לא בשם אלוהים

נלחמנו על הבית, לא בשם הדת

אל"מ (מיל') אילן אשל כותב לאל"מ עופר וינטר שהוא וחבריו, חילונים כדתיים, נלחמו במלחמות ישראל על הבית, על הדמוקרטיה, על החברות ולא בשם השם. ההכרזה של וינטר על מלחמת דת מחבלת, לדבריו, בשותפות בצה"ל

17/08/2014 11:13

תגיות: אל"מ אילן אשל ·  אל"מ עופר וינטר ·  מלחמת דת ·  צה"ל ·  צוק איתן

חיילי מילואים בשטח כינוס ליד רצועת עזה. צילום: Israel Defense Forces, flickrחיילי מילואים בשטח כינוס ליד רצועת עזה (צילום אילוסטרציה). צילום: Israel Defense Forces, flickr

"דבריך בדף הקרבי, ובמיוחד – חמש השורות האחרונות, בהן אתה קורא ללוחמים ללחום בשם אדוני, ולא בשם מדינת ישראל על כל אזרחיה (חילוניים ודתיים כאחד), גרמו לי לעלבון עמוק, ולהרגשה שהרשית לעצמך לנכס את צה״ל ולוחמיו לדת ולהשקפותיך הדתיות הקיצוניות". כך כותב אלוף משנה (מיל') אילן אשל למפקד חטיבת גבעתי, אל"מ עופר וינטר. אל"מ אשל מתייחס לדף הקרבי שכתב אל"מ וינטר לקציני גבעתי לפני שנכנסו ללחימה במבצע צוק איתן ברצועת עזה.

אשל, בן 78, כותב: "נלחמתי בחמש מלחמות בשם המדינה, הציונות, בשם חברי לנשק, ובשם צדקת דרכנו... נלחמתי במלחמת סיני במסגרת סיירת גולני, בה כבשנו את מוצבי הצבא המצרי ברפיח, ואיבדתי שם ארבעה מחברי. אחד מהם היה דתי, אבל כולנו נלחמנו יחד למען המדינה לא בשם אלוהים כלשהו".

בדבריך פגעת בי ובהרבה חיילים חילונים, חיים ומתים – בעלי השקפות שונות משלך

ועל חלקו במלחמת יום הכיפורים כותב אשל: "במלחמה זו נלחמתי עם גדוד הסיור כמ״פ טנקים. הטנק שלי נפגע וכל אנשי הצוות מלבדי נהרגו. אני נפצעתי קשה וחולצתי על ידי קצין בן יגור (חילוני למהדרין) שנהרג למחרת היום. שום אלוהים לא עזר להם, ורק לי שיחק המזל".

הוא פונה לווינטר ואומר כי מח"ט גבעתי "מדיר מהשותפות בצה"ל בעלי השקפות אחרות משלך – לא דתיים ובעלי אמונות אחרות, מדיר אותם מ'היחד' הצה״לי שבזכותו יש לנו צבא טוב הנקרא בפי כל צבא העם. "בדבריך פגעת בי ובהרבה חיילים חילוניים, חיים ומתים - בעלי השקפות שונות משלך, שתרמו לביטחון ישראל לא פחות ממך ומחיילי הציונות הדתית שהם חיילים טובים ומקצועיים לכל הדעות".

למכתב המלאאיך תוכל לפעול?