מפגע רוחני חמור

בית שמש באלעד: חרדים נגד אולפנה לבנות דתיות

תושבים מתנגדים לכוונת העירייה לשכן את אולפנת נחלה באחת השכונות החרדיות בעיר

26/08/2014 16:07

תגיות: אלעד ·  אולפנת נחלה ·  בית שמש ·  ישראל פרוש ·  ויז'ניץ ·  דתיים-לאומיים

אלעד, צילום: מיכאל יעקובסון, wikipedia אלעד (צילום אילוסטרציה). צילום: מיכאל יעקובסון, wikipedia

באמצעות הפגנות, עצרות ותפילות המוניות, שאליהן מצטרפים פשקווילים תוקפניים, מנסים תושבי אלעד להבהיר לעירייה כי אין מקום לאולפנה של תלמידות מהציבור הדתי-הלאומי בעיר החרדית.

מדובר באולפנת נחלה, שבה לומדות כ-300 תלמידות ממשפחות דתיות-לאומיות המתגוררות באלעד. עד לסוף שנת הלימודים האחרונה פעלה האולפנה, באופן זמני, במבנה הממוקם בסמוך לשכונת ויז'ניץ החרדית. חסידות ויז'ניץ דרשה לקבל את המבנה בחזרה ולכן נאלצו הנהלת האולפנה והעירייה לחפש לה מבנה חלופי. בחיפושים הוצעו כמה מקומות אפשריים, אבל כל ההצעות נתקלו בהתנגדות.

בין השאר הוצע לשכן את האולפנה ברחוב אבן גבירול בעיר, אבל תומכי ש"ס באלעד יצאו להפגנה נגד ההצעה. הם טענו כי ישראל פרוש, שהתמודד על ראשות העיר, הבטיח להעניק לדתיים-הלאומיים מבנה ציבור בשכונה חרדית – בתמורה לתמיכתם. ב-ynet מציינים כי פרוש אכן נבחר לראש העירייה, אבל התנגדות עזה של התושבים הביאה לגניזת התוכנית להעביר את אולפנת נחלה לרחוב אבן גבירול.

בידיעה נוספת ב-ynet נכתב כי באותו מבנה ברחוב אבן גבירול פועל בית הספר "נועם", המשרת אף הוא את הקהילה הדתית-הלאומית בעיר.

לאחרונה החליטה העירייה כי האולפנה תעבור למבנה ברחוב בן זכאי, שבו פעל תלמוד תורה חרדי. במשרד החינוך בירכו על המהלך, אבל גם תושבי רחוב בן זכאי החלו למחות נגדו. בעיר נערכו הפגנות ותפילות המוניות ונתלו פשקווילים נגד האולפנה. בפשקווילים, תחת הכותרת "הרס השכונות במבוא העיר", נכתב בין השאר: "המומים מהחלטת העירייה על הנחתת מפגע רוחני חמור בשכונתנו... הדבר משולל כל היגיון ושכל ישר".

אחד מראשי המאבק נגד האולפנה: אנחנו מבחינתנו מוכנים לכל. נמרר להם את החיים

אברך שלומד בסמוך למבנה שאליו אמורה לעבור האולפנה אומר: "זה חינוך אחר לחלוטין. מבחינה חרדית אלו בנות שלא שומרות על צניעות והן גם נוהגות לשיר. למה שהשכנים החרדים שמתגוררים בקרבת מקום ובבתי המדרש שליד ייאלצו לשמוע שירת נשים? לא סתם אנחנו גרים בעיר חרדית. אני יודע שאין 100% הצלחה בחינוך, אבל אולפנה פה בפירוש תגדיל את הסיכון שבחורים חרדים ייצאו לתרבות רעה".

ישראל, מראשי המאבק נגד האולפנה, מזהיר: "אלעד עלולה להפוך לבית שמש 2. לא חסרים פה משוגעים והזויים שיהיו מסוגלים לירוק על ילדות... אנחנו מבחינתנו מוכנים לכל. נמרר להם את החיים". מצד שני אומר אב שבתו לומדת באולפנה: "החרדים צריכים להבין שכאן זו עיר מעורבת. לא מתאים להם? שיילכו למודיעין עילית או לעמנואל. אנחנו חלק מהעיר הזו ולא נסכים שיעשו לנו ועדת קבלה. עד עכשיו האולפנה היתה ארבע שנים באותו מבנה עם בנות חסידות ויז'ניץ, שהן גם חרדיות, ולא נרשמו תקריות חריגות. חבל שעכשיו הדברים יגיעו לכדי קרבות רחוב".

מעיריית אלעד נמסר: "ראש העירייה רואה בחומרה ומגנה את ההתבטאויות החריפות שנשמעו בעיר כלפי מוסד האולפנה. למלים שהושמעו בעיר לאחרונה על ידי קומץ אנשים, ולא רק נגד ציבור יקר ואיכותי המתגורר בעיר אלא גם נגד ראש העירייה והצוות המקצועי המסייע לו, אסור לחצות את שער העיר. לגבי המיקום של מוסד האולפנה, אין כל ויכוח כי לבנות, שכבר עברו מספיק מקומות, מגיע מקום מכובד וראוי, וכך אכן ייעשה בעזרת השם".

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?