התנדבות כערך

קבוצת אברכים מבוגרים: רוצים לשרת במילואים

הקבוצה פתחה במסע ציבורי הקורא לחרדים להתנדב למילואים ולצאת לחזית. "זאת מלחמת מצווה", אומרים חבריה

31/07/2014 20:30

תגיות: אברכים ·  שירות מילואים ·  התנדבות ·  חזית ·  עזה

כולל חרדי בקראוון במודיעין עילית 19.10.09. צילום: נתי שוחט, מודיעין עיליתאברכים בכולל במודיעין עילית (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

עשרות אברכים מבקשים להתנדב לשירות מילואים וחבריה אף מוכנים לשרת כלוחמים. הקבוצה פתחה במסע ציבורי שבו היא קוראת לאברכים להתגייס ולצאת לחזית. מדובר באברכים מבוגרים, שכבר קיבלו פטור משירות צבאי, שמעוניינים להתנדב בתקופת הלחימה בעזה.

"אין כאן ביטול תורה, המתנדבים למילואים עושים רק 12 ימי מילואים בשנה והתנדבות יכולה להיות רק בחופשת בין הזמנים", אמר נציג הקבוצה, המזדהה בכינוי י'. "בהתנדבות לצבא אנחנו רואים ערך כשזו מלחמת מצווה".

י' אמר ל"כיכר השבת", כי אינו רואה שום קשר בין גיוס בני ישיבות חרדים צעירים לבין יוזמת האברכים. "גיוס בני ישיבות צעירים הוא בעיה קשה שצריכה לעמוד לפתחם של גדולי ישראל. הם ורק הם צריכים להכריע בסוגיה כזו", אמר י'. "אך אין דינם של אברכים מבוגרים ויציבים מבחינה רוחנית כדין בן ישיבה צעיר שהצבא יכול לעשות שמות ברוחניותו. יש גם הבדל עצום בין גיוס

לא כל האברכים בקבוצה מוכנים לצאת לשדה הקרב, אבל חלקם הגדול מוכנים להיכנס לאזורי לחימה ולסכן את חייהם

לצבא לתקופת  שירות ארוכה לבין התנדבות במצבי חירום לתקופות קצרות".

לדבריו, מאחורי הקבוצה אין רבנים ומדובר בהתארגנות ספונטנית. בתשובה לשאלה אם במסגרת ההתנדבות אין חשש לשמירה על אורח החיים הדתי הוא אומר: "נוודא שבמסגרת הזו תישמר ההלכה ונעמוד על קוצו של יו"ד. תהיה קבוצת אימונים נפרדת. נדאג שתהיה סביבה כזו שיתאפשר לשמור בה על כל הערכים שלנו. במסגרת ההתאמה, יתאפשר גם לימוד תורה בזמן המילואים".

י' מציין כי "לא כל האברכים בקבוצה מוכנים לצאת כרגע לשדה הקרב, יש שרוצים להתנדב למשימות ביטחון שוטפות. אבל חלקם הגדול מוכנים להיכנס לאזורי לחימה ולסכן את חייהם. אני שומע מהם בצורה ברורה את אמרת חז"ל 'מאי חזית דדמא דידך סומק טפי'. במלים פשוטות – הם שואלים את עצמם מדוע דמנו אדום יותר מדם החיילים בשדה הקרב".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?