לא ערבים

נוצרים ארמים ויוונים יוכלו להירשם בתעודת הזהות כארמים

שר הפנים, גדעון סער, הנחה לאפשר לבני העדות הנוצריות המרוניות לרשום "ארמי" בסעיף הלאום

19/09/2014 16:44

תגיות: ארמים ·  תעודת זהות ·  נוצרים מרונים ·  סעיף הלאום ·  גדעון סער

גדעון סער בהופעה בסוכנות היהודית, צילום: הסוכנות היהודית, flickrגדעון סער נושא דברים בסוכנות היהודית, צילום: הסוכנות היהודית, flickr

אזרחי ישראל ממוצא ארמי יוכלו להירשם בתעודת הזהות כארמים. שר הפנים, גדעון סער, פרסם השבוע הנחיה המאשרת לרשום "ארמי" בסעיף הלאום בתעודת הזהות.

אדם שיבקש לרשום כי הוא ארמי בתעודת הזהות שלו אמור להשתייך לאחת מחמש עדות נוצריות: ארמית-מרונית, ארמית-אורתודוקסית, ארמית-קתולית, יוונית-אורתודוקסית או יוונית-קתולית. מוצאו צריך להיות מהמזרח התיכון הצפוני ועליו להכיר את השפה הארמית.

בעקבות פרסום ההנחיה אמר ל-ynet שאדי חלול, יו"ר העמותה הארמית-נוצרית: "אני מתרגש עד כדי כך שאני בוכה מרוב שמחה. אני לא מאמין שזה קורה לנו, מבחינתנו מדובר בהיסטוריה. תמיד האמנתי שהעוול הזה יתוקן. שנים שאנחנו טוענים שאנחנו לא ערבים אלא ארמים, לפי שפתנו ולפי ההיסטוריה שלנו. הרישום שלנו עד היום כערבים בלאום שם אותנו במקום שבו אנחנו לא נמצאים".

חלול וחבריו לעמותה פועלים זה שנים לחיזוק התודעה הארמית בקרב בני העדות הנוצריות בגליל. בגן הלאומי ברעם בגליל העליון, לדוגמה, מתקיימת זה חמש שנים קייטנת ארמית – שבה לומדים ילדים את השפה הארמית.

יו"ר העמותה הארמית-נוצרית: הרישום שלנו עד היום כערבים בסעיף הלאום שם אותנו במקום שבו אנחנו לא נמצאים

המרונים הם חלק מהלאום הארמי והם משתייכים לכנסייה האנטיוכית-הארמית-מרונית. הארמים מתגוררים בעיקר בגוש חלב (ג'יש), אבל יש קהילות ארמיות קטנות גם בחיפה, בנצרת, בעכו ובירושלים. הם רואים בעצמם נצר לארמים הקדומים, שחיו באזור הסהר הפורה לפני כ־3,000 שנה.

משרד הפנים הישראלי, מציין "ישראל היום", מכיר ב־135 לאומים, ביניהם דרוזי, שומרוני, ארמני, צ'רקסי ואשורי, אבל לא בלאום הארמי. בתחילת השנה הגישו כמאתיים ראשי משפחות, נוצרים מרונים תושבי ג'יש, בקשה למשרדי מרשם האוכלוסין בצפת להירשם כארמים. הבקשה נדחתה.

מכיוון שרק שר הפנים יכול להורות על הוספת לאום לרשימת הלאומים המוכרים, פנו אנשי הקבוצה לסער בסוף מאי. סער לא הגיב על הפנייה. ראשי הארמים נפגשו עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ודרשו לאפשר להם לרשום "ארמי" בסעיף הלאום. הם התכוונו אף לפנות לבג"ץ אם דרישתם לא תיענה, אבל השבוע, כאמור, פרסם סער את ההנחיה.

לידיעה ב-ynet

לכתבה ב"ישראל היום"איך תוכל לפעול?