הכישלון החרוץ של הרבנות

אחד מכל שישה נישואים שבהם מעורב יהודי – נערכים בחו"ל

17% מטקסי הנישואים שבהם מעורבים יהודים ו-20% מטקסי הנישואים שבהם מעורבים יהודים וחסרי דת ("אחרים" בהגדרת הלמ"ס) נערכים בחו"ל. מספר הזוגות שבהם מעורב יהודי שהתחתנו בחו"ל גדל ב-2012 ב-5%

21/08/2014 17:18

תגיות: נישואין ·  נישואין אזרחיים ·  נישואין בחו"ל ·  גירושין ·  חדו"ש ·  למ"ס ·  הרבנות הראשית

''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים

כמדי שנה פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בט"ו באב הודעה ובה שורה ארוכה של נתוני נישואים. כמדי שנה ערך סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן ניתוח של נתונים אלה ואלה מסקנותיו העיקריות:

כללי: 37751 זוגות יהודים התחתנו ב-2012 בישראל. זו ירידה של 2% לעומת 2011 (38,396).

יהודים שדיווחו על נישואים בחו"ל: 7698 זוגות שלפחות אחד מהם יהודי הרשום במרשם האוכלוסין דיווחו ב-2012 כי התחתנו בחו"ל. זו עליה של 5% לעומת 2011 (7301). בסך הכל מדובר ב-45449 זוגות שנרשמו כנשואים בישראל ב-2012, שלפחות אחד מבני הזוג בהם הוא יהודי הרשום במרשם האוכלוסין. מתוכם 17% נישאו בחו"ל, לעומת 16% בשנה הקודמת.

יהודים וחסרי דת שדיווחו על נישואים בחו"ל: 9220 זוגות שלפחות אחד מהם יהודי או חסר דת ("אחר") הרשום במרשם האוכלוסין דיווחו ב-2012 כי התחתנו בחו"ל. זהו גידול של 5% לעומת 8753 זוגות ב-2011. בסך הכל מדובר ב-46971 זוגות שנרשמו כנשואים בישראל ב-2012, שלפחות אחד מבני הזוג בהם הוא יהודי הרשום במרשם האוכלוסין או חסר דת. מתוכם 20% נישאו בחו"ל, לעומת 18% בלבד ב-2011.

הרבנות הראשית הוציאה אף היא הודעה לעיתונות המתבססת על נתוני הלמ"ס אלא שהיתה זו הודעה טועה ומטעה. היא טענה בכותרת המייל שלה (שורת הנושא) ש-"96% מהיהודים מתחתנים ברבנות". זה פשוט לא נכון. 9281 יהודים שהם 11% מהפרטים הישראלים היהודים שנרשמו במשרד הפנים כנשואים ב-2012 התחתנו בחו"ל. 89% התחתנו בארץ. גם הנתונים במייל עצמו

הרב רגב: גם מי שמתחתן בישראל אינו עושה זאת מרצונו החופשי. זאת, משום שאין דרך חוקית אחרת להתחתן בארץ, וכל מי שמעוניין להתחתן בישראל, יחד עם בני משפחתו וחבריו, הופך לבן ערובה של הרבנות"

של הרבנות חלקיים ומסתירים יותר משמגלים.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה למסמך חדו"ש ש"נתוני הלמ"ס מגלים חד משמעית שאחד מכל שישה זוגות שבהם מעורב יהודי נישא בחו"ל. הם מלמדים על הכישלון המוחלט של הרבנות ושל מדינת ישראל אשר מאלצת אחוז כה גדול מאזרחיה לנסוע לחו"ל כדי לממש את הזכות הבסיסית לנישואין. הם מגלים ששעור המתחתנים בחו"ל הולך וגדל ושעור היהודים המתחתנים בארץ הולך וקטן".

רגב הדגיש ש"גם מי שמתחתן בישראל אינו עושה זאת מרצונו החופשי. זאת, משום שאין דרך חוקית אחרת להתחתן בארץ, וכל מי שמעוניין להתחתן בישראל, יחד עם בני משפחתו וחבריו, הופך לבן ערובה של הרבנות". הוא ציין ש"מחקר דעת הקהל של חדו"ש 'מדד הדת והמדינה' לשנת 2013 גילה ששני שליש מהציבור החילוני היה מעדיף שלא להנשא ברבנות, אם היתה לו אפשרות לבחור".

על ההודעה לעתונות שהוציאה הרבנות לפיה רק 4% מהיהודים התחתנו מחוץ לישראל, אמר רגב: "יש לקוות שהרבנות לא סילפה והציגה מידע חלקי בכוונה, וההודעה הטועה ומטעה שלה נובעת פשוט מהבנה לקויה". רגב ציין ש"אנשי הרבנות נכשלים כמעט בכל תחום שעליו הם מופקדים, נישואין, רבנות, כשרות ועוד. לכן מוצע להם להתמקד בשיפור התחומים שבשליטתם ולהתרחק מעיסוק במספרים. די לרבנות בבזיונות בתחומים הקשורים אליה. ציבור גדול יותר ויותר מבין שהרבנות הפכה לאיום על היהדות והיא ממאיסה אותה על עם ישראל".
 איך תוכל לפעול?