כמו בפרדס חנה

חריש: החילונים הגיעו, מחירי הקרקע הוכפלו

בחריש היתה אמורה להיבנות עיר חרדית במחירים זולים. אבל מחירי הקרקעות והפיתוח עלו משמעותית

12/08/2014 15:03

תגיות: חריש ·  חרדים ·  חילונים ·  קרקע ·  דיור זול ·  חנן מור

רחוב בישוב חריש שבמקומו מוקמת עתה עיר חרדית. 14032010 צילום גיל יערי פלאש 90.jpgרחוב בחריש. צילום: גיל יערי, פלאש 90

היישוב חריש, שהולך והופך לעיר בימים אלה, נחשב מאז החל שיווק הקרקעות בו לסמל לדיור זול. אבל מחירי הקרקעות בחריש עולים לאחרונה. כ-5,000 דירות האמורות להיבנות ביישוב נמצאות כעת בהליכי תכנון.

דוגמה לעליית המחירים היתה בשבוע שעבר. לפי ידיעה ב-"TheMarker", חברת חריש הירוקה רכשה מחברת רייסדור 13.3 דונם בעיר ב-10 מיליון שקל. רייסדור עצמה רכשה את המגרש בינואר 2013, כחלק ממכרז של רשות מקרקעי ישראל, תמורת 3.9 מיליון שקל בלבד. כלומר, הקרקע נמכרה עכשיו במחיר גבוה פי שניים וחצי.

גם עלויות הפיתוח עולות ובסך הכל צפוי שעלויות הקרקע והפיתוח יהיו 144 אלף שקל ליחידת דיור – לעומת רמה ממוצעת של כ-100 אלף שקל לפני כשנה וחצי. התוצאה היא עלייה של מחירי הדירות בחריש, שבה היתה אמורה להיבנות עיר חרדית, אבל גם עמותות חילוניות ודתיות-לאומיות התמודדו במכרזים על מגרשים לבנייה בה. בתחילת 2013, מחירי דירות ארבעה חדרים היו

ברגע שאנשים השתכנעו שחריש שינתה את ייעודה מעיר חרדית לעיר חילונית ודתית־לאומית, החלו לנהור אליה ביקושים גדולים

בין 620 ל-700 אלף שקל. כיום המחירים לחברי עמותות בנייה עלו לרמה ממוצעת של כ-750 אלף שקל.

חלק מעמותות הבנייה שפועלות בחריש מעריכות כי דירות ביישוב יימכרו בכ-760 אלף שקל לדירת ארבעה חדרים.

חנן מור, המנכ"ל ובעל השליטה בקבוצת חנן מור שבונה בעיר, טוען: "מה שקרה בחריש, זה ברגע שאנשים השתכנעו שהעיר שינתה את ייעודה מעיר חרדית לעיר פלורליסטית, חילונית ודתית־לאומית, החלו לנהור אליה ביקושים גדולים. קשה למצוא במדינה דירות במחירים כאלה, ולכן הם הגיעו לכאן".

אסף כהנר, סמנכ"ל שיווק בהיילנד, עוד חברה שבונה בחריש, מסביר כי הביקוש לדירות בחריש קשור למיקומה. "מיקום היישוב בקרבת צירי תנועה, הסמיכות לכביש 6, ההשקעות המאסיביות של המדינה בתחום הפיתוח היישובי בהיקף של מאות מיליוני שקלים והכוונות להקים במקום אזור תעשייה ולהכניס את הרכבת – יצדיקו לכל הפחות השוואה של מחירי היישוב עם מחירי הדירות בסביבה, למשל בפרדס חנה ובחדרה".

לידיעה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?