הפרדה בתחפושת

סניף מאוחדת בבית שמש – הפרדה במרחבים המוגנים

מנכ"ל חדו"ש דורש ממשרד הבריאות להעניש בחומרה את קופת החולים על הפרת ההוראות

25/08/2014 14:16

תגיות: קופת חולים מאוחדת ·  בית שמש ·  חפציבה ·  הפרדה ·  מרחב מוגן ·  חדו"ש ·  הרב אורי רגב

כ-300 נשים השתתפו ברקוד המוני נגד הדרת נשים וקווי ההפרדה בבית שמש. 05/01/2012 צילום פלאש 90כ-300 נשים בריקוד המוני נגד הדרת נשים בבית שמש, ינואר 2012 (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

סניף של קופת חולים מאוחדת בבית שמש מפריד בין גברים ונשים במרחב המוגן. לפי תיעוד שהגיע לוואלה, במרפאה החדשה של קופת חולים מאוחדת, הממוקמת בשכונת חפציבה בעיר, קיימת הפרדה במרחב המוגן וגם בתור לרופא.

אחד המבקרים שנקלע לאזור סיפר כי האחראים במקום "אמנם כיסו את השלט של המרחב המוגן לגברים, אבל לא את זה של הנשים. בכל מקרה, ההמתנה שם היא בנפרד, כך שקשה להאמין שדווקא בשעת אזעקה הם יתערבבו".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, דורש ממשרד הבריאות להתערב מיידית לביטול המרחבים המוגנים הנפרדים ואזורי ההמתנה הנפרדים במרפאת חפציבה. "נראה שקופת החולים מעדיפה שהפציינטים ייפגעו מרקטה ובלבד שלא ימתינו במעורב", אומר רגב. "לא ברור על איזו דת מבוסס ההיגיון העקום הזה, שכן ביהדות פיקוח נפש קודם כמעט לכל".

"הפרדה היא תמיד הדרת נשים בתחפושת", מדגיש רגב. "שיתוף הפעולה של קופות החולים עם התופעה הבזויה היא כניעה מבישה לקיצונים חרדים ומכירת ערכי השוויון בלא סיבה".

קופת חולים מאוחדת: בחדרי המיגון אין כל הפרדה בין המינים

רגב דורש ממשרד הבריאות להעניש בחומרה את קופת החולים על הפרת ההוראות ולערוך ביקורות סדירות במרפאות לאיתור ניסיונות הפרדה. לדבריו, "קופות החולים מתעלמות בבוז מההוראה האוסרת הפרדה. כל זמן שהן לא ישלמו קנסות משמעותיים תימשך התועבה".

לפני יותר משנה הורה משרד הבריאות לקופות החולים להפסיק בהדרגה לספק שירותי רפואה מופרדים לגברים ולנשים בריכוזי אוכלוסייה חרדיים. המשרד הודיע אז, כי מעתה ייאסר על הקמת מרפאות בקופות החולים שיש בהן סממן כלשהו של הפרדה בין נשים לגברים.

מקופת חולים מאוחדת נמסר בתגובה: "במרפאת חפציבה כל הכניסות וכל ההמתנות והפרוזדורים משרתים את כלל האוכלוסייה המעורבת, נשים וגברים כאחד. הכניסה מותרת כמובן לכולם. עם זאת, לאור בקשה מיוחדת נענו במרפאה לבקשה לאפשר שתי פינות המתנה קטנות – אחת לנשים ושנייה לגברים, וזאת אך ורק למי שבוחר על פי רצונו האישי להמתין בנפרד. ובאשר לחדרי המיגון, אין כל הפרדה בין המינים".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?