חלוקה למתנזרים

סאטמר חילקה כמ' ד' למוסדות שלא לוקחים כסף מהמדינה

החלוקה היתה מכספי מפעל "שקל הטהור", שייסד האדמו"ר מסאטמר כדי לעודד מוסדות חרדיים להימנע מקבלת כספי מדינה

28/07/2014 13:58

תגיות: האדמו"ר מסאטמר ·  "שקל הטהור" ·  כספי מדינה ·  העדה החרדית

האדמו''ר מסאטמר, רבי יקותיאל יהודה טייטלבוים. צילום: Tali C, Wikipediaהאדמו''ר מסאטמר, רבי יקותיאל יהודה טייטלבוים. צילום: Tali C, Wikipedia

מפעל "שקל הטהור", מיסודו של האדמו"ר מסאטמר, חילק בשבוע שעבר מיליון דולר בין מוסדות חרדיים שאינם מקבלים כסף מן המדינה. החלוקה למוסדות אלה – שמכונים מוסדות על טהרת הקודש – נועדה לחזק את הרעיון של התנזרות חרדית מכספי השלטון, בגלל מה שנתפס כגזירות קשות שהממשלה מטילה על מוסדות החינוך החרדיים.

הטקס שבו התקיימה חלוקת הכסף היה ביום חמישי שעבר, נכתב ב"כיכר השבת". מאות מנהלי מוסדות שאינם מקבלים כסף מהממשלה התאספו בירושלים כדי לקבל את התמיכה. בחסידות סאטמר מביעים סיפוק רב מהמפעל.

לפי "בחדרי חרדים", האדמו"ר מסאטמר מינה ועדה מיוחדת שאחראית לביצוע החלוקה. בראשה עומדים הרב דוד מנשה רוטשילד, מראשי

מנהלי מוסדות מכל רחבי הארץ מגיעים לבית האדמו"ר ומספרים איך המפעל הציל את המוסד בשעות הקשות

הנהלת העדה החרדית, הרב אפרים שטרן, מראשי קהילת סאטמר והנהלת העדה החרדית, והרב דוד יואל וייס.

עסקן בחסידות סאטמר בארצות הברית אמר: "הרבי לקח את זה כמשאת נפשו. ברוך השם, אפשר לומר שבשנתיים האחרונות הוא זכה לחזק את שיטתו של הרבי ה'ויואל משה' – שניהל מערכה נגד קבלת תקציבים מהממשלה. בכל שבוע מגיעים לבית האדמו"ר מנהלי מוסדות מכל רחבי הארץ ומספרים איך המפעל הציל את המוסד בשעות הקשות".

לדברי העסקן, "זאת כבר החלוקה הרביעית רק בשנתיים האחרונות ובסכום של מיליוני דולרים, שהותרמו על ידי האדמו"ר בעצמו לטובת כל המוסדות על טהרת הקודש".

לידיעה ב"כיכר השבת"

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?