממחקר דעת הקהל מדד הדת והמדינה לשנת 2014, שערך מכון רפי סמית עבור עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון. בנושאי מבצע צוק איתן והשוויון בנטל מגלה המדד כי שלושה מכל ארבעה לא חרדים מתנגדים לטיעון כי לימוד התורה הוא ששומר על הביטחון. 61% מהציבור סבורים שחוק הגיוס שהעבירה הקואליציה לא יביא לגיוס משמעותי של תלמידי ישיבות.

חמש שנים מלאו לפרויקט היוקרתי של מדד הדת והמדינה, המתפרסם מדי ערב ראש השנה. הוא נערך זו הפעם השישית והפעם הרביעית בשיתוף Ynet. המחקר מתבסס על סקר דעת קהל טלפוני שבוצע בין 11 ל-17 באוגוסט בקרב מדגם גדול במיוחד של 800 איש מקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת. המדד הוא מחקר דעת הקהל השנתי המקיף ביותר שמתפרסם בנושאי דת ומדינה. הוא מיועד לאפשר מעקב קבוע אחרי הלכי דעת הקהל בנושאים אלה. עומד בראש הפרויקט סמנכ"ל המחקר וההסברה של חדו"ש, שחר אילן.

60% מהחרדים מתנגדים לחופש דת ומצפון

שיעור התומכים בקיום חופש דת ושוויון ומצפון בכלל הציבור היהודי שמר על רמתו הקבועה – 84%. עם זאת, בציבור החרדי הממצאים בשאלה זו מדאיגים במיוחד. 60% מהמשיבים החרדים מתנגדים לקיום חופש דת ומצפון בישראל, יותר מפי 2.5 מאשר במדד הקודם (23%).

78% מהציבור אינם מרוצים מתפקוד הממשלה בנושאי דת ומדינה. יודגש, חוסר שביעות הרצון מהממשלה בנושאי דת ומדינה משותף לכל המגזרים. 85% מהציבור החילוני אינם מרוצים אבל גם 98% מהחרדים

שיעור התומכים בהפרדת דת ממדינה מגיע לשיא של כל המדדים – 61%. זאת, לעומת 56% ב-2012 ו-60% בשנה שעברה. עם זאת, אנו מעריכים שכאשר המשיבים מביעים תמיכה בהפרדת הדת מהמדינה הם מתכוונים ליותר הפרדה מזו שקיימת היום ולא להפרדה מלאה.

78% מהציבור אינם מרוצים מתפקוד הממשלה בנושאי דת ומדינה. יודגש, חוסר שביעות הרצון מהממשלה בנושאי דת ומדינה משותף לכל המגזרים. 85% מהציבור החילוני אינם מרוצים, אבל גם 98% מהחרדים. 74% מהציבור אינם מרוצים מפעילותם של שר האוצר יאיר לפיד ומפלגתו יש עתיד בנושאי דת ומדינה. בקרב מצביעי יש עתיד 50% מרוצים ו-50% לא.

הקואליציה הנוכחית חריגה יחסית בכך שאין בה מפלגות חרדיות. שני שלישים מהציבור היהודי (66%) וקרוב לשלושה רבעים מהאוכלוסייה הלא חרדית (73%) סבורים שזהו המצב הנכון ותומכים בממשלה בלי המפלגות החרדיות. 71% מהציבור היהודי אינם מרוצים ממוסד הרבנות הראשית. 89% מהחילונים, 80% מהעולים ו-61% מהמסורתיים לא מרוצים.

באופן טבעי הוקדש במדד מקום נרחב במיוחד לנושאי מבצע צוק איתן וחוק הגיוס. 76% מהציבור הלא חרדי (שלושה מכל ארבעה) ו-65% מתושבי הדרום (כשני שליש) מתנגדים לטיעון של דוברים חרדיים כי לימוד התורה והתפילות הם ששומרים באמת על ביטחון החיילים ואף גרמו לנסים במלחמה. 84% מהציבור היהודי ו-89% מהציבור הלא חרדי אינם מאמינים להסברים שנותנים רבנים כי אירועים ביטחוניים ואסונות טבע בישראל נגרמים בשל חטאים שונים, דוגמת חילול שבת וגיוס תלמידי ישיבות בכפייה.

''מאהל התקועים'' בירושלים''מאהל התקועים'' בירושלים במחאה על העדר תחבורה ציבורית בשבת

70% מהדתיים אינם מאמינים בהסברים אלה, אבל שניים מכל שלושה חרדים (65%) מאמינים.

61% מהציבור סבורים שחוק הגיוס שהעבירה הקואליציה לא יביא לגיוס משמעותי של תלמידי ישיבות. תוצאה מביכה במיוחד מבחינת לפיד: בין מצביעי יש עתיד 60% סבורים כך. 50% ממצביעי הליכוד אמרו שמבצע צוק איתן חיזק את עמדתם שיש לגייס את כל בחורי הישיבות או את רובם ורק 3% מהם אמרו שהמבצע חיזק את עמדתם שאין לגייסם. בקרב כלל הציבור, 34% אמרו שהמבצע חיזק את התמיכה בגיוס מול 11% שאמרו שחיזק העמדה שאין לגייס.

70% מהציבור בעד תחבורה ציבורית בשבת

תמיכה משמעותית נרשמה בנושא החופש מדת בשבת בכל ההיבטים שנבדקו. 70% מהציבור היהודי בעד הפעלת תחבורה ציבורית בשבת בהיקף רחב או מצומצם. העלייה בתמיכה בתחבורה הציבורית בשבת נמשכת בעקביות מ-2010, אז עמדה על 58%.

65% מהציבור היהודי ו-85% מתושבי העיר תל אביב תומכים בהפעלת מרכולים ופיצוציות ברחובות תל אביב בשבת ומתנגדים להחלטת שר הפנים, גדעון סער, למנוע זאת. 72% מהציבור היהודי תומכים בהפעלת מרכזי קניות מחוץ לערים.

66% מהציבור היהודי בישראל ו-74% מהציבור הלא חרדי תומכים בהכרה בנישואין אזרחיים ובנישואין של כל הזרמים ביהדות. זו התוצאה הגבוהה ביותר בכל המדדים.

הממשלה נתקלת שוב ושוב בקשיים פוליטיים ומשפטיים בנסיונותיה להעניק הטבות והנחות למי שממצים את כושר ההשתכרות (עובדים או מנסים לעבוד) ולמי ששירתו בשירות צבאי או לאומי. בציבור לעומת זאת, שוררת תמיכה גורפת בהענקת הטבות על

83% מהציבור סבורים שיש להעניק עדיפות בקבלת הטבות והנחות למי שעובד או מנסה לעבוד ("מיצוי כושר השתכרות").83% מהציבור היהודי תומכים בהענקת הטבות והנחות שונות למי ששירת בשירות צבאי או לאומי

פי המבחנים האלה. 83% מהציבור סבורים שיש להעניק עדיפות בקבלת הטבות והנחות למי שעובד או מנסה לעבוד ("מיצוי כושר השתכרות").83% מהציבור היהודי תומכים בהענקת הטבות והנחות שונות למי ששירת בשירות צבאי או לאומי.

התמיכה הגדולה של הציבור ביציאת חרדים לעבודה באה לידי ביטוי בהיבט נוסף: 56% מהציבור היהודי תומכים בכוונת הממשלה להעניק העדפה מתקנת לגברים חרדים בקבלה למשרות בשירות הציבורי.

הרב רגב: אסור להחמיץ הזדמנות למהפכה אזרחית

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה ש"דווקא הגידול בתמיכה בתחומי חופש הדת השונים ממחיש עוד יותר את הפער הבלתי נסבל בין העמדה הנחרצת של הציבור לבין מדיניות ממשלות ישראל לדורותיהן, לרבות הממשלה הנוכחית". לדברי רגב, "הלחץ הציבורי הביא להקמת ממשלה ללא המפלגות החרדיות, שבה ממלאת יש עתיד תפקיד בכיר. אבל השינויים שביצעה ממשלה זו בפועל בנושאי חופש הדת מזעריים. אין פלא איפוא, ששלושה רבעים מהציבור אינם מרוצים מתפקוד הממשלה ויש עתיד בתחומי הדת והמדינה".

"למרבה הצער", אמר עוד רגב, "חופש הדת והשוויון בנטל נופלים שוב ושוב קורבן לתחושה של מפלגות ופוליטיקאים שמותר להם להתעלם מרצונו של הציבור ומהבטחותיהם לבוחר. אסור שזה יימשך. ספק אם היתה הזדמנות טובה יותר בעשורים האחרונים לביצוע המהפכה האזרחית שהציבור כל כך מייחל לה. ספק אם היתה הזדמנות טובה יותר ליישם, באיחור של יותר מ-60 שנה, את הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ושוויון. אסור להחמיץ את ההזדמנות הזו".

לידיעה ב-Ynet

יו''ר הנהלת הקואליציה זאב אלקין מהליכוד במרכז, לוחץ ידיים עם חברי הכנסת משה גפני ויעקב ליצמן מיהדות התורה לאחר חתימת ההסכם הקואליציוני בין שתי הסיעות . 14.1.2009. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90.יו''ר הנהלת הקואליציה לשעבר זאב אלקין מהליכוד (היום יו"ר ועדת החוץ והביטחון) במרכז, לוחץ ידיים עם חברי הכנסת משה גפני ויעקב ליצמן מיהדות התורה לאחר חתימת ההסכם הקואליציוני בין שתי הסיעות . הציבור בעד ממשלה ללא המפלגות החרדיות. 14.1.2009. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90.איך תוכל לפעול?