הזכות להתפלל

נגבי מבקר את איסור התפילה של יהודים בהר הבית

הפרשן המשפטי של קול ישראל יוצא במאמר חריף נגד שלילת האפשרות לממש את הזכות לקיים פולחן באתר הקדום מיהודים דתיים

26/08/2014 16:16

תגיות: משה נגבי ·  איסור תפילה ·  הר הבית ·  בג"ץ ·  שחר אילן ·  קול ישראל

משה נגבי. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90משה נגבי. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

"אינני מוכן בשום פנים ואופן להסכין עם המצב שבו נשללת מיהודים מאמינים באורח גורף האפשרות לממש את אמונתם ואת פולחנם על הר הבית", כתב הפרשן המשפטי של קול ישראל, משה נגבי, במאמר שפורסם בסוף השבוע בעיתון "מקור ראשון". "האיסור השרירותי הזה הוא כתם מכוער על הדמוקרטיה שלנו, והוא גם חותר תחת שלטון החוק. יש בכך הפרה בוטה של ערכי חופש הדת והמצפון וגם של ערך השוויון, שהם לא רק מעיקרי הדמוקרטיה אלא גם מעיקריה של מגילת העצמאות".

נגבי מתח ביקורת גם על שופטי בית המשפט העליון, שהסכימו – לפחות למעשה – לכבד חוק לא דמוקרטי האוסר על יהודים להתפלל בהר הבית. בערוץ 7 נכתב כי במאמר הוא תוקף ארגוני זכויות אדם, שתובעים הכרה שוויונית בזרמים ליברליים ובנשות הכותל, אבל עומדים מנגד כאשר מונעים מיהודים להתפלל על הר הבית בגלל וטו של הווקף המוסלמי ואיומי אלימות.

נגבי: האיסור השרירותי הזה הוא כתם מכוער על הדמוקרטיה שלנו, והוא גם חותר תחת שלטון החוק

לטענתו, זכות התפילה של יהודי חייבת להיות תנאי מקדים ובל יעבור של כל הסדר בירושלים. נגבי גם מביע פליאה על כך שבתי המשפט אינם דורשים מהשלטונות להוכיח את קיומה של ודאות קרובה לסכנה לשלום הציבור בכל פעם שהם מונעים מיהודי לממש את זכותו להתפלל בהר הבית.

הוא תוהה גם, מדוע בתי המשפט "לא דרשו הסברים משרי הדתות לדורותיהם מדוע לדעתם יש סכנה ביטחונית חמורה בהתקנת תקנות שיקבעו שעות ואזורים – מצומצמים ככל שיהיו – שבהם תוכל להתממש דרך קבע זכות הפולחן והתפילה של יהודים על ההר".

סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, ביטא בעבר עמדות דומות. הוא טען כי הרעיון שיהודי אינו יכול להתפלל על הר הבית פסול בעיניו. בראיון לאהרון ויזנר בתוכנית "נקודת מפגש" ברשת ב', במאי 2013, אמר אילן גם שאם הדבר אפשרי מבחינת כוחות הביטחון, תפילת יהודים בהר הבית יכולה להתממש.

לידיעה בערוץ 7

לידיעה בקול ישראלאיך תוכל לפעול?