שנה בלי הרב עובדיה

כישלון מוחץ לעצרת ש"ס בבנייני האומה

בעצרת נכחו רק כמה מאות משתתפים – סימן לכך שש"ס היא מפלגה חצויה וחלשה יותר

31/08/2014 18:56

תגיות: ש"ס ·  הרב עובדיה יוסף ·  עצרת ·  אריה דרעי ·  אלי ישי ·  נתי לסרי ·  חיים ביטון

ראשי ש''ס, אריה דרעי ואלי ישי חוגגים את נצחונו של משה אבוטבול בבחירות החוזורת לראשות עיריית בית שמש 12.03.2014, צילום: יונתן סינדל, פלאש 90ראשי ש''ס, אריה דרעי ואלי ישי, לאחר ניצחונו של משה אבוטבול בבחירות החוזורת לראשות עיריית בית שמש, מרס 2014. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

עצרת שנערכה במלאות אחד עשר חודשים למותו של מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף, מתוארת ככישלון מוחץ. בש"ס תכננו עצרת המונית, אבל באירוע שנערך ביום חמישי שעבר נכחו רק כמה מאות משתתפים. העצרת היתה האירוע הפותח של סדרת כינוסים לציון שנה למותו של הרב עובדיה.

בכירים בש"ס טענו בסוף השבוע כי הכישלון בבנייני האומה יחייב לבטל את עצרת הענק שאמורה להיערך באצטדיון רמת גן בעשרת ימי תשובה. ב"כיכר השבת" נכתב כי נתי לסרי, חבר מועצת העיר ירושלים, שהיה מנכ"ל ש"ס בימי היו"ר הקודם אלי ישי, טען כי הסיבה לכישלון היא מחלוקת בצמרת הרבנית הספרדית.

בראיון למרדכי לביא ברדיו "קול ברמה" אמר לסרי כי כישלון האירוע הוא בגדר "מבצע 'הקש בגג'". הוא רמז שיו"ר ש"ס, אריה דרעי, צריך להתעורר ולהבין שיש בעיה קשה בקרב ציבור תומכי ש"ס. "הציבור הצביע ברגליים ולא הגיע", טען לסרי.

מנכ"ל ש"ס הנוכחי, חיים ביטון, אמר בשידור בתגובה, כי אין אמת בטענתו של לסרי כי הציבור נעדר מהעצרת במחאה על הפילוג בקרב הרבנות הספרדית. "אנחנו לא מרוצים מהתוצאה של בנייני האומה..." אמר ביטון. "היו 2,400 איש בעת ובעונה אחת בזמן הגעתם של חברי מועצת חכמי התורה. לכן 'מאות קטנות' זה קצת מוגזם. זו לא היתה הצלחה, אבל לא כישלון מהדהד".

בכיר בש"ס: 'במקום שדרעי יחבק את כולם וייתן לכל אחת מהדמויות שהוא מנסה להדיר את המקום שלה, הוא עושה את כל הטעויות האפשריות'

בעצרת השתתפו הרב שלום כהן, נשיא מועצת חכמי התורה של ש"ס, הרב הראשי יצחק יוסף, חבר מועצת חכמי התורה הרב דוד יוסף, רבנים בכירים וראשי ישיבות. אתר ואלה מציין כי כל אלה מזוהים עם דרעי. בלטו בהיעדרם שניים מבניו של הרב עובדיה יוסף, הרב הראשי לחולון אברהם יוסף וראש מערכת הכשרות של התנועה, הרב משה יוסף. האחרון, בן הזקונים של הרב עובדיה, היה מתומכי חזרתו של אריה דרעי לש"ס. לאחר פטירת הרב עובדיה נפער קרע ביניהם. אליהם נוסף הרב הראשי הספרדי לשעבר, שלמה עמאר, שלא הוזמן לעצרת.

בכיר בש"ס מתח ביקורת קשה על התנהגותו של דרעי. "הקהל מזהה את המחלוקות התורניות והפוליטיות ובשלב מסוים כבר נמאס לו, הוא מתרחק מזה כמה שהוא יכול", אמר הבכיר. "העצרת אתמול היתה כישלון גדול. במקום שדרעי יחבק את כולם וייתן לכל אחת מהדמויות שהוא מנסה להדיר את המקום שלה, הוא עושה את כל הטעויות האפשריות ומוחק אנשים שהיו מאוד קרובים לרב עובדיה". סקרים מהתקופה האחרונה מנבאים לש"ס ירידה משמעותית במספר המנדטים בכנסת.

לידיעה ב"כיכר השבת"

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?